Προς το περιεχόμενο

my first video-youtube


NT Nick Trick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα, παιδες ανεβασα το πρωτο μου βιντεο στο youtube, περιμενω τα σχολια σας, οπως λεω και στο βιντεο ειμουν πολυ κουρασμενος,

 

its rock n roll. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίστερ Νικ Τρικ, μερικές καλοπροαίρετες συμβουλές, κρατάς ότι θέλεις.

 

Αν σ'αρέσει και θέλεις να συνεχίσεις το θέμα youtube, γνώμη μου είναι πως χρειάζεται να επενδύσεις κάτι παραπάνω στο όλο θέμα. Και σαν κυριολεκτική (βλ. χρηματική) επένδυση, και σαν χρόνο/όρεξη/ψάξιμο-διάβασμα κτλ.

 

Τι εννοώ:

Καλύτερη κάμερα/κινητό, οτιδήποτε, συν παρελκόμενα. Οι κάμερες που μπορούν να τραβήξουν σε έστω ένα 720p είναι πλέον αρκετά φθηνές και συνήθως, ακόμα και τα κινητά βγάζουν αξιόλογα βίντεο.

Αναλόγως ψάξου και με background λίγο πιο... "ήπιο", ας πούμε. Κάτι ουδέτερο. Όπως φυσικά και με καλύτερο φωτισμό.

 

Ηχητικά, η επένδυση αφορά κάποιο interface, τα οποία επίσης βρίσκονται φθηνά, καινούρια ή μεταχειρισμένα. Εγώ προσωπικά κάνω την δουλειά μου με μια αρχαία tascam 122. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, προφανώς, αλλά την δουλειά σου την κάνεις άνετα.

 

Σ'αυτό το κομμάτι, ασχολήσου γενικώς με τον υπολογιστή. Modelling software (υπάρχουν και αξιόλογα freeware), DAW (reaper) όπως και video editing.

Δουλεύοντας έστω και βασικά πράγματα με τα παραπάνω θα'χεις σίγουρα πολύ καλύτερο ποιοτικά αποτέλεσμα.

 

Όσον αφορά το... μπλα-μπλα, απλά τα πράγματα. Αν δεν το'χεις, δεν χρειάζεται. Όπως είπες ο ίδιος, let the music do the talking.

 

Θέλει λίγο (αρκετούτσικο) ψάξιμο το θέμα YT και συνεχώς αλλά μπορείς να κάνεις κάτι αξιόλογο με λίγα χρήματα. Ελλείψει των παραπάνω, γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει γιατί ούτε έχεις κάποιο καλό αποτέλεσμα οπτικά, ούτε βγάζεις άκρη ηχητικά μέσα απ'τον θόρυβο και την κακή ποιότητα. Και σ'ένα μέσο όπως το youtube, χρειάζεσαι και τις δύο πλευρές σωστές.

 

Αυτά προς το παρόν και καλή σου συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίστερ Νικ Τρικ, μερικές καλοπροαίρετες συμβουλές, κρατάς ότι θέλεις.

 

Αν σ'αρέσει και θέλεις να συνεχίσεις το θέμα youtube, γνώμη μου είναι πως χρειάζεται να επενδύσεις κάτι παραπάνω στο όλο θέμα. Και σαν κυριολεκτική (βλ. χρηματική) επένδυση, και σαν χρόνο/όρεξη/ψάξιμο-διάβασμα κτλ.

 

Τι εννοώ:

Καλύτερη κάμερα/κινητό, οτιδήποτε, συν παρελκόμενα. Οι κάμερες που μπορούν να τραβήξουν σε έστω ένα 720p είναι πλέον αρκετά φθηνές και συνήθως, ακόμα και τα κινητά βγάζουν αξιόλογα βίντεο.

Αναλόγως ψάξου και με background λίγο πιο... "ήπιο", ας πούμε. Κάτι ουδέτερο. Όπως φυσικά και με καλύτερο φωτισμό.

 

Ηχητικά, η επένδυση αφορά κάποιο interface, τα οποία επίσης βρίσκονται φθηνά, καινούρια ή μεταχειρισμένα. Εγώ προσωπικά κάνω την δουλειά μου με μια αρχαία tascam 122. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, προφανώς, αλλά την δουλειά σου την κάνεις άνετα.

 

Σ'αυτό το κομμάτι, ασχολήσου γενικώς με τον υπολογιστή. Modelling software (υπάρχουν και αξιόλογα freeware), DAW (reaper) όπως και video editing.

Δουλεύοντας έστω και βασικά πράγματα με τα παραπάνω θα'χεις σίγουρα πολύ καλύτερο ποιοτικά αποτέλεσμα.

 

Όσον αφορά το... μπλα-μπλα, απλά τα πράγματα. Αν δεν το'χεις, δεν χρειάζεται. Όπως είπες ο ίδιος, let the music do the talking.

 

Θέλει λίγο (αρκετούτσικο) ψάξιμο το θέμα YT και συνεχώς αλλά μπορείς να κάνεις κάτι αξιόλογο με λίγα χρήματα. Ελλείψει των παραπάνω, γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει γιατί ούτε έχεις κάποιο καλό αποτέλεσμα οπτικά, ούτε βγάζεις άκρη ηχητικά μέσα απ'τον θόρυβο και την κακή ποιότητα. Και σ'ένα μέσο όπως το youtube, χρειάζεσαι και τις δύο πλευρές σωστές.

 

Αυτά προς το παρόν και καλή σου συνέχεια.

 

Ναι γιατί τα ηχεία μου τα θέλω και τα αυτιά μου :-) :-) :-).

Λεφτά έχωμεν, αλλά είναι ταλαιπωρία, να τρεχεις στα μαγαζά, βγάζε βάζε, τοποθέτησε, ξανά μανα συνδεσε.

Κάτι ξερω εγώ όταν βάζω ερασιτεχνικά βίντεο και ήχο, να τα χαμηλώνω πρώτα.

Είμαι πονηρός ο βλάχος. χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αλλιώς θα ήταν μια χαρά τα πράματα.

 

Μπράβο για την προσπάθεια, αναμένωμεν τις βελτιώσεις σύμφωνα με τις σοφές υποδείξεις του quote.

Ετσί, να γίνονται όμορφα τα πράματα, σενιαρισμένα και νοικοκυρεμένα.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xminor να σου πω τη παιζη. το ολο θεμα με τον οχι τοσο καλο ηχο ειναι το εξης, τραβηξα για πρωτη φορα απο καλο μινι λαπτοπ με την μπρωστινη καμερα γιατι ειμουν μονος. ηταν το φως απο το παραθηρο πισω και χαμηλωσα αρκετα τον ενυσχητη. τωρα επειδη οπως ειπα ηταν πρωτη φορα ειδα το αποτελεσμα και θα το διορθωσω, ενα θεμα ειναι να μην εχει φως απο το παραθυρο, και δυο ανεβασμα τον ενυσχητη για να ακουγετε ο ηχος οπως ειναι. τωρα οσον αφορα τον εξοπλισμο ειδες οτι το μαρσαλακι ειναι τελευταιας γενιας, τη εννοω ειναι το τελευταιω μοντελο της μαρσαλ και το πιο πλουσιο (εφε κτλ), και η κιθαρα ειναι squier by fender telecaster standard. περιμενω και αλλες αποψης παιδες, και θα ανεβασω κιαλλα, και οπως ειπα παιδια ειμουν λιγο κουρασμενος δικαιωλογιστε λιγο το παιξιμο θα ανεβασω κιαλλα

its rock n roll. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικ δεν σου την λέω. Αντιθέτως, κατανοώ πλήρως και τους περιορισμούς (οικονομικούς και μη) και την έλλειψη του know-how, και τις πρώτες δοκιμαστικές προσπάθειες που συμπεριλαμβάνει το όλο θέμα. Σαφέστατα θα κάνεις τις δοκιμές σου και θα δεις τι κάθεται, τι ταιριάζει, τι δουλεύει και τι απορρίπτεται.

 

Παρ'όλα αυτά, επειδή επέλεξες να ανεβάσεις την συγκεκριμένη προσπάθεια, με όλα τα "ελαττώματά" της, αυτήν και σχολιάζω. Ξαναλέω, καλοπροαίρετα.

 

Όσον αφορά τον εξοπλισμό σου. Για την κιθάρα δεν (με) πολυενδιαφέρει, κι εγώ με ακόμα φθηνότερες harley benton παίζω στα περισσότερα βίντεό μου και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα.

Ο ενισχυτής όμως, και ακόμα πιο συγκεκριμένα, ο τρόπος ηχογράφησης του ήχου που βγάζεις απ'αυτόν, είναι θέμα. Και τι εννοώ.

Αν θες κάτι πιο ξεκάθαρο και καλοστημένο, θα χρειαστείς τα παραπάνω που ανέφερα. Και η καλύτερη κάμερα ή το καλύτερο κινητό ΔΕΝ πρόκειται να "πιάσει" τον ήχο που ίσως ακούς εσύ σωστά στον χώρο σου όταν παίζεις. Κι είναι λογικότατο αυτό.

 

Αν επιμείνεις να ηχογραφείς με τον ενισχυτή, θα χρειαστείς και τον σωστό τρόπο ηχογράφησής του. Ο οποίος, κατά γενική ομολογία, είναι το mic'ing. Δηλαδή, τοποθέτηση μικροφώνου μπροστά στον ενισχυτή και ηχογράφηση μέσω ενός interface στο daw. Επειδή όμως ο συγκεκριμένος τρόπος προυποθέτει και έξτρα εξοπλισμό εκτός αυτών που προανέφερα (μικρόφωνο-καλώδιο-σταντάκι), γι'αυτό και ανέφερα τον πλέον ανέξοδο τρόπο του modelling. Και φυσικά, εκτός από ανέξοδος είναι και εξαιρετικά εύκολος τρόπος να πετύχεις διάφορους διαφορετικούς ήχους που ένας ενισχυτής μόνος του δεν θα μπορούσε.

 

Εν κατακλείδι, σαφώς και να συνεχίσεις να βγάζεις βίδεα και να κάνεις το γούστο σου. Ότι σου είπα είναι καθαρά αν θες να έχεις κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

 

Κηπ ον ρόκινγκ ιν δε φρη γουέρλντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρ Ξι μινόρε μου, έχεις λόγο μεστό, ουσιαστικό, λιτό, to the point και χωρίς τίποτα περιττό.

 

Σε προτείνω για mod στο show off άμεσα.

 

Το 'χεις παλικάρι. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ μίστερ φιούζιε! Λες να κατέβω στην πολιτική;  ;D

Ελπίζω όχι.

Φαίνεσαι ντόμπρο παιδί, κρίμα είναι να μπλέξεις μ' αυτούς. :D

 

Επίσης έχεις μια ικανότητα να διαχειρίζεσαι τις διαφορετικές περιπτώσεις όπως πρέπει.

Διαφορετικά δηλαδή.

 

Δεν τσουβαλιάζεις. :)

 

Ξι μινόρε για mod τώρα. 8)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα, παιδες ανεβασα το πρωτο μου βιντεο στο youtube, περιμενω τα σχολια σας, οπως λεω και στο βιντεο ειμουν πολυ κουρασμενος,

 

 

Γεια σου φίλε. Δεν είμαι ειδήμων στο θέμα yt ούτε έχω ουσιαστικές γνώσεις ηχοληψίας, οπότε θα σχολιάσω το βίντεό σου σαν θεατής και μόνο. Στα 20" το έκλεισα διότι μου πηρες τα αυτιά. Σου προτείνω εντελώς καλοπροαίρετα να μην ασχοληθείς με το άθλημα αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις εξοπλισμό κατάλληλο.

 

Επίσης βρε πουλάκι μου γιατί δεν περίμενες να κάνεις το βίντεο ξεκούραστος;

 

PS. Εισαι πάντως γνήσια ροκ εν ρολ φιγούρα. Θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου