Προς το περιεχόμενο

Fender DeVille λυχνιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello guys...

 

λοιπον, οι λαμπες του fender μου τα επαιξαν....εχω παραγγειλει ηδη αλλες αλλα δεν εχουν ερθει ακομα...τεσπα, το θεμα ειναι οτι επειδη δεν εχω ξανααλλαξει λαμπες ενισχυτη στη ζωη μου δοκιμασα να βγαλω τις 3 μικρες που εχει και να τις ξαναβαλω για να δω πως ειναι....τις εβγαλα καλα αλλα δεν μπορεσα να τις ξαναβαλω :? καμια συμβουλη?

 

Επισης, εχω το 4χ10 μοντελο....υπαρχει καποιος τροπος να 'χωρισω' σε δυο δυαδες τα ηχεια ωστε να βγαλω στερεο ηχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν μπορείς να τις ξαναβάλεις;Φοβάσαι να βάλεις δύναμη;Αν είναι αυτό,μην φοβάσαι,δεν σπάνε τόσο εύκολα...Αν δεν είναι αυτό,τότε ξάπωσε τον ενισχυτή σου,ώστε να βλέπεις την υποδοχή,και βάλε ακριβώς τα ποδαράκια της λάμπας..Τώρα αυτό που λες για τα ηχεία μάλλον δεν γίνεται,εφόσον η κιθάρα είναι μονοφωνικό όργανο(αυτό το συμπέρανα από τα καλώδια κιθάρας που είναι μονοφωνικά)

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες που ακριβώς πέφτουν οι τρύπες για τα "ποδαράκια" της λάμπας. Υποθέτω ότι δεν μπορείς να τα βάλεις γιατί δεν βρίσκεις που ακριβώς είναι οι τρύπες. Ξάπλωσε κάπου τον ενισχυτή για να το βρεις πιο άνετα. Και όχι βάρβαρες κινήσεις, ε.. ;)

 

 

εδιτ: με πρόλαβε ο spiegate7... :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα καταφερεις και το ισιαξεις χωρις να σπασει....

Και γω βρεθηκα σε παρομοια κατασταση πριν απο κατι βδομαδες, αλλα τελικα τα καταφερα... δωσε δυναμη ΑΡΓΑ και προοδευτικα...

 

Καλη τυχη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ κακό θα είναι αν την επόμενη φορά που θα πας να βγάλεις τη λάμπα, σπάσει και μείνει μέσα στη βάση...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ κακό θα είναι αν την επόμενη φορά που θα πας να βγάλεις τη λάμπα' date=' σπάσει και μείνει μέσα στη βάση...[/quote']

Ουουστ......γκαντέμη(δάκρυσα μόνο με τη σκέψη... :D :D )

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό που λες για τα ηχεία μάλλον δεν γίνεται' date='εφόσον η κιθάρα είναι μονοφωνικό όργανο(αυτό το συμπέρανα από τα καλώδια κιθάρας που είναι μονοφωνικά)[/quote']

 

Αυτό δεν λέει τίποτα... ελάχιστα όργανα είναι στερεοφωνικά, όπως πχ τα synthesizers. Το στέρεο εφφέ προστίθεται πάντα αργότερα. Θα μπορούσε να γίνει στερεοφωνικός ο ενισχυτής αλλά δεν ξέρω τι μετατροπή χρειάζεται. Ωραίο παράδειγμα ο Roland Jazz Chorus, ο οποίος είχε δυο 12ρια ηχεία που το δεύτερο απέδιδε το stereo σήμα με καθυστέρηση από το πρώτο, δημιουργώντας έτσι ένα θεσπέσιο φυσικό chorus...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, εχω το 4χ10 μοντελο....υπαρχει καποιος τροπος να 'χωρισω' σε δυο δυαδες τα ηχεια ωστε να βγαλω στερεο ηχο?

 

αυτο δεν γινεται.

 

παρε ακομα εναν ενισχυτη και παιζε με καποιο στερεο εφε (π.χ. delay) & στους δυο (ετσι κι αλλοιως μονο τοτε θα καταλαβεις πραγματικο στερεο ηχο,αλλοιως θα εχεις απλα δυο ενισχυτες να παιζουν αντι για εναν.....) .....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου