Προς το περιεχόμενο

Μουσικά ¶λογα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταπληκτικο!!!

 

Τύφλα να έχουν οι swingle singers...

 

Που τα βρίσκεται βρε παιδιά κάτι τέτοια?

 

Αλήθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να γράψει τη φωνή του πολλές φορές μιμούμενος μουσικά όργανα και να φτιάξει "φωνητική ορχήστρα "χωρίς την παρουσία άλλου μουσικού οργάνου? Είναι πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα και το μόνο που χρείαζεται είναι ένα μικρόφωνο και πολύ μεράκι....

 

Η τελευταία δουλεία που έπεσε στην αντίληψη μου είναι το cd

" Eγώ οι 5" ενός έλληνα ομογενή που ζεί στην γερμανία του Δημήτρη Λιάτσου.

Αξίζει να το ακούσετε. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να γράψει τη φωνή του πολλές φορές μιμούμενος μουσικά όργανα και να φτιάξει "φωνητική ορχήστρα "χωρίς την παρουσία άλλου μουσικού οργάνου? Είναι πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα και το μόνο που χρείαζεται είναι ένα μικρόφωνο και πολύ μεράκι....

 

Η τελευταία δουλεία που έπεσε στην αντίληψη μου είναι το cd

" Eγώ οι 5" ενός έλληνα ομογενή που ζεί στην γερμανία του Δημήτρη Λιάτσου.

Αξίζει να το ακούσετε. :D

 

Το τελευταίο album της Bjork είναι σχεδόν μόνο φωνές (ίσως και μόνο φωνές δεν είμαι σίγουρος). Η διαφορά είναι ότι πολλές από τις φωνές έχουν υποστεί επεξεργασία με ένα σωρό διαφορετικά effects, ενώ έχει πέσει και πολύ κόψε-ράψε. Επίσης, ωραία εμπειρία ήταν το live που έγινε στο AN Club στις 9 του περασμένου Σεπτέμβρη, από το Razhel (The Roots) και τον Mike Patton (Faith No More, Tomahawk, Fantomas, Mr Bungle, Lovage, The Dillinger Escape Plan κτλκτλκτλκτλ), στο οποίο οι δύο performers χρησιμοποιούσαν μόνο τις φωνές τους και ορισμένα samples και effects.

 

(ξεκινήσαμε από τα μουσικά άλογα και κοίτα που φτάσαμε... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί καλλιτέχνες στο διεθνές στερέωμα που έχουν χρησιμοποιήσει αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά την φωνή σαν όργανο στις δημιουργίες τους αλλά η ερώτηση μου απευθυνόταν σε εμάς τους « άσημους», εγχώριους και ταπεινούς εργάτες της μουσικής τέχνης και μέλη του noiz.

 

Αναρωτιόμουν λοιπόν αν κάποιος έχει πειραματιστεί γράφοντας μουσική μόνο με φωνή χωρίς την συμμετοχή effects sampling ή οποιασδήποτε άλλης επεξεργασίας ίσως εκτός από τα βασικά συστατικά μιας καλαίσθητης μίξης, διασκευάζοντας για φωνή τα μουσικά μέρη ενός κομματιού.

 

Αλήθεια πως σας φαίνεται σαν ιδέα να δοκιμάζαμε ομαδικά κάτι ανάλογο αφήνοντας τα όργανα μας στην άκρη και ανάλογα με τη φωνή που έδωσε στον καθένα μας η φύση να φτιάχναμε το επόμενο song? Και μην βιαστείτε να πείτε «μα εγώ δεν ξέρω να τραγουδάω» γιατί όλοι μας λίγο πολύ μπορούμε να σιγομουρμουρίσουμε μια απλή μελωδική γραμμή χωρίς να έχουμε ιδιαίτερες φωνητικές ικανότητες. Ε τί στο καλό? Τόσα μέλη είμαστε δεν υπάρχουν ούτε 4 δεν υπάρχουμε που να τραγουδάμε στο μπάνιο? :wink:

 

Περιμένω τη γνώμη σας. Στο κάτω κάτω κανείς δεν θα μας κόψει το ψωμάκι μας αν δεν τραγουδάμε επάξια του Pavarotti !!!

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γράψετε μόνο :

ή:

 

θα βρείτε και άλλα ωραία (όχι τόσο σε σχέση με τη μουσική,αλλά ξεράθηκα στα γέλια!!!)

Αξίζει

 

 

Υ.Γ. κοίτα βρε αδερφέ που το πήγαν οι άλλοι.Ένα site είπε να προτείνει το παιδί,και κατευθείαν αλλού το μυαλό σας!!! (πλάκα κάνω!!)

"Art never sleeps..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο kokomanέγραψε Υ.Γ. κοίτα βρε αδερφέ που το πήγαν οι άλλοι.Ένα site είπε να προτείνει το παιδί,και κατευθείαν αλλού το μυαλό σας!!! (πλάκα κάνω!!)

"Art never sleeps..."

Κοίτα τι περίεργες στροφές πέρνει το μυαλό ενός μουσικού :oops:

Αλλά έτσι δεν γίνεται συνήθως?

Μην ξεχνάμε πως και οι μεγαλύτερες "πυρκαγίες" απο μιά "σπίθα" ξεκίνησαν...τσαφ :wink: :D :idea:

 

feather

Affectuoso31, ενδιαφέρουσα η σκέψη. αξίζει όμως να συζητηθεί σε ένα thread ειδικά για την περίσταση.

Συμφωνώ και επαυξάνω feather και τρέχω πρωί πρωί με τον καφέ στο χέρι να ανοίξω σε ειδικό thread για την περίσταση μεταφέροντας απο εδώ ότι είναι απαραίτητο για να γίνει κατανοητή η ιδέα :D

Υ.Γ:Στραβάδι είμαι ακόμα.Κάντε λίγο υπομονή και θα αρχίσω να ...βλέπω :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου