Προς το περιεχόμενο

Brian Downey's ALIVE AND DANGEROUS


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά δεν τρελλαίνομαι για τις tribute bands. Πρέπει να έχουν κάτι πολύ ιδιαίτερο για να μου κεντρίσουν το ενδιαφέρον. Ειδικά αυτές που κοπιάρουν και το look και το στήσιμο, τις θεωρώ λίγο καρικατούρες.

Αλλά αυτούς εδώ - όπως και τους Band Of Friends του Gerry McAvoy - ευχαρίστως θα τους έβλεπα αν δινόταν η ευκαιρία. Κυρίως γιατί είναι πίσω τους ο τεράστιος Brian Downey, και αν υπάρχει κάποιος που δικαιούται να κάνει tribute στους Lizzy είναι αυτός.

Εντάξει ο τραγουδομπασίστας, "είναι" λίγο παραπάνω Lynott για τα γούστα μου, αλλά (μου) δίνει την εντύπωση ότι του βγαίνει φυσικά και δεν προσπαθεί ντε και καλά να τον μιμηθεί.

Ένιγουέι, οι Alive and Dangerous του Brian Downey:

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+++++

Σε ολα οσα εγραψες Χαρη.

Στις πιο πολλες απο αυτες τις μπαντες-Lizzy tributes εννοω-αυτο που με χαλαει ειναι ο τραγουδιστης.Μπορει να παιζουν καλα αλλα......

Ειναι βεβαιως και ο τροπος που τραγουδουσε ο  Lynott,πολυ ιδιαιτερος,δυσκολα πραγματα.

Ετουτος ομως ειναι πολυ καλος,το εχει το πραγμα.Το οτι μοιαζει και ως φωνη και γενικως,τι να λεει αφου μια χαρα την κανει τη δουλεια.

Κι απο οσο ακουσα μαμουν.

Οσο για τον ιδιο τον Downey,μεγας ντραμερ και με παιξιμο/ηχο καραμπινα.

Βαραει μια ταμπουρια,λες"αυτος ειναι".

Τεραστιος.

 

Και για τους Band Of Friends μεγαλη δουλεια ειναι ο Ολλανδος.

Οι αλλοι πισω τοσα χρονια την εκαναν τη δουλεια με τον Ιρλανδο-νταξ κι ο  McKenna μπορει να επαιξε λιγο με τον Γκαλαχερ αλλα τοσα χρονια στην πιατσα εχει παιξει με ολο τον κοσμο.

Ο Scherpenzeel ομως ενω εχει πολυ Gallagher,δεν ακουγεται σαν κοπια,εχει δικο του πραμα.

 

Μια και το ειπες,οταν ερθουν οι μεν η οι δε και παμε,κερναω τις μπυρες.

Την καμερα μονο να προσεξεις που θα στησεις να μη μου κρυβεις το ποτηρι σαν την αλλη φορα. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεώργιε, επίσης πολλά + για όλα όσα έγραψες.

Τους Band Of Friends έχω καταφέρει (ο μαλάκας) να τους χάσω και τις 2 (3; ) φορές που ήρθαν. Την επόμενη δεν θα γίνει. Και φυσικά θα πάμε μαζί. Αλλά μην νομίζεις ότι θα τη βγάλεις καθαρή με μπύρες. Είμαι τύπος single malt και άνω!  ;D

 

socratis: Δεν ξέρω και δεν έχει σημασία αν είναι καλύτερος απ'τον Peart - και τελικά τι θα πει καλύτερος; Για μουσική μιλάμε όχι για πρωταθλητισμό. Για το ότι είναι υποτιμημένος θα συμφωνήσω.

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου