Προς το περιεχόμενο

DIY Project: Noiz Midi Controller


Μανώλης Χναράκης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Σκοπός του άρθρου είναι η κατασκευή ενός "Midi Controller" (όχι Midi Keyboard), σε συνεργασία με όλα τα μέλη του Noiz.

 

Προτάσεις και ιδέες καλοδεχούμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αϊ γεια σου.  :)κι εγω εψαχνα ερεθισματα(τεμπελικα το παραδεχομαι) αλλα τιποτα σαφες οπως τι επεξεργαστες χρησιμοποιουνται και γενικοτερα μεθοδοι προγραμματισμου στο συγκεκριμενο θεμα.

 

εχεις καποιες γνωσεις σε αυτο ωστε να τα επεξεργαστω και να συνεισφερω κι εγω κατι?

 

εχω εμπειρια απο προγραμματισμο σε assembly αλλα σε 8051 και σε εφαρμογες κυριως τηλεπικοινωνικες απο τη σχολη μου(που ωσονουπο την τελειωνω).

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πρόταση, θα μου άρεσε ένα custom MIDI controller με knobs, faders, buttons, όλα τα καλούδια. Θα ήταν ένα πολύ χρήσιμο expansion σε όλα τα keyboards που έχουν μικρό αριθμό σχετικών controllers. Ίσως θα μπορούσε να γίνει και ψιλο-modular, με modules που να συνδέονται και να έχεις επιλογή για οποιοδήποτε configuration.

 

Δηλώνω από τώρα εντελώς άσχετος με ηλεκτρολογικά, schematics και κολλητήρια, είμαι όμως διατεθειμένος να κάνω μια προσπάθεια αν πρόκειται για την υλοποίηση ενός τέτοιου project.

Είμαι αρκετά σχετικός με προγραμματισμό, όχι assembly ή άλλες γλώσσες μηχανής αλλά με λίγο διάβασμα θα βγάλω κάτι καλό ελπίζω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως απο οτι εχω δει οι πιο συγχρονοι απο την vintag-ια που καναμε στη σχολη χρησιμοποιουν compilers με C και σου δινουν μετα τη δυνατοτητα να επεμβεις σε επιπεδο assembly ωστε να εχεις καλυτερη διαχειρηση του επεξεργαστη.

 

ενα επιλογης που ειχα παρει με fpga δουλευαμε με ενα προγραμμα που λεγοταν code warrior(epic?  :P) ή κατι τετοιο...

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.audiomulch.com/midipic/

 

http://www.maxmidi.com/diy/foot/index.html

 

Δεν εχω ασχοληθει ποτε αλλα ετυχε να εχω την σελιδα στα bookmarks. Εχει μεσα links για διαφορα project σχετικα με midi και πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα πολυ ενδιαφερον!!!προτου πω λοιπον αυτα που  εχω στο μυαλο μου να αναφερω οτι δεν κατεχω τις τεχνικες γνωσεις και συμμετεχω απλα ως χρηστης καποιου αναλογου προιοντος.

1)Κατι βασικο (για μενα) ειναι τα μεταλλικα κουμπια που συναντουμε σε διαφορα πεταλακια αλλα και σε καποιους κοντρολερς λογο της ανθεκτικοτητας και της ευκολιας στην αλλαγη τους

2)ανετη οπτικη επαφη με τις ενδειξεις λειτουργιας(πχ αρκετα φωτεινα leds)

3)μεταλλικο σασι

4)μεγεθος που να επιτρεπει την ανετη μεταφορα του.

 

εφοσων βεβαια μιλαμε για κοντολερ ρακ κιθαρας......

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ριξω και μια ιδέα που δεν υπαρχει στην αγορά....

 

ΤΙ λέτε για midi controller το οποιο θα εχει την μορφη γνωστων drum machines (tr 909) με σκοπο να συνεργαζεται με αντιστοιχo software??

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν περίπου 2 χρόνια είχα φτιάξει ένα MIDI Controller.

 

Ελπίζω να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ένα μέρος του κυκλώματος ή του προγράμματος του επεξεργαστή στο Project του Noiz.  :)

 

Για τυχόν απορίες για τον τρόπο λειτουργίας, μετατροπές κλπ., εδώ είμαστε !!

 

Το ηλεκτρονικό σχέδιο και το λινκ για το πρόγραμμα βρίσκονται στη διεύθυνση

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=34178.25

 

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσα σχέδια είδα μέχρι τώρα , είδα οτι χρησιμοποιούν τον Pic microcontroller αρκετά συνηθησμένο αλλά είναι προγραμματιζόμενο ολοκληρωμένο που σημαίνει οτι όποιος θέλει να το φτιάχει θα πρέπει να έχει και το programmer του... επειδή δύσκολο να έχει το programmer, τουλάχιστον για τον pic 16f84 που έχει ο τελευταίος φίλος στο σχέδιο του , για όποιον είναι από θεσσαλονίκη αναλαμβάνω δωρεάν να του το προγραμματίσω.έτσι για να προωθήσουμε το  diy!!για τους άλλους pic πρέπει να δω αν ταιριάζουν... φυσικά θα πρέπει να μου φέρετε τον pic και τον κώδικα!

innosent sound www.myspace.com/innosentsound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η assembly που προγραμματίζεται ο Pic16F84 είναι αρκετά απλή, και απ ότι κατάλαβα

πολλοί απο εδώ σκαμπάζουμε μια ιδέα απο πλακέτες κολλητήρια κτλ..

 

Ότι βοήθεια τυχόν να μπορέσω να δώσω κι εγώ, ευχαρίστως..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου