Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο για smooth-warm αντρικά φωνητικά ? Λίγη βοήθεια.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα τον SPL goldmike MK2. Τον δοκίμασα με μερικά μικρόφωνα και είμαι ευχαριστημένος. Οσον αφορά τα φωνητικά εχω ενα Groove tubes gt57. Με αυτό το μικρόφωνο δεν έμεινα ποτέ ευχαριστημένος όσον αφορα τα αντρικά φωνητικά ενώ στα γυναικεία είναι πάρα πολυ καλό. Τα αντρικά τα ακούω πολύ ''στραγγισμένα'' από συχνότητες και εκνευρίζομαι. Θα ΄το ήθελα smooth-warm. Προσπαθώ με EQ αλλά δε μένω αρκετά ικανοιημένος. Και επειδή δεν έχω διάθεση για χάσιμο χρήματος και χρόνου (κάνοντας πειραματισμούς αγοράζοντας και πουλώντας) έχετε κάποιο υπόψην σας ? Διαβάζω πολλά αλλά δε ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις, αν και δυστυχώς το καλυτερο κριτήριο είναι να το ακούσεις εσύ ο ίδιος. Μήπως κάποιο tube mic ? Τα λεφτά που διαθέτω είναι μεχρι 500 ευρω ας πούμε.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα τον SPL goldmike MK2. Τον δοκίμασα με μερικά μικρόφωνα και είμαι ευχαριστημένος. Οσον αφορά τα φωνητικά εχω ενα Groove tubes gt57. Με αυτό το μικρόφωνο δεν έμεινα ποτέ ευχαριστημένος όσον αφορα τα αντρικά φωνητικά ενώ στα γυναικεία είναι πάρα πολυ καλό. Τα αντρικά τα ακούω πολύ ''στραγγισμένα'' από συχνότητες και εκνευρίζομαι. Θα ΄το ήθελα smooth-warm. Προσπαθώ με EQ αλλά δε μένω αρκετά ικανοιημένος. Και επειδή δεν έχω διάθεση για χάσιμο χρήματος και χρόνου (κάνοντας πειραματισμούς αγοράζοντας και πουλώντας) έχετε κάποιο υπόψην σας ? Διαβάζω πολλά αλλά δε ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις, αν και δυστυχώς το καλυτερο κριτήριο είναι να το ακούσεις εσύ ο ίδιος. Μήπως κάποιο tube mic ? Τα λεφτά που διαθέτω είναι μεχρι 500 ευρω ας πούμε.

Σας ευχαριστώ

 

Αααααχ...Τα αιωνια προβληματα...Ποιον προενισχυτη;Ποιο μικροφωνο;Ποια ηχεια;Τρανζιστορ η λυχνιες;Ελα ντε!

Ειλικρινα δε νομιζω οτι μπορει κανεις να σου απαντησει γιατι το θεμα ειναι καθετι αλλο παρα αντικειμενικο.Εχεις δοκιμασει κανα Rode;Το NT2000 φεριπειν παει γυρω στα 400 ευρω.Εχει παρει πολυ καλες κριτικες.Το εχω ακουσει & μ'αρεσε πολυ.Δωσ'του μια αυτια...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Με ένα AKG των 500€ πιστεύω ότι θα είσαι πολύ warm, αν και οφείλω να σου πω ότι η "ζεστασιά" δεν είναι θέμα μόνο του εκάστοτε μικροφώνου αλλά και της τεχνικής του εκάστοτε τραγουδιστή που συνήθως στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη. Και το επίπεδο vocal track με οποιοδήποτε μικρόφωνο/eq/compressor/reverb κτλ. κτλ. κτλ. δύσκολα το "ζεσταίνεις"...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρχισει να ανησυχω γιατι τωρα τελευταια συμφωνουμε επικινδυνα... ;D

 

αν βεβαια το

 

που συνήθως στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη.

 

αναφερεται σε ..."ροκ" τραγουδιαρηδες (γιατι με τους λαϊκους δεν υπαρχει κανενα προβλημα)

 

προσωπικα εδω και χρονια χρησιμοποιω  ενα φτηνο  RHODE NT1 & δεν εχω κανενα προβλημα ...ζεστασιας...ουτε σε γυναικες ,ουτε σε αντρες... ;D

 

δυστυχως ενα ΠΟΛΥ καλο μικροφωνο θα "αναδειξει" την κακη τεχνικη/φωνη του τραγουδιαρη ακομα περισσοτερο.... ;D

 

επισης πιστευω οτι με την καταλληλη μιξη και τον καταλληλο προενισχυτη μπορεις να βελτιωσεις τα πραγματα περισσοτερο απο οτι νομιζεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρχισει να ανησυχω γιατι τωρα τελευταια συμφωνουμε επικινδυνα... ;D

 

αν βεβαια το

 

αναφερεται σε ..."ροκ" τραγουδιαρηδες (γιατι με τους λαϊκους δεν υπαρχει κανενα προβλημα)

 

προσωπικα εδω και χρονια χρησιμοποιω  ενα φτηνο  RHODE NT1 & δεν εχω κανενα προβλημα ...ζεστασιας...ουτε σε γυναικες ,ουτε σε αντρες... ;D

 

δυστυχως ενα ΠΟΛΥ καλο μικροφωνο θα "αναδειξει" την κακη τεχνικη/φωνη του τραγουδιαρη ακομα περισσοτερο.... ;D

 

επισης πιστευω οτι με την καταλληλη μιξη και τον καταλληλο προενισχυτη μπορεις να βελτιωσεις τα πραγματα περισσοτερο απο οτι νομιζεις.

 

 

Εμένα δε με χαλάει το να συμφωνώ, όπως και το να διαφωνώ άλλωστε, οπότε δεν ανησυχώ καθόλου... Συμφωνώ λοιπόν σε όσα είπες για προενισχυτές, μίξη, καλά μικρόφωνα, κτλ. κτλ. κτλ. ...

Καλοί ροκ τραγουδιστές στην Ελλάδα σπανίζουν (μάλλον είδος προς εξαφάνιση είναι) εν μέρει διότι δεν υπάρχει ροκ παιδεία και εν μέρει διότι δεν υπάρχει κάποιος έμπειρος voice coach (εκτός από τη Massino αλλά αυτή είναι ακριβοθώρητη) για να διδάξει ροκ τραγούδι... Το πραγματικό ροκ (όχι το εγχώριο rock/dog) απαιτεί εντελώς άλλη προσέγγιση τόσο σε τονικότητες όσο και σε ερμηνευτικές τεχνικές, από το Ελληνικό τραγούδι... Τώρα για τους σκύλους/ες, όσοι από τους παλιούς δεν έχουν καταστραφεί από τις κόκες είναι όντως καλοί, αλλά οι νεότεροι έχοντας ελλιπή παιδεία και περισσότερο αέρα παρά φαιά ουσία στα μυαλά τους και έχοντας και τα διάφορα προγράμματα τονικής διορθώσεως σε αφθονία, δεν κουράζονται για να πάρουν ένα σπουδαίο take και αρκούνται σε ένα απλά αξιοπρεπές... Για αυτό το λόγο π.χ. η Μαντώ μου σηκώνει την τρίχα με τις ερμηνειάρες της ενώ ο Χατζηγιάννης με ξενερώνει απίστευτα με τα -ολοένα και πιο βαρετά- γαβγίσματά του...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ισχύει σιγουρα και η τεχνική του τραγουδιστή. Όπως και οι ένρινες (αντρικές) φωνές δε μου καθονται καλά σ' αυτό το μικρόφωνο.

Τώρα εγώ σκέφτομαι, να επιχερήσω την αγορά ενός universal audio solo 610 και να βάλω πάνω αυτό το μικρόφωνο ή να πάρω ένα Rode ας πούμε μιας και πολλοί εδώ μέσα συμφωνούν ότι είναι αξιόλογα mics. Εχω ακούσει samples στο internet και μ αρέσουν , αλλά είναι αυτό που λέτε. Η τεχνική....Αν δεν υπάρχει τεχνική όλα χάλια ακούγονται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εγώ σκέφτομαι, να επιχερήσω την αγορά ενός universal audio solo 610

 

πολυ καλη σκεψη. ;)

 

 

Για αυτό το λόγο π.χ. η Μαντώ μου σηκώνει την τρίχα με τις ερμηνειάρες της ενώ ο Χατζηγιάννης με ξενερώνει απίστευτα με τα -ολοένα και πιο βαρετά- γαβγίσματά του...

 

ενταξει μην ειμαστε και υπερβολικοι,ο Χατζηγιαννης τεχνικα ειναι εξαιρετικος τραγουδιστης απο ολες τις αποψεις (γνωριζω απο "μεσα" οτι σχεδον ποτε δεν χρησιμοποιει autotune ) ,αλλο αν σε ξενερωνει,οπως αλλωστε εμενα με ...φρικαρει ;D,οχι απλως ξενερωνει ,η Μαντω με τις εξωφρενικα υπερβολικες ερμηνειες της (φυσικα τεχνικα ειναι τρομερη τραγουδιστρια)

 

βεβαια οσο μεγαλωνω το τεχνικο θεμα δεν με απασχολει και ιδιαιτερα αν ο τραγουδιστης "αποδιδει" (υπαρχουν εκπληκτικοι "παραφωνοι" τραγουδιστες που λατρευω π.χ.Nick Cave,Μητροπάνος,Πορτοκαλογλου,Dylan,Jagger κτλ)... ;D

 

Δεν ειναι αναγκη καποιος τραγουδιαρης να εχει το πατημα του Στελαρα για να ειναι καλος (βεβαια...μακαρι να το εχει.....)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή για για τα γούστα μου ο SPL είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι τα χρήματα που ζητάει και το RODE NTK ένα αγαπημένο μου "ζεστό" mic που πάντα κολάκευε την "υφή" οποιασδήποτε φωνής καλέστηκε να το συνοδεύσει, θα σου πρότεινα να το ακούσεις....

 

αν κατάλαβα καλά τι περίπου ζητάς, πιστεύω (με τις αναγκαίες βέβαια επιφυλάξεις) ότι ο συνδυασμός τους είναι πολύ κοντά σε αυτό...

(δυστυχώς η "αντικειμενική" κρίση και κατά συνέπεια αξιολόγηση ενός ηχητικού συμβάντος πάντα καταλήγει στην εξατομικευμένη αντίληψη του εκάστοτε εγκεφάλου επηρεασμένη από μύριες εξωγενείς παρεμβάσεις).

 

πάντως το matching τους είναι η επιλογή μου για ένα προσωπικό home studio (με κύρια απασχόληση το σπηκαζ) που θα στήσω σε λίγο καιρό...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη σκεψη. ;)

 

 

ενταξει μην ειμαστε και υπερβολικοι,ο Χατζηγιαννης τεχνικα ειναι εξαιρετικος τραγουδιστης απο ολες τις αποψεις (γνωριζω απο "μεσα" οτι σχεδον ποτε δεν χρησιμοποιει autotune ) ,αλλο αν σε ξενερωνει,οπως αλλωστε εμενα με ...φρικαρει ;D,οχι απλως ξενερωνει ,η Μαντω με τις εξωφρενικα υπερβολικες ερμηνειες της (φυσικα τεχνικα ειναι τρομερη τραγουδιστρια)

 

βεβαια οσο μεγαλωνω το τεχνικο θεμα δεν με απασχολει και ιδιαιτερα αν ο τραγουδιστης "αποδιδει" (υπαρχουν εκπληκτικοι "παραφωνοι" τραγουδιστες που λατρευω π.χ.Nick Cave,Μητροπάνος,Πορτοκαλογλου,Dylan,Jagger κτλ)... ;D

 

Δεν ειναι αναγκη καποιος τραγουδιαρης να εχει το πατημα του Στελαρα για να ειναι καλος (βεβαια...μακαρι να το εχει.....)

 

 

 

Ωχ τώρα με το "Στελάρα" ξενέρωσα αυτός δεν είναι που η φωνή του δε "χωρούσε" σε κανένα μικρόφωνο πολύ πλάκα έχει!

Επίσης δε συμφωνώ για το Χατζηγιάννη η φράση "γέρια μπζηλά γκι όλα ντα βντάνω" δε μου βγάζει καμιά ιδαίτερη τεχνική, άσε που του έχουν καθήσει τα friskies στο λαιμό... Και το ότι δε χρησιμοποιεί autotune το θεωρώ "αρβύλα" των φίλων του... Είχε ξεκινήσει με άλλες προοπτικές αλλά το κυνοτροφείο τον χάλασε κι αυτόν...

Όσο για τη Μαντώ επειδή ακριβώς "τα έχει όλα" σου φαίνεται υπερβολική επειδή τέτοια φωνή στην Ελλάδα απλά δεν υπάρχει (μόνο η Massino -εντάξει είναι "Ελληνίδα" εισαγωγής- και η Πρωτοψάλτη μου κάνουν παρόμοια εντύπωση...)

Συμφωνώ στην απόδοση η οποία μπορεί να απογειώσει ένα vocal track ακόμη κι αν είναι παράφωνο (εξάλλου το κουρδίζεις μετά)...

Όταν όμως η "απόδοση" που λες (εγώ το λέω ερμηνεία) η οποία είναι το μεγαλύτερο κατόρθωμα του τραγουδιστή διότι θέλει πολύ καύλα, δουλειά και μελέτη για να την "πιάσεις" συνδυάζεται με καλή τεχνική ε τότε παίρνουμε καταπληκτικά takes που απογειώνουν οποιοδήποτε τραγούδι...

Υ.Γ. Δε ξεχνάω ότι σου χρωστάω ακρόαση από προηγούμενο topic sf, όπου να ναι τα ανεβάζω στο myspace τα τραγούδια...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή για για τα γούστα μου ο SPL είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι τα χρήματα που ζητάει και το RODE NTK ένα αγαπημένο μου "ζεστό" mic που πάντα κολάκευε την "υφή" οποιασδήποτε φωνής καλέστηκε να το συνοδεύσει, θα σου πρότεινα να το ακούσεις....

 

αν κατάλαβα καλά τι περίπου ζητάς, πιστεύω (με τις αναγκαίες βέβαια επιφυλάξεις) ότι ο συνδυασμός τους είναι πολύ κοντά σε αυτό...

(δυστυχώς η "αντικειμενική" κρίση και κατά συνέπεια αξιολόγηση ενός ηχητικού συμβάντος πάντα καταλήγει στην εξατομικευμένη αντίληψη του εκάστοτε εγκεφάλου επηρεασμένη από μύριες εξωγενείς παρεμβάσεις).

 

πάντως το matching τους είναι η επιλογή μου για ένα προσωπικό home studio (με κύρια απασχόληση το σπηκαζ) που θα στήσω σε λίγο καιρό...

 

και εγώ είμαι υπέρ του spl (το gainstation είναι αρκετά προσεγγίσιμο)

από την άλλη μετά το c214 που έχει πέσει αρκετά σε τιμή δύσκολα

μπορώ να πω ότι θα διάλεγα άλλο μικρόφωνο σ αυτά τα χρήματα

μαζί με κάποια καλούτσικα audio technica

ΑΛΛΆ από την άλλη αν ζητάς το χρώμα τότε καλύτερα να πας σε

έναν solo 610 αν και εμένα μου φαίνεται αρκετά θολός θα τον

έβαζα μόνο σε room mics (γούστα είναι αυτά)

γενικότερα ο χαρακτήρας, η ζεστασιά και όλα τα υπόλοιπα

σε χαμηλά budget πάντα κάτι θυσιάζουν

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου