Προς το περιεχόμενο

Πρώτο βήμα στα πνευστά από ατάλαντο


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ...

 

Κάποιος μου έδωσε ένα τενόρο σαξόφωνο επειδή το πήρε και το παράτησε με τη λογική να δω αν μου αρέσει/υπάρχει ελπίδα να παίξω μια νότα και απώτερο σκοπό όταν το παρατήσω να μην έχω χαλάσει λεφτά.

Πος το παρόν το κοιτάω όπως η αγελάδα το τρένο και φοβάμαι να το ακουμπήσω μην το χαλάσω. :lol:

 

Έχω πάρει απλά το επιστόμιο με ένα καινούριο ξυλάκι και προσπαθώ να βγάλω μια ανοιχτή νότα (χωρίς να ξέρω καν αν κάνω και αυτό σωστά) με αποτέλεσμα να προκαλώ ψυχολογικά τραύματα στο σκυλί μου και να παθαίνω σκοτοδίνες από το φύσημα :lol:

 

Φυσικά θα πάω σε κάποιο ωδείο εδώ κοντά να προκαλέσω τον γέλωτα,αλλά το πρόβλημα έιναι οτι τώρα θα είναι οι διακοπές των χριστουγέννων και τα ωδεία θα κλείσουν...Θα ήθελα για αρχή αν υπάρχει κάποιο site που να εξηγεί τα απολύτως βασικά (πώς φυσάμε,ποιές νότες βγαίνουν από κάθε κουμπί που θα πατήσουμε,σε ποιό κλειδί γράφεται το τενόρο),δηλ γενικά ένα idiot's guide to sax. :oops:

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ehow.com/how_909_begin-play-saxophone.html

 

Ελπιζω να βοηθησει..Το αστειο ειναι οτι στην αρχη εβαλα αναζαητηση

με το "idiot's guide to sax" !!! :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πος το παρόν το κοιτάω όπως η αγελάδα το τρένο και φοβάμαι να το ακουμπήσω μην το χαλάσω. :lol:

 

Έχω πάρει απλά το επιστόμιο με ένα καινούριο ξυλάκι και προσπαθώ να βγάλω μια ανοιχτή νότα (χωρίς να ξέρω καν αν κάνω και αυτό σωστά) με αποτέλεσμα να προκαλώ ψυχολογικά τραύματα στο σκυλί μου και να παθαίνω σκοτοδίνες από το φύσημα :lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Moυ θύμησες την πρώτη φορά που έπιασα τρομπέτα στα χέρια μου :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αποτέλεσμα να προκαλώ ψυχολογικά τραύματα στο σκυλί μου και να παθαίνω σκοτοδίνες από το φύσημα :lol:

 

χα χα χα χα χα χα χα χα χ αχ α :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ pastelie,ωραίο λινκ,πραγματικό idiot's guide,αυτό χρειαζόμουν. :D

 

Αν ξέρει κάποιος και κάτι παραπάνω θα με ενδιέφερε πολύ...ή και κάποιον δάσκαλο σε πμ.

 

Βασικά αυτό που με καίει άμεσα είναι να δω ποιά fingerings αντιστοιχούν σε ποιές νότες...βρήκα κάτι στη wikipedia αλλά δεν καταλαβαίνω τα fingerings όπως τα παριστάνει τι σημαίνουν.

 

Πάντως κατάφερα να βγάλω 3-4 νότες προσπαθώντας ΟΛΗ μέρα χτες και έχω καταχαρεί.Είναι ζήτημα μερικών ημερών να ΚΑΤΑΚΤΗΣΩ το όργανο smily που μουτζώνει τον εαυτό του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή βάλε ένα καλάμι λεπτό. 1.5 η ακόμα και 1. και σιγά σιγά θα ανεβαίνεις νούμερα (για καλύτερο ήχο). Αυτό θα σε βοηθήσει να βγάλεις πιο εύκολα ήχο.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.wfg.woodwind.org/sax/sax_bas_1.html

 

Εδώ είναι οι δακτυλισμοί. Πριν την κάθετο είναι για το αριστερό χέρι και μετά για το δεξιό. Ξεκίνα από τις νότες στη μεσαία έκταση του οργάνου που είναι και οι ευκολότερες και σιγά σιγά πας πιό πάνω και πιο κάτω. Επίσης να ξέρεις ότι το σαξ είναι όργανο μεταφοράς. Σε Σι ύφεση. Δηλαδή όταν εσύ παίζεις ντο αυτό ακούγεται Σι ύφεση.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ φίλε Loizos.Mε έσωσες από βέβαιο κάψιμο.Είχα μόλις βγάλει το αρμονιάκι που είχα μικρός και προσπαθούσα μόνος μου να βρω τα fingerings.

 

Nα σε ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Αν το πεντάγραμμο λέει Ντο,εγώ πρεπει να παίξω Ντο ή Σι ύφεση?Eννοώ Ντο πρεπει να ακουστεί έτσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακουστεί ντο πρέπει να παίξεις ρε. (στο τενόρο). Για ευκολία παίζε ότι βλέπεις και μεν λαμβάνεις υπόψιν το τι ακούγεται. Αυτό θα το χρειαστείς όταν παίξεις με άλλα όργανα. Ότι παίζεις ακούγεται ένα τόνο χαμηλότερα.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου