Προς το περιεχόμενο

Φθηνό λάπτοπ που να τρέχει χωρίς προβλήματα DAWs?


TheA;ex21gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Για φοιτητικούς λόγους αναγκάζομαι να "εγκαταλείψω" το σπίτι μου και τον σταθερό μου υπολογιστή και να αγοράσω ένα λάπτοπ ώστε να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.

 

Γενικά από υπολογιστές δεν ξέρω και πάρα πολλά, το μόνο που έχω υπόψιν μου είναι πως χρειάζομαι έναν καλό επεξεργαστή και μια μεγάλη μνήμη RAM.

 

Δυστυχώς το budget μου είναι περιορισμένο και δεν μπορώ να αγοράσω κάτι που να μην χωράει αμφιβολία πως θα κάνει τη δουλειά του, οπότε απευθύνομαι σε εσάς για να με βοηθήσετε να κάνω την καλύτερη και πιο σίγουρη επιλογή.

 

Αρχικά, να επισημάνω πως τα προγράμματα που χρησιμοποιώ για τον ήχο είναι τα REAPER (για ηχογραφήσεις) και FL Studio (για Midi συνθέσεις) , ενώ παράλληλα χρησιμοποιώ το Adobe Premiere Pro για τα βίντεο (Covers στο Youtube) , και τέλος το Guitar Pro 5 για τις παρτιτούρες, το οποίο πιστεύω πως είναι αρκετά ελαφρύ πρόγραμμα σε σχέση με τα προαναφερθέντα.

 

Λοιπόν, οι συνδυασμοί CPU/Ram που έχω βρει στο εύρος τιμής μου, είναι οι εξής:

 

1) AMD A10-8700P (1.8 GHz) / 8GB

 

2) Intel Core i7-5500U (2.4 GHz) / 4GB

 

3) AMD A10 P9600 (2.4 GHz) / 6GB

 

4) Intel Core i7-6500U (2.5GHz) / 8GB

 

5) AMD A8-7410 APU (2.2 GHz) / 6 GB

 

Προσωπικά όλοι αυτοί οι αριθμοί δεν μου λένε και πολλά, οπότε αν κάποιος ξέρει από τέτοιου είδους συγκρίσεις και μπορεί να μου προτείνει κάτι θα το εκτιμούσα πολύ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Για φοιτητικούς λόγους αναγκάζομαι να "εγκαταλείψω" το σπίτι μου και τον σταθερό μου υπολογιστή και να αγοράσω ένα λάπτοπ ώστε να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.

 

Γενικά από υπολογιστές δεν ξέρω και πάρα πολλά, το μόνο που έχω υπόψιν μου είναι πως χρειάζομαι έναν καλό επεξεργαστή και μια μεγάλη μνήμη RAM.

 

Δυστυχώς το budget μου είναι περιορισμένο και δεν μπορώ να αγοράσω κάτι που να μην χωράει αμφιβολία πως θα κάνει τη δουλειά του, οπότε απευθύνομαι σε εσάς για να με βοηθήσετε να κάνω την καλύτερη και πιο σίγουρη επιλογή.

 

Αρχικά, να επισημάνω πως τα προγράμματα που χρησιμοποιώ για τον ήχο είναι τα REAPER (για ηχογραφήσεις) και FL Studio (για Midi συνθέσεις) , ενώ παράλληλα χρησιμοποιώ το Adobe Premiere Pro για τα βίντεο (Covers στο Youtube) , και τέλος το Guitar Pro 5 για τις παρτιτούρες, το οποίο πιστεύω πως είναι αρκετά ελαφρύ πρόγραμμα σε σχέση με τα προαναφερθέντα.

 

Λοιπόν, οι συνδυασμοί CPU/Ram που έχω βρει στο εύρος τιμής μου, είναι οι εξής:

 

1) AMD A10-8700P (1.8 GHz) / 8GB

 

2) Intel Core i7-5500U (2.4 GHz) / 4GB

 

3) AMD A10 P9600 (2.4 GHz) / 6GB

 

4) Intel Core i7-6500U (2.5GHz) / 8GB

 

5) AMD A8-7410 APU (2.2 GHz) / 6 GB

 

Προσωπικά όλοι αυτοί οι αριθμοί δεν μου λένε και πολλά, οπότε αν κάποιος ξέρει από τέτοιου είδους συγκρίσεις και μπορεί να μου προτείνει κάτι θα το εκτιμούσα πολύ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Γειά σου φίλε μας!

 

Σαν πρώτη εκτίμηση μπορώ να σου πω οτι καλο ειναι να παρεις αναλογα με το budget σου βεβαια τον πιο δυνατο απο αυτους που προτείνεις, για απροβληματιστη λειτουργια και αρκετη μνημη ωστε να καλυπτει το λειτουργικο και ανοιγμενα πολλα vst και εφφε ταυτοχρονα για real time ηχογραφηση και επεξεργασια..

 

Στη θεση σου θα προτιμουσα τον 6500u με τα 8gb ram

Τους amd δεν τους συμπαθω χωρις να σημαινει πως δεν θα κανεις δουλεια. αλλα σε αποδοση οι i7 που προτείνεις ειναι ανώτεροι.

 

Καλο ειναι να εχει το laptop 8gb ram για τα σημερινα δεδομενα.

 

Παντως αναλογα προγραμματα που αναφερεις, με αναλογη εργασια και σε ηχο και σε βιντεο χρησιμοποιω και εγώ ανα καιρους στο laptop που εχω που ειναι πιο παλιο με επεξεργαστη i3 και 4gb ram και δουλευω αντιστοιχα χωρις προβληματα.

 

Εσενα το συστημα σου σαφως θα εχει καλυτερη αποδοση

 

Χρησιμοποιω παραλληλα εξωτερικη usb καρτα ηχου για ηχογραφησεις, δεν ξερω αν εχεις καποια που σκοπευεις να χρησιμοποιήσεις κι εσυ.

 

Αυτα απο εμενα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στη θεση σου θα προτιμουσα τον 6500u με τα 8gb ram

Τους amd δεν τους συμπαθω χωρις να σημαινει πως δεν θα κανεις δουλεια. αλλα σε αποδοση οι i7 που προτείνεις ειναι ανώτεροι.

Καλο ειναι να εχει το laptop 8gb ram για τα σημερινα δεδομενα.

 

 

Καπως έτσι είναι. Οι AMD ακομα δεν έχουν χτυπήσει τους intel απο τις αρχες '00. Θα τους προτιμήσεις αν δε θες βαριά projects που εκεί μια χαρά είναι .Αλλά τα 8 gb πλέον είναι must σε ενα pc . Εγώ σε ένα dell έχω i5 5500u κ 8 gb ram(650ευρω τον περασμένο Δεκέμβρη), δεν έχει κανένα πρόβλημα , ακόμα και οι αντίστοιχοι i3 κάνουν καλή δουλειά. Ο αντίστοιχος i7  πιστεύω (προς το παρών) μου είναι αχρείαστος , πόσο μάλλον ένας 6500. Τέτοιοι επεξεργαστές πιστεύω είναι για απαιτητικά projects σε καλά σεταρισμένα συστήματα χωρίς τις επιπλέον βλακειούλες τω windows 10.

Αρα αν θες να ηχογραφείς λίγα audio κανάλια και με ενα απλό rev/comp ανα κανάλι πιστεύω και με ενα 400αρι να είσαι καλυμένος σε ότι κ αν κοιτάξεις. (ίσως καλύτερα i3). Επίσης , το premiere δεν είναι καμια ελαφριά εφαρμογή, θέλει οπωσδήποτε graphics accelerator, άρα αν οι εργασίες σου στο βιντεο είναι απλά ραβε ξήλωνε ,μπορείς να το κάνεις σε άλλο πρόγραμμα πιο ελαφρύ. Ετσι γλιτώνεις επιπλέον κόστος για κάρτα γραφικών. Βέβαια η τελευταία γενιά επεξεργαστών intel , υποστηρίζει καλύτερη διαχείρηση πόρων στην επεξεργασία γραφικών,αποτελώντας έτσι για το σύστημα ένα υποτυπώδες graphics accelerator.Δεν ξέρω εαν στην περίπτωση του premiere καλύπτει αυτήν την απαίτηση και δεν έχει ανάγκη την κάρτα, αυτό ψαξε το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης , το premiere δεν είναι καμια ελαφριά εφαρμογή, θέλει οπωσδήποτε graphics accelerator, άρα αν οι εργασίες σου στο βιντεο είναι απλά ραβε ξήλωνε ,μπορείς να το κάνεις σε άλλο πρόγραμμα πιο ελαφρύ.

 

Θα συμφωνησω σε αυτό φυσικα για την αυτόνομη καρτα ιδιαιτερα σε προγράμματα που χρησιμοποιούν την καρτα γραφικων για γρηγοροτερη επεξεργασια, πχ σε  βιντεο εφφε κλπ.

 

Καλώς το επισημανε ο φιλος Στάθης :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω παραλληλα εξωτερικη usb καρτα ηχου για ηχογραφησεις, δεν ξερω αν εχεις καποια που σκοπευεις να χρησιμοποιήσεις κι εσυ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου κατ'αρχάς φίλε μου!

Ναι, χρησιμοποιώ μία Focusrite Scarlett 2i4 για να ηχογραφώ απευθείας τα ηλεκτρικά μουσικά όργανα. Παίζει κάποιον σημαντικό ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπως έτσι είναι. Οι AMD ακομα δεν έχουν χτυπήσει τους intel απο τις αρχες '00. Θα τους προτιμήσεις αν δε θες βαριά projects που εκεί μια χαρά είναι .Αλλά τα 8 gb πλέον είναι must σε ενα pc . Εγώ σε ένα dell έχω i5 5500u κ 8 gb ram(650ευρω τον περασμένο Δεκέμβρη), δεν έχει κανένα πρόβλημα , ακόμα και οι αντίστοιχοι i3 κάνουν καλή δουλειά. Ο αντίστοιχος i7  πιστεύω (προς το παρών) μου είναι αχρείαστος , πόσο μάλλον ένας 6500. Τέτοιοι επεξεργαστές πιστεύω είναι για απαιτητικά projects σε καλά σεταρισμένα συστήματα χωρίς τις επιπλέον βλακειούλες τω windows 10.

Αρα αν θες να ηχογραφείς λίγα audio κανάλια και με ενα απλό rev/comp ανα κανάλι πιστεύω και με ενα 400αρι να είσαι καλυμένος σε ότι κ αν κοιτάξεις. (ίσως καλύτερα i3). Επίσης , το premiere δεν είναι καμια ελαφριά εφαρμογή, θέλει οπωσδήποτε graphics accelerator, άρα αν οι εργασίες σου στο βιντεο είναι απλά ραβε ξήλωνε ,μπορείς να το κάνεις σε άλλο πρόγραμμα πιο ελαφρύ. Ετσι γλιτώνεις επιπλέον κόστος για κάρτα γραφικών. Βέβαια η τελευταία γενιά επεξεργαστών intel , υποστηρίζει καλύτερη διαχείρηση πόρων στην επεξεργασία γραφικών,αποτελώντας έτσι για το σύστημα ένα υποτυπώδες graphics accelerator.Δεν ξέρω εαν στην περίπτωση του premiere καλύπτει αυτήν την απαίτηση και δεν έχει ανάγκη την κάρτα, αυτό ψαξε το λίγο.

 

Γενικά από ότι έχω διαβάσει και εγώ, ο κόσμος προτιμά Intel από AMD οπότε και εγώ μάλλον εκεί θα καταλήξω.

Σχετικά με την κάρτα γραφικών, το μοντέλο i7 / 8 GB που μου πρότεινε ο φίλος από πάνω, έχει μια Radeon R5 M330. Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω περί graphics accelerator αλλά θα το ψάξω το θέμα, αν και προσωπικά θεωρώ πως η δουλειά για την οποία χρησιμοποιώ το Premiere είναι σχετικά απλή, δεν κάνω δηλαδή τίποτα τρελά μοντάζ με πολλά εφφέ. Μια γεύση της δουλειάς μου είναι αυτό το βίντεο:

. Πιστεύεις πως θα καλύψει τις ανάγκες μου το συγκεκριμένο μοντέλο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου κατ'αρχάς φίλε μου!

Ναι, χρησιμοποιώ μία Focusrite Scarlett 2i4 για να ηχογραφώ απευθείας τα ηλεκτρικά μουσικά όργανα. Παίζει κάποιον σημαντικό ρόλο;

 

Ναι, παιζει ρόλο οτι εχεις μια καλη εξωτερική κάρτα, απο τις καλυτερες της κατηγορίας με καλούς drivers που συμβάλλει σε καλές ηχογραφήσεις του σηματος και σε σταθερότητα στη λειτουργία των μουσικών προγραμμάτων.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την κάρτα γραφικών, το μοντέλο i7 / 8 GB που μου πρότεινε ο φίλος από πάνω, έχει μια Radeon R5 M330. Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω περί graphics accelerator αλλά θα το ψάξω το θέμα, αν και προσωπικά θεωρώ πως η δουλειά για την οποία χρησιμοποιώ το Premiere είναι σχετικά απλή, δεν κάνω δηλαδή τίποτα τρελά μοντάζ με πολλά εφφέ. Μια γεύση της δουλειάς μου είναι αυτό το βίντεο:

. Πιστεύεις πως θα καλύψει τις ανάγκες μου το συγκεκριμένο μοντέλο;

 

Καθε καρτα γραφικων εχει accelerator, οι "shared" χρησιμοποιούν επεξεργαστική ισχύ της cpu και δεν εχουν accelerator απλα καποιους τυπικους drivers γραφικων. Τωρα οι τελευταιας γενιας cpu τυπου 5500U κανουν τετοια διαχειριση στην επεξεργαστικη ισχυ ετσι ωστε να υπαρχει ενας υποτυπωδες accelerator(?). Το premiere ειτε απλη δουλεια , ειτε πολυπλοκη, χρειαζεται accelerator.

Αν ξερεις πως η δουλεια που θα κανεις θα ειναι αποκλειστικα audio και τετοιου ειδους βιντεο, μπορεις να παρεις και ενα λαπτοπ χωρις καρτα γραφικων και να γλιτωσεις καποια χρηματα. Επίσης ο,τι και να παρεις και οτι και να θες να κανεις με i75500U  θα εχεις πανω απο ικανοποιητικό αποτελεσμα.  Ισως να προτιμουσα windows 7.

Αυτα που λεω ειναι πολυ γενικα ομως, αλλα βαζίζονται και στα λιγα δεδομενα που δινεις, πχ ενα λινκ για τα μοντελα για τα οποια ενδιαφερεσαι θα ηταν κατατοπιστικό, όπως επίσης και τι ακριβως θες να κανεις στο daw σου: ποσα καναλια περιπου θα εχουν τα προτζεκτ σου(4-5 ,8 , 16 ,32 ?) , τα φορτώνεις με πολλά εφε, φορτωνεις απαιτητικά vst, ποσα καναλια θες να ηχογραφείς ταυτόχρονα ( αν και απο την κάρτα σου δε νομιζω να θες πανω απο 4).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Είμαι σε μια παρόμοια φάση και σκέφτομαι διάφορα, οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Έχω πάρει ένα λάπτοπ για τη δουλειά (παίζω dj με το virual dj... το λάπτοπ που έχω είναι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/9143751/Lenovo-IdeaPad-300-15ISK-i5-6200U-4GB-1TB-No-OS.html.. του έχω 8gb ram και ssd) και σκέφτομαι προς το παρόν, μιας και πλέον δεν έχω δυνατό desktop (είχα i7 920 -  fx 8350 με ssd, αρκετή ram κλπ κλπ κλπ.. πλέον είμαι με έναν g3260 και 8gb ram)  να περάσω τα fl studio και presonus studio one μαζί με τα vst μου, τις sample libraries μου κλπ στο λάπτοπ και να κάνω από εκεί δουλειά.

 

Θα είναι οκ ο επεξεργαστής για αυτά τα daw καθώς και για τα:

 

- kontakt player με sessions strings pro, alicia keys, 4 piano της native instrumens

 

- Ik miroslav

 

Για τα synth μου δεν ρωτάω.. τα 3 κύρια που δουλέυω είναι τα z3ta+2, harmor και razor και όταν το πήρα το laptop, πρώτη μέρα του έβαλα στον απλό σκληρό που είχε πάνω το fl και άνοιξα διάφορα projects μου με πολλά καναλια harmor (μόνο το harmor δοκίμασα, αλλά πιστεύω και τα άλλα δεν θα έχουν διαφορά στις επιδόσεις..) και ο επεξεργαστής ήτανε άνετος, δεν κόλλαγε καθόλου και δεν ξεπέρναγε το 40% ... το ίδιο και σε μερικά demo project  του fl που έχει μέσα και αποτελούνται από πολλά κανάλια, vst κλπ κλπ.

 

Δηλαδή το θέμα μου είναι αν θα είναι οκ χωρίς κολλήματα στο να ανοίξουν πχ 3-4 κανάλια από το sessions strings pro, μαζί και ένα πιάνο κλπ.

 

Από όσο είδα από την image line (πιο πολύ το fl δουλεύω) λέει πως:

 

Weak: Less than 3,999. Medium: 4000 to 6,999. Strong: 7000 to 9,999. Very strong more than 10,000

 

Ο δικός μου (i5 6200u βγάζει κάτι πάνω από 4000: PassMark - Intel Core i5-6200U @ 2.30GHz - Price performance comparison

 

 

Το τελικό ερώτημα δηλαδή είναι το εξής:

 

Επειδή δεν έχω δυνατό σταθερό υπολογιστή και θα ήθελα και όλας να μπορώ να φτιάxνω μουσική και εκτός σπιτιού, αξίζει να πάρω έναν ssd μεγαλύτερο (για να χωρέσει και όλα τα μουσικά προγράμματα μου πέραν των mp3 και του virtual dj)? Θα είμαι οκ χωρίς να έχω κολλήματα σε kontakt με βιβλιοθήκες κλπ ή να μην μπω στον κόπο και να πάρω κάποια στιγμή στον σταθερό έναν i5 1150 socket να τελειώνω?

 

Ναι, οκ, στον σταθερό 1000 φορές, αλλά αμα είναι οκ το λάπτοπ θα προτιμούσα εκεί, για να φτιάχνω όπως είπα και εκτός σπιτιού μουσική.

 

Δηλαδή, αξίζει να δώσω 80-100 ευρώ για έναν ssd μεγαλύτερης χωρητικότητας από τους 120άρηδες ssd που έχω, για να φτιάχνω στο λάπτοπ ή χάλια μαύρα τα πράγματα οπότε αυτά τα χρήματα + άλλα τόσα να τα δώσω για έναν ι5 στον σταθερό;

 

 

ΥΓ: Συγνώμη αν κούρασα με τον τρόπο που τα έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Στον πρώτο φίλο.

 

4) Intel Core i7-6500U (2.5GHz) / 8GB

Δεν μας γράφεις όλα τα χαρακτηριστικά αλλά με έναν ssd απο 240 gb και πάνω θα είσαι θαύμα.

 

Γενικά.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα λάπτοπ που ούτως ή άλλως δεν προορίζονται για gaming (alienware) ,είναι οι χαμηλών επιδόσεων δίσκοι.

Είναι συνήθως αργοί για εξοικονόμηση ενέργειας (χαμηλότερη ταχύτητα περιστροφής).

Η λύση είναι ένας αρκετά ευρύχωρος ssd .Επιμένω στο ευρύχωρος γιατί ένας τιγκαρισμένος  120άρης με 20 gb ελεύθερα χάνει πολύ σε επιδόσεις.

Ναι, ο επεξεργαστής είναι σε χαμηλότερες ταχύτητες ,λόγω αδυναμίας ψύξης αλλά, στην πραγματικότητα ένας i7 πρώτης γενιάς σε desktop που έχω είναι πολύ πιο αργός από τον i7 τέταρτης γενιάς του λάπτοπ μου.

 

Μην ξεχνάμε ότι πριν από 10 χρόνια ο κόσμος έκανε συναυλίες σε στάδια με υπολογιστές που σήμερα κάνουμε ζαρντινιέρες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου