Προς το περιεχόμενο

Ακούστε rec απο πικάπ και δώστε τα φώτα σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/trigga/Xaris%20Alexiou%20-%20Agaphte%20theie%20takh2.mp3

 

(Μπορεί και να κάνει για sample για καποιον :lol: )

 

Λοιπόν έφτιαξα το πικάπ να δουλεύει στις σωστες στροφές, πήρα προενισχυτή(behringer) για πικάπ και πάω να ηχογραφήσω ή και να ακούσω ακόμα και βγαίνει ο μπαμπούλας απο πάνω.

 

Τι λέτε να είναι; Ρεύμα απο γείωση; Καπούτ πικάπ για κάποιο λόγο;Δώστε και σώστε........

 

Υ.Γ. Την νότα την άφησα για να έχει παραπάνω να παίζει γιατί έκαψα το τελευταίο audio cd για αυτό το πράμα.

 

Η ηχογράφηση έγινε με μια φέτα philips μέσω αναλογικής εισόδου αλλά δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα εκεί επειδή έχω ηχογραφήσει και κασσέτα και ραδιοσταθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκω άριστη την εγγραφή.Αν και δεν κατάλαβα πιο είναι το πρόβλημα σου υποθέτο οτι είναι τα χριτς χριτς.

Αυτό είναι φυσιολογικό καθώς και πικά είναι και μάλιστα ο δίσκος λογικα είναι παλιός και ίσως σκονισμένος.

 

Πάντως εμένα μου αρέσει τρελά το χριτς χριτς απο το πικαπ..δίνει μια κουλτούρα πως να το πω....

 

 

Θέλω να ξανα πω πως ο ήχος είναι πολύ ωραίος για πικάπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από καμμια πενταετία είχα περάσει μερικούς δίσκους των Pink Floyd στο pc από βινύλιο...

 

Το χριτς χριτς το αφαιρούσα με το Cool Edit Pro!

 

Μάλιστα θυμάμαι ότι το άρθρο το είχα διαβάσει στο PC-Magazine!

 

Google it, λογικά θα βρεις πολλά άρθρα για το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε δεν ακούω πρώτη φορά βινύλιο για τα crackles,scatches.

 

Μέσα ακούγονται κάτι αερικά παράσιτα σαν εξωγήινος κάνει και φαντάζομαι οτι είναι κάτι με το ρεύμα.Μετά έχει και ένα τζίιιιιιιζ που φαντάζομαι να είναι απο τη γείωση ίσως δεν έχει γίνει σωστά ή έχει πρόβλημα μέσα στα ηλεκτρικά του δεν ξέρω.

 

Θα βάλω να το γράψω στο pc κατευθείαν τώρα να δείτε και χωρίς δίσκο τι εφέ τρελά κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/trigga/untitled_Insert%202.mp3

 

 

Ηχογράφηση στο pc χωρίς να παίζει δίσκος, απλά να γυρνάει.Έβαλα και ένα normalizer για να ακούγεται πιό καλά.Αφού μπήκα στη διαδικασία ανακάλυψα ένα hum 50hz το οποίο μπορεί να προέρχεται απο το behringer phono amp(σύνηθες φαινόμενο για την εταιρία).

 

Τώρα τι να σας πώ, μέχρι και βραχέα άκουγα στα ηχεία....ότι να ναι ακούγεται απο κεί μέσα.Όλα αυτά είναι ο ήχος ρεύματος και απο το μοτέρ;Τόσο πολύ πιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούγετε και κατι για ταλιμπάν απο μεσα τεσπα.

αυτό κι εγω το είχα όταν έγγραφα απο πικαπ αλλα δεν θυμάμαι πως το αντιμετώπισα αν θυμηθώ θα σου πω....

πάντως εχω την εντύπωση πως είναι κάτι με καλώδια ή ενισχυτή το θέμα.

δοκιμάσες να παίξεις με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή?

αν οχι καντο δεν ξέρω τι αλο να σου πω...

ελπίζω πως θα μου έρθει εμπνευση και θυα θυμηθώ πως το είχα αντιμετωπίσει

ως; τότε κανε λίγη ιπομονή θα σου γράψουν κι άλλα άτομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc το φιλτράρω με waves και είναι κομπλέ(cd και μαλακίες) αλλά αφού έχω φέτα γιατί να κάθομαι στο pc να ηχογραφώ αν θέλω ρε αυτό είναι που μου τη σπάει.

 

Ακούω ένα δίσκο του παπάζογλου με κάτι κι8αρόνια ροκομέταλ τώρα και γουστάρω.Ο πατέρας λαίκι καθαρό, πώς βρέθηκε αυτό τώρα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν είναι ταλιμπάν, γερμανικά μιλάει αυτός που μιλάει.Λες να πιάνω κανα υποβρύχιο ή τπτ αεροπλάνα; Θα γίνω ο κατάσκοπος της μίας ηπείρου.

 

Χμ...ατύχησα, τώρα που το γράφω έβαλε παβαρότι ο γερμαναράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου