Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σαν αναπήδηση βελόνας πικαπ στο playback


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ και συνάμα ζητώ την βοήθεια σας. Αφού ηχογραφήσω κάποιο όργανο και μετά πάω να το ακούσω, διαπιστώνω ότι ακούγεται στο background και ένας ήχος σαν αναπήδηση βελόνας πικαπ. Παλιά δεν μου συνέβαινε αυτό, δεν έχω αλλάξει κάτι. Η κάρτα ηχογράφησης είναι Tascam US122l και το πρόγραμμα ηχογράφησης είναι το Adobe Audition 2.0, το μικρόφωνο είναι ένα Shure SM58. Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις...εμένα μου το κάνει αυτό όταν έχω πολλά VST και δεν τα σηκώνει το pc. Μήπως το έχεις παραφορτωμένο το σύστημα? Απλά μια πρόχειρη σκέψη με βάση την λιγοστή εμπειρία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως μείωσες τραγικά το buffer size της κάρτας σου, για να πετύχεις το μικρότερο δυνατόν latency; Έμπα στο asio panel της και ρύθμισέ την έτσι ώστε και να μην ακούς καθυστέρηση, αλλά και να μην σπάει ο ήχος.

 

Πόσο το έχεις το buffer; 64 bit; Κάντο 200-κάτι και άρχισε να το μειώνεις έως ότου ακούσεις σπάσιμο στον ήχο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ boukaw7!!! Τελικά με καθοδήγησες στο σωστό σημείο. Ηταν πρόβλημα με το Latency. Ευτυχώς γιατί ειχα απελπιστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τπτ. Ο κλασικός λόγος που ακούγονται χρατς χρουτς είναι και μερικές φορές δίχως λόγο και αιτία το κάνει η κάρτα (μη σταθεροί drivers; ), οπότε με επαναρύθμιση του buffer size καθαρίζεις.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου