Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Αποφάσισα προσφατα να αγορασω ενα πικαπ (ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση), ωστοσο δεν γνωριζω σχεδον τιποτα για το πως να διακρινω τα "καλα"!

 

στην αρχη σκεφτηκα τα crosley, αλλα τα εχω αποκλεισει για πολλους λογους που ειμαι σιγουρη οτι ξερετε καλυτερα απο εμενα

 

θα ηθελα να μου επιστησετε την προσοχη σε τι πρεπει να με απασχολει σε σχεση με τα χαρακτηριστικα του, και αν εχετε και προτασεις για συγκεκριμενα μοντελα ή εταιρειες ακομα καλυτερα!

 

γενικα, με ενδιαφερει περισσοτερο να ειναι καλη η ποιοτητα του ηχου αντι της εμφανισης, ωστοσο αν καποιο μοντελο συνδυαζει και τα 2 σιγουρα θα ειναι μπονους!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

crosley?

what on earth is that?

 

νόμιζα ότι λέγαμε για πικάπ. Αυτά είναι look-alikes.

 

Το θέλεις για μπιμπελό ή θα παίζει κι όλας?

δίσκους έχεις?

ή θα αγοράσεις?

αν ναι πόσους?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα χαλαρωσε λιγο ειπαμε το απερριψα

 

θα προτιμουσα εποικοδομητικες απαντησεις και οχι ανουσιους σχολιασμους

 

ευχαριστω για την απαντηση παρολα αυτα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου Στέλλα!

Καταρχήν πρέπει να μας πείς εώς τι πόσό μπορείς να δώσεις.

 

Τα πικάπ χωρίζονται σε 2 κυρίως κατηγορίες

(a) direct drive

(b) belt drive

 

Η διαφορά τους είναι στο μηχανισμό κίνησης πλατό τα δε direct χρησιμοποιούν μοτέρ μαγνήτη συνήθως τα δε belt λαστιχάκι κίνησης (εξού και το belt=ζώνη). Τα direct είναι συνήθως πιο ακριβά και είναι για χρήση πιο βαριά dj/sctratch/studio κτλ τα belt είναι για πιο οικιακή χρήση και ελαφριά πράγματα,, οπότε αν θες κάτι φτηνό για το σπίτι θα πας σε belt. Κάποια στιγμή το λαστιχάκι θα θέλει άλλαγμα αλλά είναι κάτι πολύ φτηνό και εύκολο.

 

Το αγαπημένο μου μοντέλο είναι το Technics Sl 1200 MKII, είναι επαγγελματικού τύπου αλλά και αρκετά ακριβό μεταχειρισμένο κοντά στα 500Ε αλλά θα σου κρατήσει για πάντα σε οικιακή χρήση (κυριολεκτικά ;D). Ένα καλό αντίγραφο είναι το Audio-Technica AT-LP120-USBHC. Επίσης πιο φτηνό Gemini TT-1100 USB. μπορείς να πας και σε τελείως απλού τύπου Akai BT 100.

 

όσο κατεβαίνεις σε ποιότητα κατασκευής κατεβαίνεις και σε ποιότητα ήχου και αυτό είναι από πολλούς παράγοντες κεφαλή/κραδασμοί κτλ. Ωστώσο είναι τι ψάχνεις υπάρχουν επιλογές από 2,000 (καινούργιο technics) εως 50 ευρώ μεταχειρισμένο, αλλά το 50ε μπορεί να σου βγάλει κανα 100 φτιάξιμο αν έχει πρόβλημα οπότε θέλει προσοχή.

 

Τα μεταχειρισμένα θέλουν προσοχή στη κεφαλή και τον βραχίονα είναι πολύ ευαίσθητα και με τον καιρό φθείρονται. Εάν πας σε μεταχειρισμένο πρέπει να αποφύγεις αυτά από μαγαζιά και χρήση dj τα 90% θα έχουν πρόβλημα και θα θέλουν άλλαγμα κεφαλής/κεφαλής βραχίονα και άλλα που βγάζουν κατά καιρούς.

 

Στα πιο σύνθετα μοντέλα προσοχή θέλει η ρύθμιση κεφαλής (βάρος-ευθυγράμμιση) και το antiskating για να κάτσει σωστά η βελόνα υπάρχουν βίντεο στο utube σχετικά.

 

Μια γενική ιδέα μπορείς να πάρεις από εδώ https://www.thomann.de/gr/turntables.html?oa=pra

 

Αυτά γενικά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση Σταυρο!

 

Εχεις δικιο παραληψη μου.. γενικα προσπαθω να μην ξεφυγω απο 400 ευρω, εκτος και αν το αξιζει οπως λες για Τechnics αλλα και παλι μετα απο πολυ σκεψη θα κατεφευγα εκει!

 

Για το Audio Technica εχω διαβασει επισης καλα λογια, θα κοιταξω και τα αλλα μοντελα που προτεινες!

 

Τι γνωμη εχεις για τα Pro-ject Essential II και Debut Carbon? Αξιζουν τα χρηματα τους ή να προτιμησω μεταχειρισμενο Technins?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα βλέπω δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα εάν είναι για οικιακή χρήση και αν είναι καινούργιο θα υπάρχει εγγύηση οπότε θα σου έλεγα οκ προχώρα άφοβα.

 

Ίσως υπάρχουν χαρακτηριστικά τα οποία δεν χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς από άλλα μοντέλα όπως το pitch.

 

Όπως και να είναι την ποιότητα κατασκευής ενός sl δεν τη φτάνουν, απ την άλλη μπορεί να μη καταλάβεις και διαφορά ανάλογα το ηχοσύστημα που θα παίξεις. κρίμα πάντως γιατί υπάρχουν προσφορές σε αγγελίες από 350ε :( αλλά θα πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει να το δεις πριν την αγορά.

 

Ένα από τα σημεία που θα πρέπει να προσέξεις είναι αν υπάρχει phono ή line outpout. Τα πιο παλιά χρειάζονται phono που υπάρχουν μόνο σε παλιούς πλέον ενισχυτές αλλιώς θα χρειαστεί ξεχωριστή προενίσχυση. Το line είναι οκ για άλλες εισόδους ενισχυτή.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

crosley?

what on earth is that?

 

νόμιζα ότι λέγαμε για πικάπ. Αυτά είναι look-alikes.

 

Το θέλεις για μπιμπελό ή θα παίζει κι όλας?

δίσκους έχεις?

ή θα αγοράσεις?

αν ναι πόσους?

 

συγχώρεσέ με, αλλά οι ερωτήσεις μου είναι πολύ σημαντικές και θα σε αποτρέψουν ενδεχομένως από μια εσφαλμένη ή άστοχη αγορά.

παρακάμπτουμε το περι μπιμπελό.

 

Επαναλαμβάνω

 

δίσκους έχεις?

ή θα αγοράσεις?

αν ναι πόσους?

 

τις ερωτήσεις αυτές τις έχω κάνει σε τουλάχιστον 20-30 ελπιδοφόρους νέους χρήστες πικαπ. Στις περισσότερες περιπτώσεις η απάντηση ήταν

όχι δεν έχω δίσκους. Αυτό σημαίνει μια μινιμουμ επένδυση (για να θεωρήσει κανείς ότι ακούει μουσική 50-100 δίσκους που σημαίνει σε χρήμα για καινούργιους 750-1500 ευρώ. Θεωρώ ότι αν έχεις λιγότερους δίσκους χωρίς σκοπό αγοράς νέων δεν υπάρχει λόγος να αποκτήσεις πικαπ, που θα χρειαστεί να επενδύσεις για αυτό τουλάχιστον 200-300 ευρώ.

 

Το να ακούς και να αγοράζεις δίσκους σήμερα είναι κάτι που απαιτεί υπομονή, διότι δεν βρίσκεις αυτό που θες να ακούσεις όποτε θες, συνήθως το πληρώνεις ακριβά, και έχεις μια συσκευή αναπαραγωγής που απαιτεί συντήρηση. Γι αυτό πολύς κόσμος απογοητεύεται.

Από τα άτομα που έχω ρωτήσει, τελικά λιγότερο από 5 ασχολήθηκαν, δηλαδή αγόρασαν και μετά από 10 χρόνια εξακολουθούν και το χρησιμοποιούν και αγοράζουν δίσκους.

Οι περισσότεροι μετά από ένα ή δυό χρόνια το πούλησαν μαζί με τους λιγοστούς δίσκους που αγόρασαν.

 

Αν λοιπόν έχεις απαντήσεις στο παραπάνω καίριο ερώτημα, μπορώ πολύ ευχαρίστως να σου πω περισσότερα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimsonic Εχω καποιους δισκους, σιγουρα οχι τοσους οσους λες, αλλα σκοπευω σιγα σιγα να "χτισω" μια συλλογη! Καταλαβαινω αυτο που λες, γι αυτο κι εγω ακομα το σκεφτομαι, και οταν κανω μια ενδεχομενη αγορα θα ειναι μετα απο σκεψη για μεγαλο χρονικο διαστημα σε διαβεβαιω.

 

stavros_d80 Το θεμα με τα μεταχειρισμενα ειναι οτι μενω στην επαρχια, και η πλειοψηφια των αγγελιων ειναι στην Αθηνα-Θεσσαλονικη, οποτε το να το δω απο κοντα με ατομο που ξερει ειναι δυσκολο γενικα.. Δεν αποκλειω ωστοσο τις αγγελιες με τιποτα εννοειται!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ενισχυτή με phono είσοδο και ηχεία έχεις;

Αν ναι οκ, αν όχι , στο budget σου των 400,00 € συμπεριλαμβάνονται και αυτά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας δίσκος

κοστίζει περισσότερο από ένα τσαμπα κατέβασμα.

χρειάζεται κάθε 20 λεπτά να σηκώνεσαι να τον γυρίσεις

δεν μπορεί να πάει στο επόμενο κομμάτι όταν κάθεσαι στην πολυθρόνα

για να τον ακούς στο δρόμο χρειάζεται να ξοδέψεις 40 λεπτά τουλάχιστον για ηχογράφηση.

50-100 δίσκοι που λέω, δεν είναι πολλοί είναι λίγοι.

Ίσως πολύ λίγοι, για να δικαιολογήσουν αγορά πικαπ. Εκτός αν ήδη έχεις μιά συλλογή από κάπου και σκοπεύεις να ξεκινήσεις μ αυτούς μαγιά.

 

Αντίθετα φαίνονται παρα πολλοί για να ξεκινήσεις σήμερα από το 0.

Και φαίνονται πολλοί γιατί δεν μπορούν να αγοραστούν σε σύντομο δίαστημα.

Τη βασική μου δισκοθήκη που κάποτε ήταν γύρω στα 500 κομμάτια την έφτιαξα από τα 13 μου μέχρι τα 30. Και αργότερα την πολλαπλασίασα.

Με την τάση που έχουμε σήμερα να κατεβάζουμε τα πάντα, ή να βρίσκουμε τα πάντα στο spotify το να αγοράσεις και να χωνέψεις ένα καινούργιο δίσκο μέσα σε 15 ή 30 μέρες φαντάζει πολύ δύσκολο.

 

Όπως και νάχει, εσύ θα κρίνεις.

Τα πικάπ που σκέφτεσαι είναι πολύ καλά για εισαγωγή. Θα πρότεινα το project αντί του Technics. Επίσης θα πρέπει να υπολογίσεις το θέμα κεφαλή, phono stage.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου