Προς το περιεχόμενο

Omega Bass Bridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω φίλε Psyberbass έχεις φαγωθεί να πειράξεις το μπάσσο σου λόγω "βαρεμάρας"/κορεσμού. Μια μαγνήτες, μια pickguard, τώρα γέφυρα. Δεν κρατάς τα χρήματά σου απ'όοοολα όσα θέλεις να πάρεις, να πάρεις ένα δεύτερο μπασσάκι;

 

Επί του θέματος. Η omega είναι ουσιαστικά η πάλαι ποτέ badass. Άσχημη δεν την λες, αλλά βρίσκεις πλέον high mass bridges και σε πιο χαμηλές τιμές.

Το βασικό μου ερώτημα όμως θα'ταν το τι δεν σε καλύπτει ακριβώς στην γέφυρα που έχεις. Ή αν, όπως προείπα, απλά μάλλον έχεις ψιλοβαρεθεί το μπάσσο σου και ψάχνεις να το... "pimp-άρεις", οπότε και θα επανέλθω στην πρώτη μου συμβουλή, πάρε ένα δεύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εν καιρώ θα παρω ένα squier precision και θα το μονταρω βαναυσα, μιας και για τα μεξικανικα fender ακούω αναμικτα σχόλια. το μπάσο μου οντως το έχω βαρεθει οπτικά αλλά κατάλαβα ότι παικτικα είναι αστερι γιαυτο κολλάω να το σουτάρω. όπως και να χει ας ακούσουμε αποψεις για τη γέφυρα ή αλλες high mass bridges. και ο λόγος πιθανής αντικατάστασης της γέφυρας δεν είναι οπτικός ( για να σας προλάβω) αλλά γενικά φημολογείται ότι κάνουν το όργανο να παιζει πιο ωραία.

 

όσο αφορά οπτικές μόντες η τελευταία προσθήκη είναι οι χορδές dr black beauties. Έδεσαν πολύ οπτικά με το όργανο και εκτιμώ ότι δεν χρειάζονται στρωσιμο, είναι πολύ playable από το κουτί αλλά ρε παιδί μου δεν έχουν τον ήχο φρεσκων χορδών και μαλλον για αυτό φταει το μαυρο coating. Και με την ευκαιρία των νέων χορδών να πω ότι χαρίζω τις παλιές  (2 σετ) που με ενα βρασιμο θα παίξουν μια χαρα. Όποιος είναι στην περιοχη του αργους να μου στείλει ένα μήνυμα να βρεθουμε να του της δώσω, διαφορετικά τις στέλνω σε οποιον τις θέλει με ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά γενικά φημολογείται ότι κάνουν το όργανο να παιζει πιο ωραία.

 

 

μην ακους βλακειες.

 

το οργανο δεν θα παιζει πιο ωραια,θα ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (θα ειναι πιο ΠΡΙΜΟ και θα εχει λιγο περισσοτερο sustain αλλα θα χασει τον βαθυ vintage χαρακτηρα του ηχου του )

 

το αν σου αρεσει ή οχι ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.

 

προσωπικα σε κανενα Fender μπασο με αξιοπρεπη vintage style bridge που δεν τριζει ή δεν εχει προβλήματα intonation δεν θα εβαζα Badass η οποια μη ξεχναμε οτι σχεδιαστηκε για να μπαινει στα,οντως προβληματικα στο θεμα γεφυρα, Gibson μπασα της εποχης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Aerodyne που είχα, το σώμα ήταν "σκαμμένο" στη γέφυρα και η γέφυρα χωνευτή.

Δες αν είναι το ίδιο γιατί τότε δεν σου κάνουν όλες οι πεντάβιδες (αν είναι πεντάβιδη) γέφυρες.

 

Με ορισμένες εξαιρέσεις  πολύ ωραίων υλοποιήσεων, προσωπικά δεν τρελαίνομαι για high mass γέφυρες (ή string through body strings).

Προτιμώ τις απλές καλές vintage με threaded saddles.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου