Προς το περιεχόμενο

Τι να κανω με τις φουσκαλες στα χερια;


wesick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας φιλοι. Παιζω ντραμς 2 χρονια στα κοντα (αυτοδιδακτος) τωρα ξεκιναω σε 2 μηνες ωδειο. Εδω και 2 μηνες ειμαι σε μια μπαντα με φιλους οπου και κανουμε live's, αρκετες προβες , practice στο σπιτι και ειδικα μετα τα live και προβες τα χερια μου ειναι μεσα στις φουσκαλες απο τις μπαγκετες(βλεπε εικονα)

 

Fig6_palm_of_hand.jpg

 

Σε αυτα τα σημεια π σας δινω στην εικονα και στα 2 χερια γινετε το δερμα μαλακό και καπως τσουζει , παλια εβγαζα την πετσα απο εκει διοτι ηταν σαν ζελε  ??? Με ειπαν κατι φιλοι μου ντραμερ οτι στην αρχη ετσι ειναι οταν λιωνεις και με το καιρο θα γινουν κάλοι και θα σκληρυνουν, αλλοι με ειπαν οτι δεν υπαρχει τροπος να σκληρυνουν και ειναι θεμα το πως κρατας μπαγκετα,πως την χτυπας και να εχεις πετσετα για ιδρωτα.. Τα κανω ολα κατα 80% πιστευω σωστα οπως τα εχω δει απο διαφορους σπουδαγμενους νραμερ πιστευω αλλα και παλι κατι παιζει , εχω βαρεθει να δινω 3 ευρω καθε 2 βδομαδες σε ρολο handsplast . ΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ  :P

Fig6_palm_of_hand.jpg.4b71c7348b099a3e00966f4353f60f01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να παιζεις πολλες ωρες και ατσαλα!!

Η οριστικη λυση ειναι να μαθεις να πιανεις σωστα τις μπακετες!!Απ'οτι φαινεται και στις φωτο

εχεις πολυ λεπτα χερια και αυτο συμβαλει στην δημιουργια φουσκαλων κλπ.

Παιζω 40 χρονια τυμπανα ποτε δεν ειχα φουσκαλες- απ'οταν ο δασκαλος μου- μου εδειξε τον σωστο τροπο για να κραταω τις μπακετες.Ενας δασκαλος θα σε βοηθησει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να παιζεις πολλες ωρες και ατσαλα!!

Η οριστικη λυση ειναι να μαθεις να πιανεις σωστα τις μπακετες!!Απ'οτι φαινεται και στις φωτο

εχεις πολυ λεπτα χερια και αυτο συμβαλει στην δημιουργια φουσκαλων κλπ.

Παιζω 40 χρονια τυμπανα ποτε δεν ειχα φουσκαλες- απ'οταν ο δασκαλος μου- μου εδειξε τον σωστο τροπο για να κραταω τις μπακετες.Ενας δασκαλος θα σε βοηθησει!!

 

+1000

 

Επισης καποιο προϊον τυπου stick wrap με το οποιο θα τυλιγεις τις μπαγκετες κανοντας τες πιο "άνετες" στο χερι σου (επισης αποροφα και τον ιδρωτα) θα σε βοηθησει.

 

http://www.vicfirth.com/products/VICTAPE/

 

http://www.promark.com/pmProductDetail.Page?ActiveID=3917&productid=156&productname=SRBLA_Black_Stick_Rapp&sid=ff3613ec-12a5-4f5d-9453-2c981676e016

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε και μια ματια σε αυτο το post που ειχα ανεβασει παλια.Υπαρχουν σκιτσα &βιντεο που μπορουν να σε βαλουν σε καποιο δρομο -παντα με την επιβλεψη καποιου δασκαλου -Αυτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις πραγματικα . Αυτο με το αποροφητικο γυρο απο την μπαγκετα το ειχα δει και εγω αλλα νομιζα ηταν για μοστρα  :P

 

*Η φοτο δεν ειναι δικια μου αλλα ειναι τα χερια μου λεπτα οπως την φωτο.

 

Ποιο ακριβως post να δω αν μπορειτε να με παραθεσετε σε αυτο γιατι δεν το κατεχω με τα forums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο οτι εψαξα παιζω με American Grip οχι traditional ομως...

Εχετε κανα tutorial για το πως ακριβως πρεπει να κουναω τα χερια .. αλλοι με λενε μονο τα δαχτυλα αλλοι τους καρπους

 

Σαν αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα, δεν μπορείς να κάνεις, και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το παίξιμο σου. Εγώ, μονόζυγο κάνω και βγάζω φουσκάλες, και μετά την 3η πρόβα πάντα βγάζω. Η λύση είναι, ταινίες, σας αυτές που βάζουνε οι τεννίστες, πουλάνε στα φαρμακεία. Αυτό τουλάχιστον κάνω εγώ, καλή τύχη !

οὐαὶ τοῖς ἡττημένοις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι λαθος Μr.Markdavies συμβουλες δινεις :(!!Το μονο που εχει να κανει με τις φουσκαλες ειναι το ατσαλο και πολυωρο παιξιμο χωρις την επιβλεψη δασκαλου + τα λεπτα του δαχτυλα.Εχουν ανεβασει κατι βιντεο οι απο πανω σου και επισης καποια σκιτσα που ειναι ακομα πιο πανω!!Για δες τα και εσυ για να καταλαβεις τι πρεπει να κανει ο φιλος μας καθως και εσυ ο ιδιος!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι μου, αργησα να απαντησω διοτι εκανα 2 προβες σαν τα σκιτσακια οπου εριξα μια ματια και μπορω να πω πως εφυγα οπως μπηκα . Λιγο ο αντιχειρας του αριστερου χεριου παλι εκανε ενα μικρο τσουξημο αλλα ολα καλα , Το σωστο κρατημα και η σωστη δυναμη για χτυπημα μπορουν να κανουν θαυματα. Ευχαριστω πολυ για το σκετσακι και για της συμβουλες σας ελπιζω αν καποιος εχει το ιδιο θεμα να τα δει και να μπορεσει να τα κατανοησει οπως εγω  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου