Προς το περιεχόμενο

Fender Deville 212 - Αλλαγή λαμπών


ex-THANOSAR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,εδω κ περιπου 15 ημερες εχει πεσει η αποδοση του ενισχυτη, εχθες πηγα σε ενα καταστημα με μηχανημα που τσεκαρει τις λαμπες,οι τελικες ηταν μια χαρα αλλα οι προενισχυτριες θελανε αλλαγμα, εβαλα λαμπες JJ AX7 / ECC83 στο v2 v3 κ στο V1 groove tubes Gold Series AX7C made in China οπως μου προτεινε ο καταστηματαρχης εφοσον ηθελα καθαρο ηχο, δοκιμασαμε τον ενισχυτη κ ειχε παλι ζωη ,αλλα ο ηχος πλεον ηταν ενος marshall ενυσχυτη ειχε χασει τη γλυκα του Fender.Μολις πηγα σπιτι να τον ακουσω μετα απο 30 λεπτα ο ενισχυτης παρουσιασε κ προβλημα, μονο το απο το ενα του ηχειο ακουγοταν που κ που καποιο περιεργο βουητο σαν να εκαιγε φωτια κ ζεσταθηκε σε μιση ωρα παρα πολυ σε σχεση με τις παλιες λαμπες.Ειμαι σιγουρος οτι ηταν μονο το ενα του ηχειο γιατι πηγα κ το ακουσα πισω απο τον ενισχυτη.Εβαλα τις παλιες λαμπες σχεδον χαλασμενες κ ολα καλα, σταματησε.Εψαξα σε κατι forum στο εξωτερικο κ καποιος ελεγε οτι ειχε βαλει αλλες λαμπες οχι groove tubes ,ακουγε κατι τετοιο κ εστειλε μηνυμα στη Fender κ του απαντησε να χρησιμοποιεί λαμπες μονο Groove tubes γιατι οι καινουργοι ενισχυτες εχουν ρυθμιστει γι' αυτες.Σημερα πηγα κ πηρα τις groove tubes AX7R  τις μαμισιες του τις premium made in Russia(http://www.fender.com/store/tubes/tube-gt-12ax7-r-select/) οχι τις Gold Series AX7China ενισχυτης δουλευει κανονικα οπως παλια.Εγω θα στειλω ενα e-mail στη fender για το περιστατικο για να δω τι θα μου απαντησει.Οι λαμπες groove tubes παντως δεν ειναι τοσο χαλια οσο λενε ,γιατι κ οι ακριβοτεροι ενισχυτες τις fender, groove tubes εχουν (http://www.fender.com/amps/guitar-amplifiers/?price=2500).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ ελεγε καποιος οτι του εχει τυχει κ εστειλε μηνυμα στη Fender κ του απαντησε να χρησιμοποιεί λαμπες μονο Groove tubes γιατι οι καινουργοι ενισχυτες εχουν ρυθμιστει γι' αυτες

 

Τριχες κατσαρες,και οι GΤ rebranded λυχνιες ειναι οπως και ολες οι νεες λυχνιες που κυκλοφορουν,προφανως εβαλες προβληματικες λυχνιες..δεν υπαρχει τροπος να....ρυθμιστει ενας προενισχυτης ,γιατι για προενισχυτη μιλας,για καποια...συγκεκριμενη λυχνια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΟΡΘΩΣΑ ΤΟ 1ο μηνυμα ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΞΗΓΗΣΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΙς ΛΑΜΠΕΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΕΚΕΙΝΟΣ.TI NA ΣΟΥ ΠΩ? ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΤΙ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ, ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ JJ KAΠΟΙΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝ Κ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΕΣΤ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ V1 Κ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΗΧΟ TO HXEIO.ΟΤΑΝ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΗΝ FENDER ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ, ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς αν ακούγεται κάτι από το ένα ηχείο θα πρέπει να ακούγεται και από το άλλο!  ;D

 

Δυστυχώς, τα λυχνιόμετρα δεν μπορούν να σου δείξουν αν οι λυχνίες σου είναι μικροφωνικές. Το θέμα βέβαια είναι και γιατί ζεστάθηκε ο ενισχυτής παραπάνω από πριν. Τελικές δεν άλλαξες σωστά?

 

Αν μπορείς να γράφεις και λίγο πιο ξεκάθαρα για να καταλαβαίνουμε και τι εννοείς?!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προενισχυτριες αλλαξα μονο,γι'αυτο υπεθεσα οτι μπορει να εφταιγαν οι jj ,οσο για το ηχειο, ειναι σιγουρο οτι ηταν μονο το ενα, δεν ημουν μονος για να ηταν ενα λαθος που μπορει να εκανα κ να μπερδευτηκα.Ηταν μονο το δεξια οπωσ κοιταω το ενισχυτη απο πισω.Μπροστα δηλαδη απο τις προενισχυτριες λαμπες.Πολλα ατομα το αμφισβητησαν οτι μπορει να εγινε αυτο, που εχουν εμπειρια αλλα μου ειπαν οτι ολα γινονται σε αυτο το χωρο ,καθε φορα μπορει να τυχει κατι καινουργιο.Παντως τωρα ο ενισχυτης δεν εχει κανενα προβλημα ουτε με το ζεσταμα, ειναι σχεδον 3 ωρες αναμενος.Ο μονος λογος που εγραψα το περιστατικο ειναι γιατι σιγουρα εχει τυχει σε αλλον κ λεω τι εκανα για να δουλεψει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον γιατι ακουγονται καλα λογια για τις JJ.Αλλα ισως κ να ισχυει αυτο με τις μαμισιες λαμπες τουλαχιστον για τους καινουργιουσ fender γιατι σε forum ξενα μπορει κ Ελληνικα, υπαρχουν καποιες μαρτυριες που λενε για αλλες λαμπες συμπτωματα οπως αρκετες με τις tad.Δεν ειναι ειδικος αλλα δεν θελω να το ρισκαρω κ να χαλαω χρηματα μεχρι να βρεθει κατι καλο.Οι ειδικοι (Fender) θα μου απαντησουν κ θα το ποσταρω το e-mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αλλαξα την V1 και εβαλα μια Fender (electro harmonix) 12at7 αρκετα παλια που ξεμεινε σε καποιο μαγαζι, αλλα στη νοτα Α,ετριζε κατι ισωσ μικροφωνιζε.Μπορει να εχει χαλασει απο τα χρονια δεν ξερω πηγα την αλλαξα με μια Groove Tubes 12at7 και δουλευει παλι σωστα και ποιο καθαρα απο την 12ax7.Eπειδη απο οτι βλεπω εισαι ειδικος myster_maze κ το εχεις ψαξει συμφωνα με τη σελιδα του FB RetroLab.Τι λαμπες τελικες θα μου προτεινες για καθαρα?Το μονο που εχω αλλαξει ειναι η λαμπα V1 12at7 και τα ηχεια, εχω βαλει 2 jensen alnico 12p εχει εμφανως ποιο καθαρο ηχο απο τα Celestion G12P-80 12"  απο τα Special Design Eminence και απο τα Weber Blue Dog Alnico απλα δεν ειναι για μεγαλες εντασεις γιατι παραμορφωνουν περιπου 2 νουμερα κατω σε σχεση με τα δικα του.Ο λογος που σου εγραψα για τα ηχεια ειναι για να καταλαβεις οτι θελω οσο ποιο καθαρο ηχο γινεται.Αν εχεις αλλαξει σε ιδιο ενισχυτη τελικες λαμπες κ δεν εβγαλαν προβλημα θα με ενδιεφερε η αποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου