Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα πρωτο θεμα που ανοιγω εδω και θελω να μου πειτε μια γνωμη...

Σκεφτομαι να κανω την εξης αποπειρα για να φτιαξω τον ηχο μου...

Να παρω μια προενισχυση rocktron chameleon μαλλον επειδη την βρηκα σε πολυ καλη τιμη (παιζουν και αλλες αλλα θα δουμε), και να τη συνδεσω σε ενα κεφαλι valve jr epiphone που και αυτο θα το παρω τωρα και απο κει σε μια καμπινα framus με 2 celestion vitage 30's... τι λετε?

Ποσο δυνατα μπορει να ακουστει το κεφαλι με αυτες τις προυποθεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και να τη συνδεσω σε ενα κεφαλι valve jr epiphone που και αυτο θα το παρω τωρα και απο κει σε μια καμπινα framus με 2 celestion vitage 30's... τι λετε?

Ποσο δυνατα μπορει να ακουστει το κεφαλι με αυτες τις προυποθεσεις?

 

Γεια σου...

 

Epiphon Valve Junior Head στο τέρμα + Bogner 1x12" με ένα V30 16 Ohms = ακουγομαι απο τον δευτερο όροφο εξω στο πεζοδρόμιο (ηχος: η μαξιμουμ βρωμιά που μπορει να βγαλει ο ενισχυτής με την κιθαρα μου)...με αυτό το σετάπ δεν μπορω να παιξω με πανω απο το 1/3 της εντασης του Junior χωρις hotplate στο δωματιο μου (ενταση στην οποία ο ενισχυτής ομως ειναι καθαρός)...

 

Το θέμα ειναι πόσο headroom θελεις απο ενα τετοιο σετάπ και σε ποια ενταση (εκτος απο το πιο βασικό, αν σου κανει καν ο συγκεκριμένος ενισχυτής για αυτά που θελεις να παιξεις)... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω αν εχω ηχους βασικα σε στυλ vai αλλα και για πιο μεταλ, για blues ενταξει απο μονο του το βαλβ ειναι πολυ καλο, για τους αλλους ηχους θα τους φτιαχνω απο την προ και μετα θα χρησιμοποιω το κεφαλι ως τελικο καθαρο λαμπατο... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετα θα χρησιμοποιω το κεφαλι ως τελικο καθαρο λαμπατο... :wink:

 

Για αυτό θα ανησυχουσα λιγο και ειδικά για την ενταση...αν εχεις και καμια κιθαρα με σουπερντουπερ χοτ μαγνητες δεν ξερω κατα πόσο θα εχεις "καθαρά" και σε πιά ενταση... :roll:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο junior μπορει να ειναι καλος ενισχυτης, αλλα γιαυτο που θες μαλλον δεν σου κανει. Απλα γιατι, για να παιξεις τα πραγματα που θες περα απο ενταση, θελεις και headroom. Tι να σου κανει ο κακομοιρος ο junior με τα 5 watt του?

 

Αποψη μου, αν δεν σκοπευεις να παρεις καποιον σχετικα μεγαλο τελικο>30watt, ξεχνα το setup που εχεις στο μυαλο σου και κοιτα για καποιον λαμπατο 30W-50W (καποιον laney-peavey κλπ)

Πανω κατω θα σου ερθει στα ιδια φραγκα και με 2 πεταλια για βρωμες θα εισαι αρχοντας :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το σκεφτηκα ως εξης, θα παρω μαλλον το chameleon me 180E apo700E που εχει καινουργιο μιας και δεν βρηκα εναν jmp-1 που εψαχνα (ξερεις εσυ :wink: ), οποτε θα μου μεινει ενας καλος οπως λενε σε ξενα forums προενισχυτης σε πολυ καλη τιμη που αν θελω να τον πουλησω δεν θα χασω πολλα, μετα το κεφαλι εχει 160Ε και οτι και ναγινει ειναι απο τα ιδανικοτερα γι blues, οποτε με 160Ε θα μου εχει μεινει και ενα καλο κεφαλι για αυτο το ειδος που παιζω αρκετα τωρα τελευταια, τελος η καμπινα Framus fr 212 ειναι ομολογουμενος ενα απο τα καλυτερα value for maney μιας και εχει celestion 12aria vintage 30's ε 290Ε και την χρησιμοποιυν πολυ καλοι κιθαριστες, οποτε θα μου μεινει και η καμπινα που κανει για ολα τα στυλ, αρα αν δω και δεν παει πουλαω το κεφαλι ή το κραταω για τα blues και απλα βαζω και λιγα ακομα και περνω κατι αλλο, οσο για το headroom νομιζω δεν παιζουν τοσο ρολο τα watt αφου θα εχει καμπινα 2Χ12 απο κατω :wink:

Sorry για το μεγαλο post αλλα ηθελα να εξηγησω το σκεπτικο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το headroom νομιζω δεν παιζουν τοσο ρολο τα watt αφου θα εχει καμπινα 2Χ12 απο κατω :wink:

 

Να στο θέσω ως εξής...μιλώντας παντα για βρωμια ενισχυτή και όχι μεγαφώνου...ειτε συνδέσεις τον valve σε 1χ12 είτε σε 4χ12 παλι στο 5 με μια δυνατή πενιά θα ειναι οβερντράϊβαρισμένος και σου μιλάω για μαγνήτες με έξοδο της ταξης των 5.5Κ...δηλαδή "ψοφιοι"...η 2χ12 δεν θα σου λύσει το θέμα του headroom...ειναι θεμα καθαρά του ενισχυτή...

 

Γιατι εντάσεις τον θελεις? Δωμάτιο? Προβάδικο? Τι? Επίσης μηπως θα επρεπε να τον ακουσεις πρωτα τον Junior (αν δεν το εχεις κανει ήδη) να δεις αν καν σου κανει? Δεν ειναι για όλα τα γουστα, στο ξεκαθαρίζω... :roll:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σωστα ειπε και ο freedom

η 2χ12 δεν θα σου λύσει το θέμα του headroom...ειναι θεμα καθαρά του ενισχυτή...

αποδειξη αυτου η υπαρξη διακριτικων 8O μεταλο-ενισχυτων στα 100-120-150 watt (mesa/vht κλπ κλπ)

 

Για μενα χιλιες φορες να παρεις τον velocity, παρα τον valve junior.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου