Προς το περιεχόμενο

Πρώτο Synthesizer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι νεος στο noiz καλως ηρθα! ;D

 

Λοιπον..

Αρχισα να ασχολουμαι με προγραμματα στο pc (FL studio και reason)και μου ηρθε μεγαλη καψα να αγορασω ενα synth. Επειδη ειμαι καινουριος και σε αυτα... εκτος απ το οτι δεν ξερω τι μου γινεται με τοσα που βλεπω δεν εχω καταληξει ουσιαστικα πουθενα... Στην αρχη σκεφτομουν για ενα roland SH-201, διαβαζα διαφορα γι αυτο... Αλλοι ελεγαν οτι ειναι καλο για καποιον που θελει να ξεκινησει κ αλλοι λεγανε οτι ειναι μαπα ο ηχος του... θα παω να το δοκιμασω ομως για επιβεβαιωση σε 2-3 μερες..

Θελω να παιζω κυριως ελεκτρο μουσικη... Το θεμα το ανοιξα για να μου προτεινετε κατι εσεις που ειστε και πιο εμπειροι ::)

 

Μπορει καποιος να με φωτισει; ??? Περιμενω απαντηση(-εις)  ;)

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε αυτά τα λεφτά δοκίμασε και το blofeld πάντως. Αν θες να σου στείλω και πμ με μαγαζί που τα έχει και τα 2 να τα δοκιμάσεις

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήρθες,

 

το SH-201 αποτελεί μία πολύ καλή αγορά η οποία σε συνδυασμό με άλλα soft synths και utils θα σε βοηθήσουν περισσότερο στο να καλύψεις διαφορετικά ηχοχρώματα.

 

Εναλλακτικά, θα πρότεινα ένα Virus TI το οποίο ναι μεν κοστίζει περισσότερο αλλά οι δυνατότητές του είναι σαφώς περισσότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι νεος στο noiz καλως ηρθα! ;D

 

Λοιπον..

Αρχισα να ασχολουμαι με προγραμματα στο pc (FL studio και reason)και μου ηρθε μεγαλη καψα να αγορασω ενα synth. Επειδη ειμαι καινουριος και σε αυτα... εκτος απ το οτι δεν ξερω τι μου γινεται με τοσα που βλεπω δεν εχω καταληξει ουσιαστικα πουθενα... Στην αρχη σκεφτομουν για ενα roland SH-201, διαβαζα διαφορα γι αυτο... Αλλοι ελεγαν οτι ειναι καλο για καποιον που θελει να ξεκινησει κ αλλοι λεγανε οτι ειναι μαπα ο ηχος του... θα παω να το δοκιμασω ομως για επιβεβαιωση σε 2-3 μερες..

Θελω να παιζω κυριως ελεκτρο μουσικη... Το θεμα το ανοιξα για να μου προτεινετε κατι εσεις που ειστε και πιο εμπειροι ::)

 

Μπορει καποιος να με φωτισει; ??? Περιμενω απαντηση(-εις)  ;)

 

Aν όπως λές ασχολήσε με FL και Reason τότε πολυ απλά αυτό σημαίνει οτι έχεις μια βασική ιδέα του τι είναι σύνθ. Απο εκεί και πέρα στο hardware ισχύει ότι και στο software μιας και τα δύο μοιραζονται τις ίδιες αρχές. Απο εκεί και πέρα θα ήθελα να μου πείς πόσα λεφτά είσαι διαθετιμένος να δώσεις και τί ακριβώς electro Μουσική κάνεις, επίσης θα ήθελα να μου πείς και τις προτιμήσεις σου , δηλαδή τι θα ήθελες το σύνθ να κάνει για εσένα. Πχ. Θέλεις κάτι απλό , που θα σου δώσει άμεσα το αποτέλεσμα , ή θέλεις κάτι πολύπλοκο που θα σου επιτρέψει να εξερευνήσεις πτυχές του ήχου που δεν ήξερες οτι υπήρχαν , κτλ κτλ. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε.

 

ELECTRO διάβασα και χάρηκα. Αλλά....σε τι είδος electro αναφέρεσαι όπως ρωτάει και ο kilon;

το ρωτάω αυτό γιατί ο όρος electro είναι ο ποιο παρερμηνευμένος στον χώρο της μουσικής. Το electro ως electro, δηλαδή δίχως πρόσθετα ''συντηρητικά'' αναφέρετε σε αυτό που λέμε electro ''funk'' και είναι γέννημα της δεκαετίας του 80. Ουσιαστικά όλα τα ξεκίνισαν αυτοί οι διαβολεμένοι Kraftwerk και η συνέχεια έγινε στην άλλη πλευρά του ατλαντικού από  Egyptian lover, Africa Bambaataa, Cybotron κλπ κλπ. Δηλαδή από σχήματα που εξέλιξαν τον ''παγωμένο'' και τεχνολογικό ήχο των πρωτοπόρων Kraftwerk και τον έκαναν ποιο urban. (πρόγονος της hip-hop) βέβαια, αυτή είναι η παλιά σχολή. Γιατί το νέο κύμα ήρθε το 90' με τους Drexiya, Aux 88 μετά με τον Anthony Rother για παράδειγμα, αλλά ρυθμικά και ''στιχουργικά'' τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα, τουλάχιστον όχι στην φιλοσοφία. Στην Αμερική υπάρχουν δύο βασικές σχολές, το Detroit Electro και το Miami Bass.  Πλέον έχει αρκετές μορφές. Αλλά παραμένει electro, κυρίως 3/4 brakes αλλά και 4/4 ''four to the floor'' μερικές φορές.

 

Μην το συγχέουμε με  με.....electro-house, electro-tech, electro-pop, dark-electro, synth-pop, electro-goth κλπ κλπ. Το μεγαλύτερο κακό το έχουν δημιουργήσει αυτοί που προωθούν αυτό το...electro-house, γιατί το αποκαλούν σκέτο ELECTRO για εμπορικούς καθαρά σκοπούς, μόνο που δέν έχει καμία!!! σχέση. Σε παγκόσμιο επίπεδο, των παραγωγών της πραγματικής electro τους έχουν γυρίσει τα μάτια με αυτήν την ιστορία. (λογικό)

 

Ουσιαστικά η electro-house της περισσότερες φορές είναι progressive δανειζόμενη ήχους και στοιχεία απο κλασικό electro, synthpop κλπ.

 

Σαν να παίζω εγώ τώρα Jazz με ψήγματα καλαματιανού και αυτό που παίζω να το αποκαλώ απλά, καλαματιανό. Δεν πάει έτσι. ;) Αν ψάξετε wikipedia, θα πάρετε μια γενική ιδέα του τι είναι το electro. Αν και εκεί αναφέρετε περισσότερο σε old skool.  http://en.wikipedia.org/wiki/Electro_music :)

 

Εάν εννοούσες αυτό το electro (δηλαδή το original και όχι το γιαλατζί) Έβγε!!! νέε μου. ;D Αν και φοβάμαι πως δεν εννοούσες αυτό..... :'(

 

Όπως και να έχει, αναλογικού τύπου ήχο χρειάζεσαι....Γίνε πάντως ποιο συγκεκριμένος όσον αφορά το είδος μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το ρωτάω αυτό γιατί ο όρος electro είναι ο ποιο παρερμηνευμένος στον χώρο της μουσικής. Το electro ως electro, δηλαδή δίχως πρόσθετα ''συντηρητικά'' αναφέρετε σε αυτό που λέμε electro ''funk'' και είναι γέννημα της δεκαετίας του 80. Ουσιαστικά όλα τα ξεκίνισαν αυτοί οι διαβολεμένοι Kraftwerk και η συνέχεια έγινε στην άλλη πλευρά του ατλαντικού από 

 

για μένα το electro ξεκινησε το 60 και ήταν ο πρόγωνος της ηλεκτρονική μουσικής ή αυτό που σήμερα ονομάζεται electronica Και περιλαμβανει House , Dance, Ambient etc. ολα τα είδη που χρησιμοποιούν ώς ένα σημαντικό βαθμό συνθς.

 

Αλλά όλα αυτά είναι μπούρδες, δεν με ενδιαφέρει η ορολογία μιας και μουσικη = πειραματισμός , δεν υπάρχουν ξακάθαρα όρια. Θα ήθελα να δώ όμως προς τα που το πάει ο φίλος και πια ακούσματα των συναρπάζουν.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρος electro που περιέγραφε ένα συγκεκριμένο μουσικό ιδίωμα υπήρχε από τότε; δεν νομίζω.

Εκτός αυτού και πριν από το 60 υπήρχαν ''ηλεκτρονικοί'' πειραματισμοί από ''avant-garde-ίστες''.

 

Βρε συ, με αυτήν την λογική IDM, glitchcore κλπ κλπ υπάρχει όχι από το 60, αλλά από το 12 σκέψου το λίγο αυτό, έχει πλάκα, πλάκα-πλάκα.

 

Άλλο electro και άλλο electronic music in general. To electro όπως το εννοείς, απλά περιγράφει(ς) (εκ του electro-nic) τον τρόπο που δημιουργείται η μουσική. Αλλά είναι λάθος όμως. Για προσωπική χρήση χάρην συντομίας, Οκ, Το σωστό όμως είναι electronic music. συμπεριλαμβάνουμε όλα μα όλα τα είδη, γνωστά και μη.  Όπως και το να βαφτίζουμε όλα τα ατμοσφαιρικά είδη, ambient είναι μέγα λάθος.

 

Τον όρο electronica των δέχομαι ευχάριστα, γιατί δεν είναι συγκεκριμένος, είναι ένα πεδίο που προσφέρετε για προσωπικούς πειραματισμούς - συγχωνεύσεις ειδών, πειράματα μουσικής γενετικής, οπότε ''περιμένεις'' πάνω κάτω, τι θα ακούσεις η τι δεν θα ακούσεις. Το dubstep είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα πρόσφατου αποτελέσματος πειράματος γενετικής, που απέκτησε και όνομα.

(η electronica δεν περιλαμβάνει τα είδη που αναφέρεις. Βασικά δεν περιλαμβάνει είδη πλην κάποιον εξαιρέσεων, βλέπε IDM – ε...όχι και electronica η house!! και η ''dance'' :o) Κάποτε ίσως, πλέον απο τα μέσα του 90 δλδ κυρίως στην Ευρώπη η κατεύθυνση του όρου άλλαξε. ;D Αλλά εδώ παίζει διαφωνία ούτως η άλλος γενικότερα. :-X

Προσωπικά δεν είμαι κατά της ταξινόμησης των ειδών, έστω και με κάπως χαλαρά όρια.

 

Δεν ανοίγουμε ένα άλλο θέμα; έχει πολύ ψωμί....

 

*δέν είναι για όλους η μουσική, (προσωπικός) πειραματισμός.

 

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, φιλικά μιλάω έτσι. ;) Το λέω γιατί όταν διαφωνούμε σε forum πολλές φορές περνάει η εντύπωση πως τσακωνόμαστε κιόλας, λόγο του ότι δέν υπάρχει προσωπική επαφή για να περιγράφεις αυτό που θες και με το ανάλογο ύφος. Πάμε και για καφέ ρε παιδί μου να δείς οτι είμαι φιλικός άνθρωπος!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας δεν περιμενα να ειναι τοσο πολλες τοσο γρηγορα!  ;)

 

Τεσπα λοιπον με ρωτησατε για το τι ακριβως electro ενδιαφερομαι... Το ειπα ετσι γενικα επειδη σχεδον οτι εχει σχεση με electro το ακουω και μαρεσει. Ψαχνομαι ακομα. Και electro-house ακουω και techno και τα περισσοτερα απ αυτα αλλα απο την αλλη ακουω και συγκροτηματα που παιζουν ηλεκτρονικη μουσικη. Και Kraftwerk εχω ακουσει πολυ. (trip-hop μετραει; Απο κει ξερω πολλα!) Απλα μου αρεσουν ολα αυτα. Βασικα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταληξει καπου επειδη δεν το εχω ψαξει τοσο πολυ οσο πρεπει αλλα κανω οτι μπορω! ;D

Πιστευω με το synth θα καταλαβω καλυτερα τι παιζει...

 

@boukas αν μπορεις στειλε τη διευθυνση να δω τι γινεται και με το blofeld.. Εχω ακουσει καλα λογια γι αυτο..!

 

@OurDarkness το εχω κοιταξει... η τιμη ειναι λιγο ψηλη... 2222€... :-\

Εννοειται οτι θα ειναι πολυ καλυτερο αλλα δεν εχω τοσα €€€....

 

@kilon δεν εχω βαλει καποιο οριο στα χρηματα απλα αν ειναι να αγορασω κατι συντομα θα κοστιζει γυρω στα 500-600€... τοσα εχω μαζεψει μεχρι τωρα... αν ειναι για κατι πιο ακριβο, δηλαδη στα 1000€ θα θελει περισσοτερη σκεψη και θα το αγορασω πιο αργα... κατα το Νοεμβρη... δεν ειναι και σιγουρο ομως οτι θα τα εχω μαζεψει μεχρι τοτε...

Τωρα για το τι θελω απο το συνθ.. δεν ξερω ουτε εγω ο ιδιος... απλα θελω να αρχισω να μαθαινω και να πειραματιστω σε αυτα που μπορω να κανω με το εργαλειο !

 

Και μια ερωτηση.. αν παρω ενα συνθ με πληκτρα, θα μπορω να παιζω ηχους απο τα προγραμματα που εχω στο pc; Δηλαδη στο reason για παραδειγμα, αντι να καθομαι να γραφω νοτα-νοτα, θα μπορω να ηχογραφησω αυτο που θελω απο το συνθ;

 

ΥΓ:@WAV τωρα εγραφα και ειδα το ποστ σου, λαθος μου τοτε. Διορθωνω: electronic music in general :)

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wav, δεν ξέρω τι ήθελες να πεις μέσα από όλα αυτά, αλλά δεν κατάφερες να το πεις. Ρίχτο πάλι, μπορεί να έχει ενδιαφέρον.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου