Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@ npap

 

Εγω Νικ, δεν λεω να συνδέσει ηχεία στο reel to reel , αλλά πικάπ , με την προϋπόθεση να έχει ηδη το reel to reel (γι αυτό θέλω το ακριβές μοντέλο) , ενσωματωμένα ηχεία (και άρα ενισχητη) όπως τα δικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ασε το βρήκα, είναι το TS246, και έχει ενσωματωμενα ηχεία και ενισχυτη.

 

http://www.radiomuseum.org/r/grundig_ts246_hifi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτο που λες με τα ηχεια του grundig (εφ'οσον εννοεις αυτα που ερχονταν με το επιπλο του) εχει ενα προβλημα, οτι το επιπλο ειναι σε νησι του Ιονιου και θα πρεπει να το φερω Αθηνα κατι που αυτη τη στγμη δεν ειναι δυνατον.

      Σκεφτομουν, με βαση αυτο που προτεινεις, δηλ να χρησιμοποιησω το grundig ως πλατφορμα για το audio technica πικαπ μου (και εδω παραπεμπω στο προηγουμενο ερωτημα ποια θα ηταν η εισοδος πανω στο grundig στην οποια θα εμπαινε το πικαπ?), αλλα ως ηχεια να βαλω ενα ζευγος επισης 70's ανεξαρτητων ηχειων (θα πρεπει να δω ποια ειναι, τα εχω σε αποθηκη αυτη τη στιγμη). Τα ηχεια, εφ΄ οσον λες οτι εχει δικη του προενισχυση, μπορουν συνδεθουν  σε καποια εξοδο του grundig (ποια?) η εδω υπαρχει καποιο προβλημα που δεν βλεπω αυτη τη στιγμη?

 

πάνω σε αυτή του την πρόθεση του επέστησα την προσοχή...

 

αλλά και στο link στο link που παραθέτεις αναφέρει στα Spec:

Loundspeakers - For headphones or amp.

 

που λέει ότι έχει ενσωματωμένα ηχεία και ενισχυτή?...

 

τόσο πολύ ξεκούτιανα κιόλας ορέ?... άμα είναι να με βάλεις σε μια προθήκη δίπλα στα vintage σου (please με την επιγραφή ειδικά για τα μοντέλα σου ότι το άγγιγμα σε μένα επιτρέπεται  :P)...  ;D  ;D  ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

;D ;D ;D

 

Ναι συμφωνω και εγω, όχι εξωτερικό ηχείο.

 

αλλά και στο link στο link που παραθέτεις αναφέρει στα Spec:

Loundspeakers - For headphones or amp.

 

 

Χαζομάρες λέει..... ;D ;D ;D με το μάτι τα πιάνω εγω αυτά  ;D (σαν το δικό  μου είναι )
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

λιιοιπόνε...

δια την εξάλειψιν πάσας αμφιβολίας λαίμαι, που θα μπορούσε να οδηγήσει εις κακοδικίαν, σε άλλη καταχώρηση του Radiomuseum όπου στο κασετόφωνο είναι και εμφανής ή ύπαρξη ενσωματωμένου ηχείου, το αναφέρει στα spec:

Loudspeaker Permanent Magnet Dynamic (PDyn) Loudspeaker (moving coil) - elliptical

Power out     0.8 W (unknown quality)

 

C410 Automatic R-Player Grundig Radio-Vertrieb, RVF, Radiowe

 

επίσης στην δεύτερη photo από τότε διαφήμιση του εν λόγω tape recorder πλασάρεται δίπλα σε ενισχυτή...

 

ts246_hifi_491842.jpg

 

 

αν και με γοητεύει η ιδέα της "προθήκης" με το ανάλογο κοινό, η ετυμηγορία σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία βγαίνει υπέρ του DECK και είναι τελεσίδικη...  :-*  ;D ;D ;D

 

ΥΓ. λύεται η συνεδρίασις...  8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται οντως για το Grundig TK 246.

 

Εριξα μια ματια και στα ενδοτερα:

 

IMG_3561_zps0xus2gpj.jpg

 

Eνσωματωμενο ηχειο δεν υπαρχει ουτε για δειγμα. Εκτος και εσεις εννοειτε ως ενσωματωμενο ηχειο αυτο που υπαρχει στο επιπλο στο οποιο περιλαμβανεται το tape recorder.

 

Αρα υποθετω οι επιλογες μου ειναι δυο για χρηση του πικαπ μαζι με το tape deck

 

1) Συνδεση του πικαπ με ενισχυτη---->ηχεια και πανω στον ενισχυτη να κουμπωσει το deck με καποιο μικτη η απευθειας αν εχει επιπλεον input? Σωστα τα λεω?

 

2) στην πειπρτωση που το deck εχει δικη του ενισχυση συνδεση του πικαπ στο tape deck και εξοδος απο το deck σε ηχεια, που ομως εδω στο τελευταιο σκελος εντοπιζονται προβληματα λογω του θεματος με τα ρευματα το οποιο ανεφερε ο npap?

 

 

Εχετε να μου συστησετε καποια μαγαζια με παραφερναλια για την ολη επιχειρηση αποκαταστασης του μουσειου? καλωδια/μετατροπεις rca κ.λ.π, εωσ μαγαζι με tape reels (υποθετω μοναστηρακι για το τελευταιο?)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν είναι έτσι τα πράγματα και με δεδομένο ότι έχεις ΗΔΗ ηχεία,  θα σου πω τι θα έκανα εγω.

ΜΗΝ πετάς  $ σε μικτή (20-40 ευρώ ).

Με ένα 100αρικο βρίσκεις vintage hi-fi ραδιο-ενισχυτή,  οπου ματσαρεις πολύ καλλιτερα (ηχητικά /αισθητικά ) μπομπινοφωνο και πικάπ.

Reel To Reel θα βρεις και σε πολλά ελληνικά sites π.χ χρυση ευκαιρία, αν δεν θες ebay κ.λ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προκειται οντως για το Grundig TKS 246.

 

Eνσωματωμενο ηχειο δεν υπαρχει ουτε για δειγμα. Εκτος και εσεις εννοειτε ως ενσωματωμενο ηχειο αυτο που υπαρχει στο επιπλο στο οποιο περιλαμβανεται το tape recorder.

 

Αρα υποθετω οι επιλογες μου ειναι δυο για χρηση του πικαπ μαζι με το tape deck

 

1) Συνδεση του πικαπ με ενισχυτη---->ηχεια και πανω στον ενισχυτη να κουμπωσει το deck με καποιο μικτη η απευθειας αν εχει επιπλεον input? Σωστα τα λεω?

 

2) στην πειπρτωση που το deck εχει δικη του ενισχυση συνδεση του πικαπ στο tape deck και εξοδος απο το deck σε ηχεια, που ομως εδω στο τελευταιο σκελος εντοπιζονται προβληματα λογω του θεματος με τα ρευματα το οποιο ανεφερε ο npap?

 

ως deck δεν διαθέτει κανένα τελικό στάδιο ενίσχυσης (το οποίο θα υπάρχει λογικά στο έπιπλο αφού υπήρχαν σε αυτό μεγάφωνα μαζί με προενίσχυση μιας τουλάχιστον εισόδου όπου και συνδεόταν)...

 

το πικάπ σου (αλήθεια πιο μοντέλο είναι?... για να έχει line out θα είναι λογικά σύγχρονο κι όχι vintage με phono κεραμικής όπως υποθέτει ο Λάκης) η μόνη περίπτωση να συνδεθεί πάνω στο  deck grundig, θα είναι μέσω εισόδου rec line αν διαθέτει εκτός της mic (που βέβαια και να υπάρχει για να σε εξυπηρετήσει εν είδει προενίσχυσης θα πρέπει να πατάς το rec bouton στο deck κι αυτό να επιτρέπει ταυτόχρονα το σήμα να περνάει στην έξοδό του)...

 

όπως καταλαβαίνεις την περίπτωση 2) την ξεχνάς... η πας στην λύση με τον τελικό όπως στην περιέγραψα στο πρώτο μου ποστ ή υιοθετείς την πρόταση του Λάκη αγοράζοντας ένα ανάλογης φιλοσοφίας ενισχυτικό στήνοντας ένα αμιγές vintage σύστημα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάντως, και ίσως επηρεασμένος από το νήμα, και περνώντας σήμερα μπροστά από γνωστο κατάστημα με Used records, μου πήρα (έτσι για δώρο):

 

1. Cleo Laine - Cleo Laine Live!!! At Carnegie Hall (1974)

2. Johnny Mathis - Love Is Everything (1965)

3. David Sanborn - A Change Of Heart (1987)

4. Leo Sayer - Living In A Fantasy (1980) και

5, The Best Of Buck Owens (1964) .

 

Κόστος 5,00 € (1,00 € ο δίσκος), Όλα printed in U.S.A.

ΜΙα χαρά για Σάββατο βράδυ  ;D (και έκανα το βινυλιά μου.....1.205  ;D ;D)

Cleo.jpg.8c9c4c8b28aad958b53f1bc36d463069.jpg

Love_Is_Everything_Johnny_Mathis_album_-_cover_art.jpg.cdee2d3ea6a375c580dfae5d27ae8584.jpg

A_Change_of_Heart_album.jpg.e662a2650fcfb8e2347f96bd38f7d46f.jpg

373448276_.jpg.a1aeaa9ca6e73d33f2af0dc21100224a.jpg

back_owens.jpg.9a004d20444d6914a81d6d6a231febfe.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

το πικάπ σου (αλήθεια πιο μοντέλο είναι?...

 

 

 

Audio Technica AT-LP120.

 

Ψαχνοντας  ολες αυτες τις ωρες τα σχετικα με τη συνδεσμολογια, κατεληξα και εγω πως δεν εχει νοημα να πηγαινω Παγκρατι μεσω Αργεντινης απλα και μονο για να γλιτωσω 100€ που κοστιζει ενας ραδιοενισχυτης, οποτε τελικα η αποφαση εληφθει, θα ακολουθησω την  παραδοσιακη συνταγη, του πκαπ/tape deck------>ραδιοενισχυτης--->ηχεια. Simple and tested. Xιλια ευχαριστω για τη συμβολη σας, βοηθησατε αρκετα.

 

LK, σε βινυλιο τα πηρες η σε tapes? Στειλε αν θελεις κανενα ΡΜ με σποτς, υποσχομαι δεν θα σου φαω τους δισκους  ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου