Προς το περιεχόμενο

Πετάλια και τροφοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως να δεις καμια ακριβοτερη (αλλα ισως μακροχρονια φτηνοτερη) λυση σαν αυτα?

 

https://www.thomann.de/gr/pedaltrain_volto_2.htm

 

https://www.thomann.de/gr/rockboard_power_lt.htm

Δεν εχω αποφασισει αν θελω κατι τετοιο ακομα και δεν τα ξερω αυτα ουτε το εχω ψαξει.

Γιατι μακροχρονια φθηνη λυση? Ειναι λιγο ακριβουτσικα, οχι?

Ενω το καημενο το θεμα μου για τις μπαταριουλες που  δεν κοστιζουν πολλα λεει  ;D

Δεν ξερω και εξεταζω τι ειναι και καλυτερο ασχετα απο τα λεφτα βεβαια αλλα ελεγα αν γινεται να εχω τροφοδοσια χωρις πολλα καλωδια και θορυβο και τι γινεται με τις μπαταριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εχω αποφασισει αν θελω κατι τετοιο ακομα και δεν τα ξερω αυτα ουτε το εχω ψαξει.

Γιατι μακροχρονια φθηνη λυση? Ειναι λιγο ακριβουτσικα, οχι?

Ενω το καημενο το θεμα μου για τις μπαταριουλες που  δεν κοστιζουν πολλα λεει  ;D

Δεν ξερω και εξεταζω τι ειναι και καλυτερο ασχετα απο τα λεφτα βεβαια αλλα ελεγα αν γινεται να εχω τροφοδοσια χωρις πολλα καλωδια και θορυβο και τι γινεται με τις μπαταριες

 

Ειναι λιγο ακριβουτσικα αλλα:

-δεν θα "ψοφησουν" τοσο γρηγορα απο τους κυκλους φορτισης οσο οι επαναφορτιζομενες

-αν εχεις μαζι σου και ενα φορτισμενο powerbank για καποια αλλη συσκευη σου (κινητο,ταμπλετ κλπ) πρακτικα δεν προκειται να μεινεις ποτε απο ρευμα

-οι μπαταριες δεν θα σου βγαλουν ποτε τα 9v που αναγραφουν και σε μερικα πεταλια αυτο δεν θα σου αρεσει (οπως και σε καποια αλλα πιθανον να σου αρεσει)

-δεν ξερω ποσα πεταλια λες να τροφοδοτησεις,αλλα αν μιλας για 6-7 που συνηθως οι περισσοτεροι κουβαλαμε,με περιπου 5 ευρω που βλεπω οτι κανουν οι -οχι no name- επαναφορτιζομενες εισαι ηδη στα μισα λεφτα του φτηνου εκ των δυο

-δεν χρειαζεται καθε τρεις και λιγο να ανοιγεις τα πεταλια (και αντε τα boss που ειναι ευκολα ok,τα υπολοιπα που θελουν ξεκολλημα απ το pedalboard και ξεβιδωματα?) για να αλλαζεις μπαταριες

-δεν ξερω τιποτα αλλο,κουβεντουλα να γινεται  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις εστω και ενα ψηφιακο πεταλι ολο το εγχειρημα ειναι ακυρο,Επισης αν εχεις πολλα πεταλια (αν μας ελεγες και ποσα και ΠΟΙΑ πεταλια ειχες..... ::) ) μονο η ταλαιπωρια να βγαζεις τα βυσματα μετα απο καθε παιξιμο και η φθορα που μοιραια θα εχουν τα καλωδια  δεν αξιζει τον κοπο,ασε την ταλιπωρια να βαζεις και να βγαζεις τις μπαταριες εκτος και αν μιλαμε για 2-3 πεταλια.

 

Φυσικα το εγχειρημα αν τα εχεις πακτωμενα σε πεταλιερα ειναι εντελως ακυρο.

 

Υπαρχει ΛΟΓΟΣ που ολος ο κοσμος χρησιμοποιει τροφοδοτικα τα οποια ΟΧΙ δεν εχουν θορυβο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως λάβε υποψιν οτι τα πεταλια καταναλωνουν ενεργεια ακομη και οταν ειναι bypass.

 

Για να μην βαζεις και βγαζεις παρε εξωτερικα κλιπ μπαταριας με σωστη πολικοτητα.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρινω μια φοβια οτι αν βαλεις τροφοδοτικο θα εχεις θορυβο, πραγμα πο δεν ισχυει. Επισης ακομα και να εχεις μπαταριες στα πεταλια, αν ο ενισχυτης που τα συνδεσεις ειναι σε μπριζα με χαλια γειωση παλι θα εχεις θορυβο, οποτε τσαμπα ανησυχεις.

 

Στην τελικη παρε αυτο εδω https://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant_junior.htm

 

ή αλλο παρομοιο και θα εισαι κομπλε!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μπαταρία άνετα θα δουλέψεις μόνο πετάλια με κατανάλωση έως 10 ma.

Και πάλι είναι σπάσιμο. Πχ αν έχεις παλιά που θέλουν ξεβίδωμα.

Τα ψηφιακά τραβάνε απίστευτο ρεύμα και δεν είναι για μπαταρία.

 

Τώρα αν έχεις 10 πετάλια, άστο.

Θα είσαι συνέχεια με τους φορτιστές στο χέρι, γιατί ένας δεν θα φτάνει.

 

Το harley benton (joyo) είναι πολύ καλό.

Απλά αν έχεις ένα ψηφιακό ή και δεύτερο τροφοδότησέ τα από άλλο τροφοδοτικό. Όχι αναλογικά και ψηφιακά μαζί. Στα ηλεκτρονικά βρίσκεις με γύρω στα 5-10 ευρώ.

 

Και καλά σου λένε, ένα καλό σωστό τίμιο τροφοδοτικό δεν κάνει κιχ.

Εγώ θα έλεγα τροφοδοτικό για τα ψηφιακά και μπαταρίες μόνο για ένα δυό χαμηλής κατανάλωσης.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τροφοδοτικο για τα πεταλια και σου βγαζει θορυβο πες μας ποιο ειναι γιατι και εγω εχω ενα παμπαλαιο ac DC 9v leem το οποιο εκανε θορυβο γιατι μεσα ηταν ο μετασχηματιστης στον αερα....και τοσο καιρο ελεγα και γω για μπαταριες. Βιδωσα τη βαση με το σασι το οποιο ηταν και η γειωση....ιδου πιθανοτατα και ο θορυβος....μετα ακουγα ψιλοθορυβο(ειμαι λιγο ψειρας), αν απομακρυνομουν στο 1μετρο αθορυβα ολα...οποτε κιθαρα(μαγνητες) ενισχυτης και τροφοδοτικα να ειναι απομακρυσμενα μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Έχεις διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα με θόρυβο ή απλά υποθέτεις ότι θα έχεις θόρυβο με τροφοδοτικό?

 

  Αν παίζεις με άλλα άτομα μαζί, πχ με μπάντα, θα περιμένεις από στιγμή σε στιγμή να σου κατεληθεί η μπαταρία? Δεν  ξέρεις πότε θα σε ''πουλήσει'' η μπαταρία....

 

  Συμφωνώ με τους παραπάνω, εγώ προσωπικά χρησιμοποιούσα αυτό (που κάνει περίπου όσο 4 μπαταρίες και είναι και isolated με την επιλογή κάποιες θύρες να δίνουν πιο πολύ ρεύμα, πχ για ψηφικά πεταλάκια) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με θόρυβο:

 

    https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Fame-DCT-200-Multi-Power-Supply-/art-GIT0019066-000;pgid=Gq_gOtyiRrpSRpShSn.rrRu00000Jj1CcA5l

 

   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα εξαρτώνται από την τσέπη σου.

 

Η λύση του isolated power supply είναι η καλύτερη από όλες τις απόψεις. Οπότε ο μόνος λόγος να μην την ακολουθήσεις είναι ο χρηματικός.

 

Προσωπικά θα απέφευγα τη λύση που προτείνεις με τις μπαταρίες. Πιθανώς νομίζεις ότι θα είσαι πιο "τακτοποιημένος" μιας και δεν θα έχεις καλώδια, αλλά έχεις πολλή περισσότερη μανούρα. Δεν μπορείς να εμπιστευθείς τις μπαταρίες ούτε για την ποιότητα που θα αποδίδουν τα πετάλια σου, ούτε για τη διάρκειά τους. Επίσης, μη γελιέσαι, σε βάθος χρόνου θα ξοδέψεις αρκετά λεφτά για μπαταρίες.

 

Ανάλογα με το πόσα/τί πετάλια έχεις και ανάλογα το budget που επιθυμείς να διαθέσεις, διάλεξε ανάμεσα σε daisy chain ή isolated power supply. Δυστυχώς ή ευτυχώς το θέμα είναι μάλλον μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 7-8 πετάλια, πάρε ένα 1spot με 25 ευρώ και καθάρισες. Αν έχεις περισσότερα, ή αν είναι ενεργοβόρα πετάλια (ψηφιακά κυρίως) , πάρε δύο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου