Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει αυτό το κιθαρόνι στα λεφτά μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ! Λοιπόν, ξεκίνησε να αποκρυσταλλώνεται στο μυαλό μου η γενική ιδέα για την επόμενη κιθάρα μου. Και είπα να πάρω γνώμες απ'το forum, έτσι για να γίνεται κουβέντα.

Για την ακρίβεια, πρόκειται για την αναβάθμιση της... 3ης κιθάρας μου, η οποία χρησιμοποιείται για πράγματα από hard rock ως prog metal (όχι καφρίλες). Αυτή τη στιγμή, αυτόν τον ρόλο τον παίζει η παλιά μου Epi SG Special, στην οποία έχω αναβαθμίσει όλα τα ηλεκτρικά / μαγνήτες και με αυτά δεν έχω πρόβλημα. Για την ακρίβεια, μου αρέσουν τόσο ώστε σκοπεύω να τα... μεταμοσχεύσω στην νέα κιθάρα.

 

Τα πράγματα τα οποία είμαι σίγουρος ότι θέλω / χρειάζομαι, είναι τα εξής:

 

1. Budget: μεσαίο, ας πούμε στην περιοχή των 500-600 ευρώ

2. Να μπορώ να την βρω σε on-line store (για να μου την στέλνουν Κύπρο)

3. Μανίκι: profile να... γεμίζει το χέρι. Με τίποτα Ibanez-καταστάσεις, ούτε καν slim '60s Gibson, κάτι πιο κοντά σε rounded '50s Gibson / παρόμοιο Fender

4. Μανίκι: σημαντικό το φινίρισμα, να μην είναι... πλαστικούρα. Θέλω κάτι... βελουδένιο. Ιδανικό που έπαιξα και με ενθουσίασε, αυτό που έχουν οι Epiphone Prophecy

5. Σταθερό σύστημα γέφυρας

6. Double-humbucker routed (μπρος ή πίσω, αδιάφορο)

7. 1 volume / 1 tone routing

8. Αδιάφορο αν θα είναι Fender-οειδές ή Gibson-οειδές

 

Η ποιότητα των μαγνητών και των ηλεκτρικών δεν είναι σημαντική, αφού, είπαμε, θα φορεθούν αυτά από την τωρινή μου κιθάρα.

 

 

Λοιπόν; Για να ακούσω ιδέες...

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη κιθαρα η G&L αλλα δε θα σε καλυψει στο 3  ;)

 

Κοιτα μηπως βρεις καμια τετοια, αν σου αρεσει το σχεδιο,  Fender με Gibsonοειδες scale μανικι

 

Fender Blacktop Jaguar HH

 

fender-blacktop-jaguar-hh-sv_2011043012550815.jpg

 

edit: Και οι PRS SE εχουν πολυ χοντρο μπρατσο  :)

 

http://www.andertons.co.uk/solid-body-electric-guitars/cid671/solid-body-electric-guitars.asp#1448574487907page-2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PRS είναι μια λύση, Schecter επίσης, αλλά αφού τα ηλεκτρικά υπάρχουν ίσως έχει νόημα να ψαχτείς και σε κάτι τέτοιο.

(το κατάστημα ενδεικτικά. Ίσως αυτός ο δρόμος να περιλαμβάνει υπέρβαση στο οικονομικό βέβαια...)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου