Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση ηλεκτρονικής μουσικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αγαπητέ φίλε Aztec,

Προφανώς δεν διαβάζεις τα ερωτήματα που τίθενται αλλά αρέσκεσαι να θέτεις υποθετικά του στυλ : Κι αν η γιαγια μου είχε rollerskates?

 

Το θέμα έχει δύο φάσεις.

1.Τη φάση του "θα ήθελα να κάνω ηλεκτρονική μουσική". Να πάρω 2-3 sequencers, audio editors και 50-60 VSTi δηλαδή κλπ κλπ

2. Τη φάση που έχει να κάνει με τον όρο "ηλεκτρονική μουσική"

 

Θα μπορούσαν να ήταν 2 θέματα.

 

Στη πρώτη ερώτηση και την συνέχεια της απο τον ίδιο, κατάλαβα αυτό που κατάλαβα. Ήταν σαφέστατα ασαφές.

Από που ν' αρχίσεις και που να τελειώσεις...

Έχει συζητηθεί απείρως εδώ μέσα. Υπάρχουν και σχετικά άρθρα.

Προφανώς δεν έχεις κοιτάξει, ή μεταφέρεις την προσωπική σου φιλοσοφία για το δικό σου.

Καλό είναι ο νέος επισκέπτης που θέτει το ερώτημα να κάνει ένα μικρό ψάξιμο μέσα στο Forum (όπως προτρέπουν οι οδηγίες) και αφού πάρει κάποιες ιδέες και βασικά στηρίγματα να τοποθετηθεί πιό συγκεκριμμένα.

 

Στο δεύτερο που είναι και λίγο ιστορικό και τοποθέτησε (καλώς ή κακώς) ο Granule με ίσως ελιτίστικο ύφος είναι "περί ηλεκτρονικής μουσικής".

 

Δεν είναι καθόλου κακό να μαθαίνουμε και 2-3 πραγματάκια παραπάνω.

Αυτός είναι και ο σκοπός αυτού του site.

Αρκετοί εδώ μέσα μπορούν ν' ανοίξουν ορίζοντες σε νέους μουσικούς που δεν είχαν την τύχη να διαβάσουν τα παρακάτω φύλλα.

 

Δεν μπορεί η επιλεκτική μας γνώση (η και ημιμάθεια) να ξεκινάει στους KLF και στο breakbeat...

Μη νομίζουμε ότι ηλεκτρονική μουσική = Virus και arpeggiator με σόλο delay.

 

Καλό είναι να ξέρουμε ότι το 1965 ο Steve Reich έκανε συνθέσεις με taped effects και ενορχηστρώσεις από ομιλία...

Έχει ενδιαφέρον ν' ακούσει κανείς τη "θεία" Carla Bley γιατί ξεστραβονώμαστε με μουσικούς που δεν ασχολούνται με την κλασσική φόρμα και πειραματίζονται.

Αυτοί είναι και ριζοσπάστες.

 

Ριζοσπάστης δεν είμαι εγώ και ο καθένας που ρίχνει πέντε loops και 3 ακόρντα και περιμένει ενδόμυχα να κάνει επιτυχία από την μοναδικής σύληψης μελωδική γραμμή που του 'ρθε. (στο μουσικό του χώρο έστω...)

Ούτε ο μπασίστας με τις τονικές, στο συγκρότημα που παίζει για εκατομυριοστή φορά (μετά τους Black Sabbath, Mountain, Metallica. κλπ κλπ) Λα, Ντο, Σολ.

 

Δεν υποτιμώ τα μουσικά είδη.

Αντιθέτως σαν επαγγελματίας εχω βρεί ενδιαφέρον σε πάρα πολλά κι αντίθετα.

Ακόμα και σ' αυτά που όλοι φτύνουμε.

Αλλά ο σκοπός μας εδώ ναι μεν είναι να βοηθήσει αυτόν που θέλει να ασχοληθεί με την Μουσική τεχνολογία, αλλά και παράλληλα να του μεταφέρει και γνώσεις που δεν αγοράζονται αλλά αποκτούνται με το χρόνο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Yameth θα σου στειλω ενα pm, γιατι εχω περασει και εγω απο moderator απο πολλα site και μπορω να καταλαβω ποσο ενοχλητικα γινονται ολα αυτα, δεν θελω να καταληχει αυτο το thread σαν το "δυσφημιση", διοτι αλλου ηταν το νοημα και για αλλου βλεπω απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Aztec νομίζω πως όλοι κατάλαβαν τι λες αλλά δεν είναι αυτός ο τρόπος.

Ειδικά αφού έχεις πείρα σαν moderator θα καταλαβαίνεις ότι αφήνοντας αιχμές για τους υπόλοιπους δεν καταφέρνεις κάτι θετικό....και ότι αν πατήσεις το κουμπί 'παράθεση' και απομονώσεις αυτό που θες δεν χρειάζεται να κάνεις copy-paste και να γράφεις quote τάδε (αυτό σε επίπεδο καλοπροαίρετου χιούμορ)

 

Τα περί δημοκρατίας τα είπα γιατί όταν υπάρχουν απαντήσεις που είναι άστοχες κατά την κρίση σου ή την κρίση μου ή του καθενός δεν γίνεται να λογοκρίνεις τον άλλο ούτε αποτελεί αυτό κριτήριο για να χαρακτηριστεί ένα site ή όποιος άλλος.

 

Στο θέμα....Όταν κάποιος ρωτάει ποιό πρόγραμμα είναι για hip hop ή electronica για παράδειγμα είναι σαν να ρωτάει ποιό μικρόφωνο είναι για metal ή ποιά κονσόλα είναι για trance. Είναι αδύνατο να απαντήσεις σε τέτοια ερώτηση.

 

Η εύκολη λύση θα ήταν να απαντήσει κάποιος πάρε το τάδε και πάρε και το Χ,Υ,Ζ και είσαι ΟΚ αλλά κανένας δεν θέλει να προτρέψει κάποιον να πάρει πράγματα που πιθανόν να μη του χρειαστούν ή να μην του αρέσουν ή να μη μάθει ποτέ τι κάνουν πριν γίνει κατανοητό τι ακριβώς θέλει.

Αντίθετα, και προς τιμήν των μελών του noiz, ανοίγει μία συζήτηση με πρόθεση να βοηθηθεί ο άνθρωπος αυτός άσχετα με το αν δεν ξέρει ούτε ο ίδιος τι θέλει.

Μέσα σε αυτή τη συζήτηση ο κάθε ένας λέει ότι ξέρει/πιστεύει και αν διαβάσεις παλιότερα θέματα θα δεις ότι στις εκτός θέματος ή άκυρες απαντήσεις δεν δίνεται βάση...πολύ πιό πρακτικό, παραγωγικό και αν θέλεις δείχνει έναν εναλλακτικό και πιό πολιτισμένο τρόπο συμπεριφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβάσει κάποιος απτήν αρχή αυτό το θέμα θα δει ότι ο αδικημένος είναι ο aztec χωρίς αμφιβολία.

έχει δίκιο πως κάποιοι εδώ μέσα πάσχουν απο ξερολισμο και επιβάλλουν με έμμεσο η άμεσο τρόπο την άποψη τους.

νέο μέλος στο νοιζ δεν σημαίνει νέος μουσικός απαραίτητα(ποσά νέα μέλη έχουν σώσει την κατάσταση εξάλλου).

επειδή όμως γίνονται συχνά πολλές παρεξηγήσεις στα chat και στα forums καλο θα ήταν να προσέχουμε πως γράφουμε το κάθε τι γιατί ο αναγνώστης δεν μπορεί να ξέρει τι ύφος έχουμε στην κάθε φράση μας.

καλό θα είναι βοηθάμε καλοπροαίρετα χωρίς ειρωνείες και υποτιμητικά σχόλια

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, προς τι η ξύλινη γλώσα; Προς τι οι μομφές και οι κατηγορίες και σε ποιον απευθύνονται; Ποιος ειρωνεύτηκε ποιον και που ακριβώς; Ποιος πάσχει από ξερολισμό; Ποιος έχει περισσότερες ευκαιρίες από τους άλλους για να επιβάλλει την άποψή του και τι όφελος θα είχε αν το έκανε αυτό;

 

Εσύ whitenoise (όπως και εγώ) έχουμε στο παρελθόν ταλαιπωρηθεί από ανθρώπους που μας κορόιδευαν. Είδες να γίνεται κάτι τέτοιο στην περίπτωση αυτού του thread; Κορόϊδεψε κανείς τον Aztec;

 

Ο ανάγνώστης σίγουρα δεν μπορεί να ξέρει με τι ύφος γράφει ο καθένας μας, αλλά γι' αυτό υπάρχει και ο αντίλογος, η δεύτερη, η τρίτη, η νιοστή ευκαιρία για συζήτηση - ο yameth σπανίως κόβει κάτι, άρα πως μπορεί κανείς να κάνει τον έξυπνο σε οποιονδήποτε;

 

Τέλος πάντων, επειδή συμμετείχα στην κουβέντα, αν κανείς αισθάνεται ότι δεν του μίλησα όπως έπρεπε, να με συγχωρεί και να μου το πει με προσωπικό μήνημα για να του ζητήσω και συγνώμην.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νιωθω αδικημενος, οποιος καταλαβε, καταλαβε...

 

Το να κραζει καποιος(ακομα και καλοπροαιρετα) δεν γινεται να το αποφυγουμε οπως και να εχει, αλλα στο τελος του κραξιματος ας εχει και μια λυση στο προβλημα του αλλου η μια συμβουλη, αλλιως κατανταει σαν αυτες τις rock bandes σε φαση "αντιδραση" που σε ολο το κομματι κραζουν πως τα πραγματα δεν ειναι καλα και ποτε δεν μιλανε για το ιδιο το προβλημα η δινουν μια λυση πανω σε αυτο.

 

Στο forum οι "κυρωσεις" για το τι πεταει ο καθενας περνανε απαρατηρητες, και δεν ειναι real time οι απαντησεις, δεν ζητειται να δωσει κανεις εξηγησεις για τιποτα εκεινη τη στιγμη, ενω στο irc, πχ που εχω πολυετη πειρα και σαν op και σαν channel founder και who cares βασικα εχω μαθει να απανταω/controllarw πολυ πιο δυσκολες καταστασεις απο το αυτη εδω χεχε.

 

Αμα μαθεις να μιλας σε channel με 600 user real time, και σαν op συντονιζεις την συζητηση,για να αποτρεψεις πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο το "μου την ειπε και ιστοριες", τοτε καταλαβαινεις ποια ειναι η συνταγη για να στισεις και ενα site και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι, ειδικα οταν ειναι specialized οπως to audio production.

 

Σε προσωπικο επιπεδο δεν μου καιγεται καρφι για το τι μπορει να μου πει καποιος σε ενα forum/irc etc, σε επιπεδο βρισιματος, κραξιματος κτλ, η αντιρηση μου ηταν στο φερσιμο προς τους αλλους user. Εχω συνηθησει οταν βλεπω κατι λαθος κατα τη γνωμη μου παντα(online), να το επιλυω εκεινη τη στιγμη, και να συνεχιζουν τα πραγματα στην κανονικη τους ροη.

 

Finally , kostas iatrelis , αμα εχεις χρονο κοιταχε το signature μου, αυτο εγινε μεσα σε 2 βδομαδες, ειναι up μονο 2 μηνες και πολλα ακομα να γινουν(οταν ξεμπερδεψω με κατι θεματα στρατου καποιοι θα τριβουν τα ματια τους). Πιστευω πως θα ηταν λιγακι ακυρο να μην ξερω το quote οταν εχω στισει κατι τετοιο, το λιγοτερο...και εχω κανει και διαφορα αλλα απο το 97, που who cares anyway. Πες μου και την γνωμη σου κιολας αμα θες σε pm, δεν θελω να το κανω spam εδω.

 

Take care:>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα και εσυ ρε aztec κανεις λες και ηρθες να σωσεις το νοιζ.....ελα ρε φιλε.. 8O

λιγο μας νιαζει πως λειτουργει το MIRC και οι κομπλεξικοι users του :?

(δεν μιλαω για σενα φυσικα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο whitenoise, μπορει να φανηκε και ετσι, πιο πολυ θα ελεγα παντος να βοηθησω/βοηθηθω απλος(τους χρηστες οχι το "site"), τιποτα παραπανω, την γνωμη μου λεω, δεν ειμαι και κανας Guru του irc/forum, ουτε θα ηθελα να γινω, αναφερα το irc, γιατι ειναι θεμα teamwork και εκει οταν υπαρχει διαφωνια, την εχεις εκεινη τη στιγμη με παρα πολλα ατομα ταυτοχρονα.

 

 

Δηλαδη η κριτικη(audio related) ειναι καθημερινο φαινομενο για μενα, και δεν εχω κανενα προβλημα, το irc bla bla πηγαινε στο "αδικιμενος", δεν ηταν σε φαση "οχι στο παιδια εγω ειμαι παλιουρας και ετσι πρεπει να γινονται τα πραγματα". Αλλιως θα ειχα μεινει παντου μονος μου κ θα εκανα μονολογο χεχε. Teamwork και καλη διαθεση να υπαρχει :>

 

Στην τελικη εχω και καποια πραγματα δικα μου online, θα μπορουσα να το πεζω καπως και να καθομαι εκει και να το πεζω siteop, αλλα προτιμω να γυρναω και σε πολλα forum,networks , να επικοινωνω και να βοηθαω/να περνω βοηθεια.

 

cya

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας και τα 37 postings σε αυτό το θέμα, και γυρνώντας φρέσκος από ολιγοήμερες διακοπές, δεν μπορούσα παρά να γράψω κι'εγώ λίγες γραμμούλες επί του θέματος.

 

Έχω την εντύπωση πως τσακώνεστε διπλωματικά χωρίς λόγο. Δεν θέλω να με αντιμετωπίσετε σαν "ξερόλα", απλά παραθέτω τις απόψεις μου και ευελπιστώ να τις σεβαστείτε. Ασχολούμαι με τη μουσική κοντά στα 14 χρόνια. Πιστεύω πως έχω το ρυθμό μέσα μου. Πέρασα από σχολικές metal μπάντες ως drummer και από jamming στα βρωμερότερα studio της πόλης, μέχρι σε σχολικές καταλήψεις (σήψη). Μετά γύρισα στην "ηλεκτρονική" σκηνή, λίγο djing λίγο από δω, λίγο από κει...Μετά πήγα Αγγλία και ερωτεύτηκα την underground dance κουλτούρα χωρίς τα drugs της, που στην Ελλάδα του τότε αντιπροσωπευόταν μόνο από τον Τσιλιχρήστο και κάτι άλλους που καλύτερα να μην τους αναφέρω...Μάζευα βινύλια σαν τρελλός, παρακολουθούσα όλα τα νέα releases και τα καλοκαίρια έπαιζα σε clubs και bars κυρίως σε νησιά. Ομολογώ πως έχω αδειάσει πολλές πίστες, αλλά είχα και πανέμορφες, αξέχαστες στιγμές. Από το 1997 που πρωτοείδα το Cubasis (ήρθε σαν δώρο-software μαζί με την SoundBlaster μου), πέρασα σε Fuity Loops, Reason, Cubase 5, SX και πάει λέγοντας. Μέχρι τώρα, η μουσική, εκτός από άκουσμα, είναι ένα ταξίδι για μένα. Σε κάθε βήμα μου αντιλαμβανόμουν (και ακόμα αντιλαμβάνομαι) πως πρέπει να αποκτήσω κι'άλλες γνώσεις για ακόμα περισσότερα θέματα, τα οποία σχετίζονται και άμεσα, αλλά και έμμεσα με τη μουσική. Έτσι, όλα αυτά τα χρόνια, πέρασα ατελείωτες ώρες διαβάζοντας για θέματα όπως sound synthesis και synth programming, MIDI, sampling, sequencing, eq, effects, arranging, composing, mixing, mastering, acoustics, pc hardware, studio monitors, αγόρασα βιβλία, έψαξα στο internet, διάβασα 100 φορές όλα τα manuals όλου του software που χρησιμοποιώ, και όλα αυτά για να γίνω καλύτερος σε αυτό που αγαπώ. Θεωρώ τον εαυτό μου πραγματικά αυτοδίδακτο, γιατί και στα 14 χρονια της ενασχόλησής μου, δεν υπήρξε ούτε ένας άνθρωπος για να μου δείξει έστω και το παραμικρό από όσα ξέρω σήμερα.

 

Έχω καταλήξει όμως στο εξής: Ότι και να κάνω, όσα και αν μάθω, δεν θα είμαι ποτέ ευχαριστημένος με τον εαυτό μου, αν δεν σπουδάσω μουσική. Η μουσική παιδεία αποτελεί τη βάση για όλα τα άλλα, και πολυ σωστά τα ράσα δέν κάνουν τον παπά. Έιναι το μόνο πράγμα που δυστυχώς, δεν μπορεί κάποιος να μάθει μόνος του. Ή αν τα καταφέρει, μπορεί να του πάρει και μια ολόκληρη ζωή. Ο Kostas Iatrelis έχει δίκιο. Όλες οι συνθέσεις μου μοιάζουν αντιγραφές κομματιών που με εκφράζουν. Τελικά, θα πάω σε ωδείο - ποτέ δεν είναι αργά -, επειδή θέλω να κάνω κάτι πιο original που να αντέχει στο χρόνο, απ'το "να περνάω την ωρα μου ευχάριστα" μπροστά στο PC μου, και επειδή όνειρό μου είναι να δώ το track μου τυπωμένο πάνω σε ένα single βινυλίου.

 

Απ'την άλλη μεριά όμως, ο μπασίστας που ανέφερε ο φίλος μας, απ'ότι κατάλαβα, δεν χρειάζεται τόσο μουσικές γνώσεις (τουλαχιστον στο βαθμό που τις χρειάζομαι εγώ ή άλλοι σαν και εμένα), αλλά τεχνικές γνώσεις. Ίσως θα έπρεπε κάποιος που μας ρωτάει για να τον συμβουλεύσουμε πάνω στον εξοπλισμό που χρειάζεται για παραγωγή είτε electronica - είτε οτιδήποτε άλλο, να μας έλεγε αν ξέρει μουσική ή όχι, και σε τι επίπεδο - αυτό θα βοηθούσε στην αποφυγή παρεξηγήσεων και θα μας έδινε τις βάσεις για μια πιο εύστοχη και ουσιαστική απάντηση.

 

Πιστεύω ακράδαντα τώρα πια, πως η καλή μουσική έρχεται μόνο με τη σωστή μουσική παιδεία και όχι με τις ηχοληπτικές γνώσεις και ικανότητες. Ο μουσικοσυνθέτης, δεν χρειάζεται να έχει το τέλειο αυτί, ούτε studio αξίας ςκατομμυρίων. Μπορεί κάποιος να διηγηθεί ένα ολόκληρο μουσικό παραμύθι το οποίο έχει χαρακτήρα και έντονο διαχρονικό συναίσθημα, μόνο με μια κιθάρα ή μόνο με 2 κανάλια στο Reason.

 

Θα πρότεινα ο καθένας ο οποίος μπάινει για πρώτη φορά στο forum για να αναζητήσει συμβουλές, να μας έδινε ένα συνοπτικό "μουσικό" βιογραφικό του, ή να διευκρινίζει αν η συμβουλές που χρειάζεται είναι τεχνο-λογικού χαρακτήρα, ωστε οι απαντήσεις που θα λαμβάνει να τον βοηθούν πραγματικά, χωρίς να γεννούν προυποθέσεις οι οποίες ανάβουν τα αίματα. Είμαστε όλοι εδώ για τον ίδιο σκοπό, και καλό θα ήταν να μοιραζόμαστε τη γνώση και όχι να ανταγωνιζόμαστε για το ποιός ξέρει τα πιο πολλά.

 

Formant.

P>Not everyone understands house music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου