Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σετάρισμα GIBSON σε κούρδισμα ΡΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά

λοιπόν θέλω να κουρδίσω την Gibson σε κούρδισμα ΡΕ. Κάθεται απόλυτα η κιθάρα με την φωνή στο κούρδισμα αυτό και από το να βγάζει το λαρύγγι του ο τραγουδιστής είπα να πέσω ένα τόνο εγώ.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δε κατάφερα το απόλυτο αποτέλεσμα. Ενώ παλιότερα είχα αλλάξει μια Fender σε ΝΤΟ τόνο, με την βοήθεια κάποιου, αλλά τώρα με αυτή έχω πρόβλημα. Στην Fender είχα χρησιμοποιήσει 13άρες χορδές και το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό.

Στην περίπτωση αυτή τώρα χρησιμοποίησα 11άρες Elixir χορδές αλλά μου ακούγεται μόνιμα λίίίίγο ξεκουρδισμένη. Πείραξα τα saddles για να αλλάξει το intonation αλλά και πάλι.

 

Όταν μεγαλώνεις το πάχος δε πας τα saddles προς τα πίσω, δλδ προς την γέφυρα και όχι προς την ταστιέρα?

 

Έλενξα φυσικά και το 8ο και 12ο τάστο να έχουν την σωστή αρμονική αλλά το κουφό είναι ότι στο 3ο τάστο δεν έχω την νότα που πρέπει να έχω.

Έχω κάνει άπειρα πειράματα αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα? Κανένα link με οδηγίες, video κτλ? Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχουν χορδές ειδικές για την μετατροπή αυτή, ισχυεί κάτι τέτοιο?

 

Ξέρω ότι κάποιοι θα μου πείτε "τέτοια δε τα δοκιμάζουμε μόνοι μας", "καλύτερα βρες κάποιον να στη κάνει" και μπλα μπλα μπλα, αλλά δεν είναι η λύση που χρειάζομαι αυτή την στιγμή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά για την όποια βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας τόνος κάτω είναι σημαντική διαφορά, δε μας λές τι χορδές φορούσες πριν, νομίζω ότι για να έρθεις στο περίπου ίσο πρέπει να βάλεις +3 χοντρύτερες, και πάλι πιθανά να θέλει πείραγμα το intonation, τώρα προς τα μπρος ή προς τα πίσω δεν είναι στάνταρ, όσο για το 3ο τάστο που λες δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορούσα 10άρες Elixir πάλι και τώρα έβαλα 11άρες Elixir. Είχα δοκιμάσει να ξεκουρδίσω τις 10άρες που φορούσα αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν και πάλι ικανοποιητικό. Οι χορδές είχαν τεντωθεί αρκετά και μετά ακουγόταν σαν ξεχαρβαλωμένες. Τώρα δεν έχω αυτό το πρόβλημα, τώρα απλά δεν ακούγονται τα ακκόρντα σωστά, ειδικά η ΛΑ (πρώην ΣΙ, 2 χορδή) δεν είναι οκ.. πως να το πω.. κάπου δεν είναι οκ.

 

Στο τρίτο τάστο δεν έχω την νότα που θα έπρεπε να έχω. Δλδ πχ στην 6 χορδή, στο τρίτο τάστο θα έπρεπε να έχω ΜΙ (αφού η ανοιχτή είναι ΡΕ) αλλά έχω ΜΙ πολύ κουρδισμένο. Δλδ λίγο πριν μπει το κουρδιστήρι στην ΦΑ, την δείχνει πολύ κουρδισμένη..

 

Πολύ μπέρδεμα.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με κουρδιστήρι αλλά δε το έκανα εγώ για να πω την αλήθεια. το έκανε ο μάστορας αυτός που μου είχε κάνει κ στην Fender (σε κούρδισμα ΝΤΟ). Το intonation δείχνει να είναι οκ στις αρμονικές. "δείχνει"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τρίτο τάστο δεν έχω την νότα που θα έπρεπε να έχω. Δλδ πχ στην 6 χορδή, στο τρίτο τάστο θα έπρεπε να έχω ΜΙ (αφού η ανοιχτή είναι ΡΕ) αλλά έχω ΜΙ πολύ κουρδισμένο. Δλδ λίγο πριν μπει το κουρδιστήρι στην ΦΑ, την δείχνει πολύ κουρδισμένη..

 

Πολύ μπέρδεμα.. :/

Αφού η ανοιχτή χορδή είναι Ρε αυτό σημαίνει ότι στο 2ο τάστο θα είναι Μι και στο 3ο Μι#(Φα).Μήπως δεν το σκέφτηκες καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με κουρδιστήρι αλλά δε το έκανα εγώ για να πω την αλήθεια. το έκανε ο μάστορας αυτός που μου είχε κάνει κ στην Fender (σε κούρδισμα ΝΤΟ). Το intonation δείχνει να είναι οκ στις αρμονικές. "δείχνει"....

Μάθε και κάνε

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δοκιμάσεις 13αρες. στις 11αρες είναι πιθανό να μην επαρκεί η διαδρομή των saddles.

για το 3ο τάστο ίσως έχεις μπερδευτεί δές τι λένε οι παραπάνω, αλλά και πάλι μας τα λες μισά, δηλαδή το 3ο τάστο είναι λάθος και το 4ο σωστό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω να μην αλλάξεις κούρδισμα και απλά να κάνεις τρανσπόρτα τα κομμάτια? Θα σε βοηθήσει και σαν μουσικό οπότε μην το φοβάσαι!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μάθε να ρυθμίζεις το intonation  ;) και τη βέργα για να εχεις ίσιο μπράτσο.

 

11ρες σε κλίμακα λεσ πολ (24,75) και κούρδισμα ένα τόνο κάτω θα είναι πολύ λάσκα. Ίσως πατάς πολύ δυνατά και ανεβάζεις τη νότα. Πες μας πώς είναι το action;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου