Προς το περιεχόμενο

Eικονα κ ηχος - επεξεργασια ηχου σε βιντεο


LiveFast_DieYoung

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια κ παλι.

Με αφορμη την αγορα της MAudio Prof 610 σκεφτηκα να ξεκινησω να κανω κ

επεξεργασια ηχου στα βιντεο μου (γαμους , εκδηλωσεις , κα) (limiter, eq, comprεssor οπου χρειαζονται)

(οταν τη στησω καλα τελοσπαντων ...εχω κατι μικροπροβληματακια ρυθμισεων)

 

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος να προτείνει καποιο πρόγραμμμα? για αυτη τη δουλεια.

Το μονταζ προς το παρον το κανω στο Pinacle Studio , στο 2μηνο θα παρω καποιο αλλο αλλα αναφορικα με αυτο για τωρα.

 

 

Ο ηχος ειναι αμεσα συνδεδεμενος πανω στην εικονα.

Εχω σκεφτει να φτιαχνω ολο το μονταζ , κ αφου τελειωσει πλεον να κανω ξεχωριστο capture στον ηχο απο το τελικο προιον ,τον επεξεργαζομαι κ τον βαζω σε απο πανω ως αντικατασταση του παλιου.

 

Υπαρχει πιο ευκολος/γρηγορος τροπος ?

Εχετε να προτεινετε καποιο καλο τροπο για να κανω capture σε wav τον ηχο απο τα αρχεια avi ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα καλα ειναι το Sony Vegas Pro 8.

 

http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro

 

+100

Μετραει πολυ. Εχω φτιαξει αρκετα βιντεο με αυτο.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, νομίζω πως , αν δεν το έχεις κάνει ήδη, προκειμένου να έχεις αξιοπρεπή αποτελέσματα, πρέπει να αγοράσεις ενα καλό shotgun. Δε μας αναφέρεις καθόλου ποιο είναι το workflow σου, τι φορμάτ χρησιμοποιείς, σε τι μέσο γράφεις κτλ κτλ... με λίγες πληροφορίες παραπάνω, μάλλον θα μπορέσουμε να σου δώσουμε ακριβέστερες πληροφορίες...

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια κλασσική τακτική που εφαρμόζουμε{εμείς οι μοντέρ} σε τέτοιες περιπτώσεις έιναι:

 

αφού γίνει το μοντάζ όλου του βίντεο

και αφού έχουμε φροντίσει να χουμε σε ξεχωριστά κανάλια τους ήχους μας γκρουπαρισμένους {πχ. κανάλια 1-2 πρόζα/ομιλία, κανάλια3-4: ήχοι χώρου, κανάλια5-6:σπηκάζ, κανάλια7-8 μουσικές}

τους εξάγουμε ανα γκρούπ καναλιών σε wav ή aiff {όσο το δυνατόν δλδ ασυμπίεστα}

και τα εισάγουμε στο σοφτγουερ που μας αρέσει για να κάνουμε μιξάζ/σάουντ ντιζάην.

απο κεί το τελικό μιξαρισμένο στέρεο wav το επανησάγουμε στο μοντάζ μας και απο κεί βγάζουμε το τελικό μάστερ ή αν δουλεύεις με μάστερ σε tapes τότε μπορείς απλά με insert εγγραφή να αντικαταστήσεις τον προηγούμενο ήχο σου.

 

βέβαια τις περισσότερες φορές, δεν υπάρχει λόγος να μπείς σε τέτοια διαδικασία και τοσο λεπτομερή μίξη σε βαθμό που να μη μπορείς να την κάνεις μέσα απ το μοντάζ...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω μια mini-dv την Panasonic-DVX100A.

 

την χρησιμοποιω σε γαμους κ βαφτισεις.

format τραβαω 3:4 συνηθως , αλλα κ 16:9 ,οτι συμφωνησω κ μου ζητηθει.

capture κανω μεσω firewire σε mini-dv κασετες, δεν εχω πρόβλημα χρονου μεταφορας για αγορα εξωτερικου σκληρου.

 

απλα ειναι καποιες συγκεκριμενες σκηνες (2-3) που σκεφτομαι να χρησιμοποιησω ασυρματα μικροφωνα ,για να πιανω πιο πολυ διαλογο

κ λιγοτερη βαβουρα/οχλαγωγια(sry for the spelling?) κ με λιγο προσεγμενο eq κ compr να δωσω λιγο κατι...

 

shotgun δε χρειαζομαι για τις απαιτησεις μου πιστευω, καθοτι συνεχως ο ηχος ειναι στα ηχεια κ της εκκλησιας κ στα εστιατορια αρκετα δυνατα , κ μενω ικανοποιημενος απο το ενσωμετομενο. αν κ παλι μετα απο αυτο επιμενεις για το shotgun ομως ,ειμαι προθυμος να σε ακουσω.

 

(δηλ.δε τραβαω ηθοποιους ,διαλογους κ τετοια συνηθως , αν κ ψηνομαι ασχημα να δημιουργησω μια ταινια μικρου->προς μεγαλου βλεποντας μηκος αν μπορεσω να βρω τους καταλληλους ανθρωπους,ασχετο σρυ¨Δ)

 

το vegas bravo ! αυτο ηθελα ! χιλια ευχαριστω

ειχα δει πολλα προγραμματα κ συλλογες , και με 27καρτελες στα αγαπημενα δυσκολα ξεμπερδευεσαι^^)

 

(αχ οι αναλογικες μονταζιερες με SVHS ε? ^^)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου