Προς το περιεχόμενο

Bass Modification (aka Frankenstein Bass)


Crimstein

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και καλο μηνα...Ξεθαψα ενα παλιο squire pbass απο την αποθηκη και οπως το κοιτουσα και σκεφτομουν πως να το επαναφερω στη ζωη και μετα απο πολυ σερφαρισμα σε forum με modified μπασα σκεφτηκα το εξης:Να βαλω δυο  jazz μαγνητες επιπλεον και αναμεσα τους να μεινει ο precision μαγνητης και στην ουσια το μπασο να εχει 3 μαγνητες.

Η απορια μου ειναι οτι εφοσον ο jazz neck μαγνητης θα πρεπει να ειναι πιο κοντα στο μπρατσο λογω του p μαγνητη πως θα επιρρεασει αυτο τον ηχο του (εαν τον επιρρεασει)?Δε ξερω αν αξιζει ολο αυτο να το κανω και αν θα βγει κατι καλο αλλα τωρα εχει μπει το σκουληκι...Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει γιατι σε διαφορα forum  υπηρχαν πολλες διαφορετικες αποψεις οσον αφορα το μαγνητη τοσο κοντα στο μπρατσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να κερδίσεις με τον μαγνήτη κοντά στο neck? Προσωπικά θα έβαζα είτε έναν jazz είτε έναν ΜΜ στο bridge. Νομίζω οτι ο μαγνήτης κοντά στο neck θα βγάζει αρκετή λασπουριά. Αν το θες αυτό οκ..

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνεις.

Άστους να λένε.

flextool.gif

Σου έχω κι άλλο που δεν είναι για λιπόψυχους

venturasuper80bass.jpg

 

Ακου εκεί λασπουριά ....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αυτο που θελω να κερδισω ειναι ενα περιεργο μπασο  :P

Η λασπουρια δε με ενοχλει (εκτος βεβαια αν μιλαμε βοθρο ολοκληρο) αλλα πιστευω αυτο θα μπορω να το ρυθμισω καπως και απο τα knobs και το eq.

Για το μπασο στην πρωτη εικονα το ειχα σκεφτει να κανω κατι τετοιο καθως εχω ηδη ενα της vintage musicman copy και πανω απο τον humbucker εχω βαλει ενα jazz μαγνητη,οποτε σκεφτομουν να προσθεσω κατι σε Humbucker και στην neck θεση αλλα μου αρεσει οπως ειναι τωρα και ειπα να μη το αλλαξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνεις.

Άστους να λένε.

+1

Kαι ένα πιο 'επίσημο'

 

f010.jpg

 

Εγώ έχω ένα jazz σκαμένο κάτω απο το pickguard και έχω στριμώξει έναν p μαγνήτη

πολύ κοντά στο μπράτσο αλλά κάτω απο pickguard. Χρειάζεται να βάλω ένα διακοπτάκι

για επιλογή μεταξύ neck και middle όμως βαριέμαι να το κάνω, τώρα που το θυμήθηκα

ίσως το φτιάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια με βλεπω να φοραω την ασπρη ποδια και να φωναζω "its alive"

Eπειδη θα χρειαστει να μπει και ενα διακοπτακι για επιλογη των μαγνητων,εκει θα χρειαστει να παμε σε active (ououou 666) κυκλωματα η δεν ειναι απαραιτητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να είναι? Οτι θές μπορείς να κάνεις, να βγάλεις το jack στο πλάι και να βάλεις

3 volume και 1 tone, να αφήσεις master volume και master tone και να βάλεις

5θέσιο επιλογέα, endless possibilities.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αυτο που θελω να κερδισω ειναι ενα περιεργο μπασο  :P

Η λασπουρια δε με ενοχλει (εκτος βεβαια αν μιλαμε βοθρο ολοκληρο) αλλα πιστευω αυτο θα μπορω να το ρυθμισω καπως και απο τα knobs και το eq.

Μια χαρά θα ναι

Για το μπασο στην πρωτη εικονα το ειχα σκεφτει να κανω κατι τετοιο καθως εχω ηδη ενα της vintage musicman copy και πανω απο τον humbucker εχω βαλει ενα jazz μαγνητη,οποτε σκεφτομουν να προσθεσω κατι σε Humbucker και στην neck θεση αλλα μου αρεσει οπως ειναι τωρα και ειπα να μη το αλλαξω...

α) Έπρεπε να βάλεις άλλον ένα ΜΜ. Αλλά κι έτσι, θα θυμίζει Lakland.  ;)

β) Υποχρεούσαι να ανεβάσεις φωτό άμεσα. (Το σκέφτομαι κι εγώ αυτό).

εκει θα χρειαστει να παμε σε active (ououou 666) κυκλωματα η δεν ειναι απαραιτητο?

Όχι δεν είναι

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφα...Σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια...Μολις ολοκληρωθει η μεταμορφωση θα ανεβασω οπτικοακουστικο υλικο προς θαυμασμο,συγχαρητηρια κλπ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις φωτό από το Musicman μην ξεχάσεις.

Μόνος σου κάνεις το routing;

Στα ηλεκτρονικά έχω την εντύπωση ότι σε βοηθάει κάποιος...  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου