Προς το περιεχόμενο

Πρώτο βήμα στα πνευστά από ατάλαντο


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω κι άλλη απορία.Και μιάς και είναι σε συνάφεια με τον τίτλο του thread λέω να την κανω δημόσια μήπως χρειαστεί και για κάποιον άλλον στο μέλλον.

 

περί σουρντίνας ο λόγος.Δεν πάει άλλο ο κακός θόρυβος...σε λίγο θα μου φέρουν τον στρατό :roll:

 

1)Πρέπει να έχω το σαξόφωνο μαζί για να διαλέξω σουρντίνα ή είναι ένα μέγεθος για όλα τα τενόρο σαξόφωνα?

 

2)Οι practice-mutes χαμηλώνουν απλά την ένταση?(καποιος μου είπε οτι μαθαίνεις λάθος,είναι ράδιο αρβύλα?)

 

3)Υπάρχει κάτι τέτοιο για σαξόφωνο?

 

4)Υπάρχουν πολλές κατηγορίες τιμής για mutes?Να πάρω από Ελλάδα?Υπάρχουν κι άλλα καταστήματα εκτός από Νάκα στην Αθήνα για τέτοια πράγματα?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου και πάλι. Λοιπόν σουρντίνες και mute για σαξόφωνο δεν έχω δει πουθενά. Νομίζω δεν υπάρχουν και ο λόγος είναι ότι τα σαξόφωνα και όλη η υπόλοιπη κατηγορία των ξύλινων πνευστών (ναι στα ξύλινα περιλαμβάνεται λόγω επιστομίου και τρόπου λειτουργίας) βγάζουν τον αέρα από διάφορα σημεία και όχι από ένα όπως τα χάλκινα. Αν κάποιος έχει δει κάτι ας ενημερώσει και εμάς.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σημερα ειδα το post και εχω να σου πω τα εξης:1ο-ΜΗΝ επιχειρησεις να μαθεις μονος σου!Υπαρχει ο κινδυνος να αποκτησεις κακες συνηθειες σε σχεση με το τροπο που φυσαμε ακομη και με τον τροπο που κραταμε το οργανο.2ο-Επειδη η κακη τεχνικη στο φυσημα μπορει να δημιουργησει ακομα και προβληματα υγειας (προκαλειται αποτομη αυξηση της οφθαλμικης πιεσης-εγω παλια ειχα προκαλεσει θλαση της ωχρας κηλιδας στο ενα ματι επειδη χρησιμοποιουσα πολυ ανοιχτο επιστομιο για αρχαριος!)

3ο-Αυτα που μπορει να σου μεταδωσει ενας δασκαλος μεσα απο την προσωπικη επαφη και εμπειρια ΔΕΝ μπορει ενα βιβλιο 'η μεθοδος απο μονο του.Καλο ξεκινημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρήκα αυτό στο net:

 

http://www.bill-lewington.com/silentsax.htm

 

ggsaxman ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...εννοείται πως θα πάω σε δάσκαλο,απλά τώρα είναι γιορτές και είναι κλειστά τα ωδεία,όπως είπα και στο αρχικό ποστ.Αν έχεις κάποιον δάσκαλο υπόψη σου θα εκτιμούσα ένα πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παρανοϊκέ, τώρα πρόσεξα ότι ο τίτλος γράφει "ατάλαντο" αντί του αναμενομένου..."αρχάριο" :lol: :lol: :lol:

 

Ματ σε μια κίνηση, (ξανα)έγραψες blue!!

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρήκα αυτό στο net:

 

http://www.bill-lewington.com/silentsax.htm

 

Αν μπορείς να παίξεις με αυτό το πράμα έχει καλώς. Εγώ πάντως δεν μπορώ. Προτιμώ να παίζω σε πιο φυσιολογικές ώρες παρά έτσι...

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και προσυπογραφω!Ενα μεγαλο (το μεγαλυτερο) μερος της εκμαθησης ειναι ο ηχος και πως χτιζεται μεσα απο αυτον και το υφος του παιχτη!Ξεχνα το αμεσως αυτο το πραμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το ξέχασα ήδη. :D

 

Ρώτησα κάποιον από κοντά τι μπρώ να κάνω και μου είπε:

 

-Η μόνη λύση είναι η ντουλάπα

-Μα.....δεν χωράω

 

Καταλαβαίνετε πόσο γελοιοποιήθηκα? :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου