Προς το περιεχόμενο

Η λατρεια των πικαπ. Αγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalhspera.diavasa to thema sto forum peri latreias ton pick up kai 8a h8ela na sas rwthsw kapoies sumvoules.

phra prin kairo ena sl1200mk2 kai 8elw na tou allaksw kefalh.eimai anamesa se ortofone om 5 kai 2M red.8elw na mou peite pws 8a ginei swsth topothetish ths kefalhs epanw sto vraxiwna.sas parathetw to parakatw link me to manual tou sl1200mk5http://service.us.panasonic.com/OPERMANPDF/SL1200MK5.PDF

Εσυ γιατι δεν διαβαζεις το manual? >:(...Ειναι ολα εκει! ;D ;)

Και στη συσκευασια της κεφαλης θα πρεπει να υπαρχουν οδηγιες.

 

Στα high end η εμπειρια μου ειναι μηδαμινη...

Στα επαγγελματικα ομως,εχω εμπειρια απ'το '76 (Χιλια εννιακοσια εννοω..)

που εκανε ο μπαμπας μου "ντισκοτεκ'! ;D

Και μια και ξεθαφτηκε ο θεμας,να συμπληρωσω ο κορακης:

 

-Το Τechnics 1200 sl mk 2,ειναι μεν το απολυτο εργαλειο,

αλλα σε καμμια περιπτωση high end.

(βγαζει θορυβους πχ)

 

-Το φρενο μπορει να ρυθμιστει απο καθολου,εως και γυρισμα πισω απο ενα "τριμερακι" εσωτερικα.(αυτο βολευει στο ραδιοφωνικο στουντιο,το mk χρειαζεται 1/4 της στροφης

για να τρεξει στην ταχυτητα του,οποτε αν πατησεις το φρενο μπαμ στην εισαγωγη,

(και ειναι ρυθμισμενο σωστα) οταν μετα πατησεις σταρτ το κομματι θα ξεκινησει σωστα,χωρις "κλαμματα"..)

 

-Μπορουμε επισης να το κανουμε να παιζει αναποδα (για να παιρνουν τα μυνηματα τους οι σατανιστες, η να ακουμε ισια τα αναποδα ηχογραφημενα σολος).

(-Τι λεει ο αρχαιος ???,σημερα υπαρχουν πισι! -Ε,εμεις τοτε δεν ειχαμε... ;D )

 

-Τα "σχεδον mk" belt drive ξεχαστε τα αν ειστε "κολπατζηδες",μονο direct και μονο κοντα στην τιμη του mk.Τα φθηνοτερα δεν το πλησιαζουν καν...

 

-Αν θελω τον τελειο ηχο,τοτε high end.

Aν συμβιβαζομαι με "συμβατικο ηχο" και θελω και κολπα,τοτε mk... ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδώ και 14 χρόνια είμαι κάτοχος ενός Rega - Planar 3 με τον super βραχίονα RB300 το οποίο παίζει απροβλημάτιστα από τότε που αγοράστηκε. Θεωρώ πως για τα χρήματα που κοστίζει είναι μία από τις καλύτερες αγορές σε θέμα ήχου και αξιοπιστίας.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα (κατά τη γνώμη μου) σε κατόχους 400 - 500 βινυλίων τουλάχιστον και εφόσον αυτά είναι σε καλή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε sonic δηλαδη εγω που εχω clearaudio champion ποσους δισκους πρεπει να εχω?

Όσους εσύ θεωρείς ότι πρέπει! Αυτό που είπα εγώ είναι πως αν είναι να δώσει κάποιος χρήματα για πικάπ από αυτή την κατηγορία και πάνω (του Rega) καλο είναι να έχει και κάποια δισκοθήκη. (Πάντα κατά τη γνώμη μου).

 

 

ενας που δεν ξερει μπορει να το κανει?

 

Θεωρώ πως μπορεί να μάθει εύκολα. (Πάλι κατά τη γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας που δεν ξερει μπορει να το κανει?

Εάν το compliance της ανάρτησης της κεφαλής είναι συμβατό με τη μάζα του βραχίονα και έχεις το σωστό VTA στην κεφαλή, έχεις δίσκο ειδικό για να ρυθμίσεις το antiskating, protractor για το κεντράρισμα και μικρή ζυγαριά για να βρείς το κατάλληλο βάρος της κεφαλής, μπορείς να το κάνεις και εσύ.

 

Αλλιώς είτε το αφήνεις σε έναν που ξέρει και έχει τα εργαλεία ή κάνεις μια ρύθμιση του στυλ "έλα μωρέ κι έτσι παίζει καλά..".

 

ρε sonic δηλαδη εγω που εχω clearaudio champion ποσους δισκους πρεπει να εχω?

Όλα σχετικά είναι, αλλά με τέτοια επένδυση, θα έπρεπε να έχεις ικανοποιητική δισκοθήκη.

 

Κάποιος φίλος μου έδωσε αυτό

http://www.dual-reference.com/tables/CS607.htm

είναι κάτι καλό ή μπουρούχα  ;D

Εντάξει, δεν είναι high end αλλά, εντάξει, θα παίξει. Μην ζητάς και πολλά όμως ....

 

Εγώ είχα ενα Dual PD 284 που ήταν απλά κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο και πανέμορφο με ξύλο γύρω γύρω κλπ

Εννοείς Luxman  ;) ..... Αξιοπρεπές πικάπ.

Φέρτο να δούμε αν ανασταίνεται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου