Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός με απαράδεκτους όρους - μέγαρο μουσικής


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια. Υπαρχει ακομη ανοιχτος αυτος ο διαγωνισμος Διεθνής Διαγωνισμός Κινηματογραφικής Μουσικής από το Μέγαρο (video)

Οι διαγωνιζομενοι θα γραψουν μουσικη για το οπτικο υλικο το οποιο δεν εχει ηχο.

Ο διαγωνισμος εχει τους εξης ορους.

1-Ο συνθετης ΔΕΝ πρεπει να βαλει πουθενα το ονομα του και ουτε να προσθεσει ουδεμια καρτελα και γενικα να πειραξει το ηδη υπαρχον βιντεο χωρις ηχο , το οποιο ομως εχει το ονομα ενος και οτι εχει γραψει τη μουσικη στο τελος

2-Επισης δεν πρεπει να το δημοσιοποιησει τη συνθεση μεχρι να ληξει ο διαγωνισμος.

Και εχουμε και λεμε. θα υπαρχει το βιντεο με τη μουσικη μου το οποιο θα προβαλει οποτε θελει το μεγαρο μουσικης , δε θα αναφερεται ουτε θα φαινεται το ονομα μου. Επισης θα φαινεται το ονομα αλλου στο βιντεο που θα πλαισιωνεται απο τη δικη μου μουσικη .

3-Αναφερεται ομως οτι εμεις θα εχουμε τα πνευματικα δικαιωματα για τη μουσικη μας αλλα αφου δεν επιτρεπεται να το δημοσιοποιησουμε πουθενα μεχρι 2-3 μηνες μετα . Εν τω μεταξυ θα εχει προβληθει απο τριτους πρωτα με τη δικη μας μουσικη που δε θα αναφερεται πουθενα το ονομα ξανααναφερω αρα δε θα μπορουε να αποδειξουμε και εκ των υστερων οτι το προβαλαμε πρωτοι και να κατοχυρωσουμε ας πουμε ετσι τη συνθεση.

Περισσοτερη σημασια ομως δινω στα 1 και 2 παραπανω και λιγοτερο στο τελευταιο.

Εμενα μου φαινεται ολο αυτο απαραδεκτο.

Εσεις τι αποψη εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν έχεις διαβάσει σωστά τους όρους και γράφεις ότι σου κατεβαίνει ή έχεις διαβάσει τους όρους αλλά δεν έχεις καταλάβει τι λένε.

 

Βασικοί όροι

http://www.megaron.gr/files/SIXTEENSEVENTEEN/vasikoioroidiagonismoukinimmousikmar.pdf

 

Ειδικοί όροι

http://www.megaron.gr/files/eidikoioroidiagkinimatografikismousikis.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΛΕΣ, σοβαρα? Και πως το υποστηριζεις  αυτο? Για πες μου που ειμαι λαθος και διορθωσε με ,αφου οπως λες και συμφωνω , δεν πρεπει να λεει ο καθενας οτι του κατεβαινει ετσι απλα.

Βασικοι οροι : ''4) Οποιοδήποτε στοιχείο αφορά το ονοματεπώνυμο και κάθε προσωπικό δεδομένο του

συμμετέχοντος δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στην ταινία ''

 

10)''Οι συμμετέχοντες σε καμιά περίπτωση δεν επιτρέπεται να κοινοποιήσουν

είτε την ταινία με το soundtrack είτε μόνο του το soundtrack με οποιοδήποτε τρόπο

(τηλεόραση, ραδιόφωνο, YouTube, κοινωνικά μέσα δικτύωσης κλπ) πριν την ανακοίνωση

των αποτελεσμάτων ''

 

Επισης στο Βιντεο αναφερεται το ονομα αλλου οτι εχει γραψει τη μουσικη.

Μου φαινεται εσυ λες οτι σου κατεβαινει εκτος αν εσυ δεν εχεις καταλαβει!  BlackCrow81

Να ανακαλεσεις η να μου πεις που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εχω αδικο παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά αυτοί οι κανόνες είναι κοινοί σε πολλούς διαγωνισμούς. Οι συμμετοχές ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανώνυμες και άρα ούτε το όνομά σου βάζεις, ούτε το ποστάρεις κάπου για να το δουν τα μέλη της επιτροπής.

 

Το πρόβλημα, όμως, εδώ είναι, αν καταλαβαίνω καλά, ότι η ταινία έχει πάνω το όνομα του αυθεντικού συνθέτη, το οποίο είναι μεγάλη μαμακία των διοργανωτών (αν πράγματι ισχύει κάτι τέτοιο).

 

Το θέμα των δικαιωμάτων δεν υπάρχει, καθώς πας σε ένα συμβολαιογράφο, ή στο copyright.org (US) κοκ και το κανονίζεις πριν το στείλεις. Αλλά η 2η παράγραφος είναι πραγματικό πρόβλημα.

 

Για τα υπόλοιπα (ως μοντ): Χαλαρά και οι δύο σας... όμορφα και ωραία και μαθαίνουμε όλοι έτσι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Το πρόβλημα, όμως, εδώ είναι, αν καταλαβαίνω καλά, ότι η ταινία έχει πάνω το όνομα του αυθεντικού συνθέτη, το οποίο είναι μεγάλη μαμακία των διοργανωτών (αν πράγματι ισχύει κάτι τέτοιο).

 

Στο 3:35 του βιντεο λεει music:ανδρεας τάδε

 

 

 

 

Το θέμα των δικαιωμάτων δεν υπάρχει, καθώς πας σε ένα συμβολαιογράφο, ή στο copyright.org (US) κοκ και το κανονίζεις πριν το στείλεις. Αλλά η 2η παράγραφος είναι πραγματικό πρόβλημα.

 

 

μηπως εννοεις copyright.gov ή copyright.com ?? .org δεν υφισταται.

Οταν λες η 2η παραγραφος ποιο σημειο εννοεις?

 

Εχω γραψει πιστευω πολυ ομορφη μουσικη και πραγματικα  αφοτου διαβασα τους ορους σκεφτομα να μην λαβω μερος . Εχω ενοχληθει παρα πολυ.

 

Για τα υπόλοιπα (ως μοντ): Χαλαρά και οι δύο σας... όμορφα και ωραία και μαθαίνουμε όλοι έτσι! :)

Ενταξει , αλλα οχι οτι λεω οτι μου κατεβαινει χωρις επιχειρημα και απαντηση. Ειναι ανηθικο και ανανδρο τουλαχιστον, για να μην πω κατι αλλο. Τελος παντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

whoops... .gov έλεγα.

 

Για το αν ισχύει εννοούσα αν ευθύνεται το μέγαρο, ή η επιτροπή, ή όποιος φταίει, τέλος πάντων.

 

Για το τέλος: Ειναι το ιντερνετ, ο γραπτός λόγος διαφέρει από τον προφορικό και καμμιά φορά το πράγμα πάει αλλού. Δε πειράζει... τα βρήκαμε τώρα οι δυο μας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα με συμβουλευες, γιατι ειμαι σε κατασταση συγχυσης αυτη τη στιγμη  ;D

Να παρω μερος και να πω ''δε βαριεσαι'' ή οχι?

Αν και μαλλον δε με βλεπω δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αυτό το Copyright.gov πως ακριβώς λειτουργεί ξέρει κανείς να διαφωτίσει? Ζαλίστηκα απο τον χείμαρο Αγγλικών με το που μπήκα στη σελίδα!  ???

(Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν είναι off topic η ερώτησή μου)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Expired, μην ξεχνάς κάτι θεμελιώδες : ότι όλες οι ανθρώπινες σχέσεις, στηρίζονται κατ' αρχήν στην εμπιστοσύνη, δηλαδή, αν κάποιος δεν σου έχει δώσει αφορμή και αιτία, είσαι υποχρεωμένος να τον θεωρείς έντιμο και όχι απατεώνα.

 

Η ιδέα ότι μπορεί κάποιος να σε ξεγελάσει, είναι πιο πολύ στο μυαλό σου. Κάποιος σου τη φύτεψε, την πότισες, την κλάδεψες, της έβαλες λίπασμα και τώρα την έχεις κάνει ολόκληρο δέντρο. Σου έχει συμβεί ποτέ ή έχεις ακούσει βάσιμα να έχει συμβεί σε κάποιον; Ειλικρινά ρωτάω.

 

Τόσοι άνθρωποι θα συμμετέχουν στο διαγωνισμό, δεν μπορεί (και δεν έχει και λόγο) κάποιος να ξεγελάσει ειδικά εσένα. Παρ'όλα αυτά, όπως σου έγραψε ο Νικόλαος, αν όντως αγχώνεσαι τόσο πολύ, πήγαινε σε ένα συμβολαιογράφο να σου πει τι μπορείς να κάνεις.

 

Σε κάθε περίπτωση, ΦΥΣΙΚΑ να συμμετέχεις στο διαγωνισμό. Είναι (απ' ότι καταλαβαίνω) σημαντικό για 'σένα, εφ'όσον έκατσες και έγραψες μουσική για να συμμετέχεις (ή έστω, το σκέπτεσαι σοβαρά). Φαντάζεσαι ένα ταξιτζή να μη βγαίνει στο δρόμο επειδή φοβάται μήπως τρακάρει ή μήπως τσακωθεί με κάποιον άλλο οδηγό;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου απαντήσω ξανά ότι δεν έχεις διαβάσει σωστά τους όρους και έχεις βγάλει τα δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα.

 

1-Ο συνθετης ΔΕΝ πρεπει να βαλει πουθενα το ονομα του και ουτε να προσθεσει ουδεμια καρτελα και γενικα να πειραξει το ηδη υπαρχον βιντεο χωρις ηχο

Και πολύ σωστά το λένε για να υπάρχει μέσω της ανωνυμίας μια ισότητα στους διαγωνιζόμενους

 

εχει το ονομα ενος και οτι εχει γραψει τη μουσικη στο τελος

αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω οπότε δεν ξέρω αν λες αλήθεια και συνεπώς αν έχεις δίκιο

 

2-Επισης δεν πρεπει να το δημοσιοποιησει τη συνθεση μεχρι να ληξει ο διαγωνισμος.

Και εχουμε και λεμε. θα υπαρχει το βιντεο με τη μουσικη μου το οποιο θα προβαλει οποτε θελει το μεγαρο μουσικης , δε θα αναφερεται ουτε θα φαινεται το ονομα μου. Επισης θα φαινεται το ονομα αλλου στο βιντεο που θα πλαισιωνεται απο τη δικη μου μουσικη .

Μέχρι να λήξει ο διαγωνισμός δε θα παίζεται πουθενά το βίντεο με τη μουσική τη δικιά σου η οποιουδήποτε άλλου. Το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών έχει το δικαίωμα για απεριόριστες προβολές της ταινίας με την μουσική των συμμετεχόντων στο Μέγαρο ή στο Animasyros, χωρίς πρόσθετη αμοιβή

στους συνθέτες .

Το ότι δε θα φαίνεται το όνομά σου δεν προκύπτει από κάπου, είναι ένα δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα όπως και το ότι θα φαίνεται το όνομα κάποιου άλλου με τη δική σου μουσική και μπλα μπλα μπλα

 

3-Αναφερεται ομως οτι εμεις θα εχουμε τα πνευματικα δικαιωματα για τη μουσικη μας αλλα αφου δεν επιτρεπεται να το δημοσιοποιησουμε πουθενα μεχρι 2-3 μηνες μετα .

άλλο ένα αυθαίρετο δικό σου συμπέρασμα το οποίο δεν προκύπτει από πουθενά

 

4) Οποιοδήποτε στοιχείο αφορά το ονοματεπώνυμο και κάθε προσωπικό δεδομένο του

συμμετέχοντος δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στην ταινία ''

Δε θα συμπεριλαμβάνεται στην ταινία που θα αποστείλεις και θα συμμετέχει στο διαγωνισμό. Οπότε μόλις επιλεχθεί ο νικητής θα μπουν τα στοιχεία του και η ταινία με τη μουσική αυτή θα παίζεται όσες φορές κλπ κλπ κλπ

 

10)''Οι συμμετέχοντες σε καμιά περίπτωση δεν επιτρέπεται να κοινοποιήσουν

είτε την ταινία με το soundtrack είτε μόνο του το soundtrack με οποιοδήποτε τρόπο

(τηλεόραση, ραδιόφωνο, YouTube, κοινωνικά μέσα δικτύωσης κλπ) πριν την ανακοίνωση

των αποτελεσμάτων ''

Απόλυτα λογικό. Δεν καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί ακριβώς εδώ

 

Επισης στο Βιντεο αναφερεται το ονομα αλλου οτι εχει γραψει τη μουσικη.

Όπως σου είπα και πριν δεν έχω δει το βίντεο για να ξέρω αν όντως συμβαίνει αυτό που λες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου