Προς το περιεχόμενο

Νεο Budget για ενισχυτη. Αλλα γιατι ειμαι διχασμενος? (Modeling vs. Tube)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, αυτο ειναι το τριτο post που κανω σχετικα με την επιλογη ενος ενισχυτη. Σορρυ αν εχω γινει ενοχλητικος, απλα ειμαι ενθουσιωδης ανθρωπος (πως να το κανουμε  ;D ) και επισης αν ειναι να δωσω τοσα λευτα για εναν ενισχυτη, θελω να κανω την σωστη επιλογη, για να μην τρεχω αργοτερα...

 

Λοιπον, μετα απο αρκετες δοκιμες συζητησεις με φιλους η και εδω, εχω καταληξει σε δυο τελειως διαφορετικους (απο φιλοσοφια) ενισχυτες.

 

Ο ενας ειναι ο B-52 AT 100, για τον οποιο λιγοι (απο οσους μιλησα τουλαχιστον) γνωριζουν εδω στο ελλαντα.

http://www.b-52stealthseries.com/AT100.html

 

Τον ενισχυτη τον εχει ο κουρμπης, και τον εχω ακουσει δυο-τρεις φορες. Ειχε ωραια καθαρα, οχι τα καλυτερα που εχω ακουσει, αλλα και παλι, ειναι hi-gain ενισχυτης... Αυτο που με τρελανε με αυτον τον ενισχυτη ηταν τα γκαζια του. Εχει μια πολυ ωραια ισορροπια μεταξυ του vintage και του modern ηχου και, ακομα και με το gain ρυθμισμενο ψηλα, διατηρουσε την καθαροτητα του. Επισης εχει ενα ωραιο feature, στο δευτερο καναλι εχει footswitchable gain 1 και gain 2 και μπορεις στο ενα να εχεις ενεργοποιημενο το contour control (mid cut) και στο αλλο οχι. Τελοσπαντον, απο οσους λαμπατους ενισχυτες εχω ακουσει σε αυτην την κατηγορια τιμης μου αρεσε περισσοτερο... Ο Κουρμπης τον δινει 950 γιουργια, αν και ελπιζω σε καποια εκπτωση (μιας και θα παω με μετρητα...).

 

Ο δευτερος ειναι ο Line 6 Vetta.

 

Τον συγκεκριμενο ενισχυτη δεν εχω καταφερει να τον ακουσω, μιας και οποια φορα εχω περασει απο νακα, δεν υπηρχε. Παρ'ολα αυτα ομως, εχω ακουσει αρκετες ενδιαφερουσες υλοποιησεις απο pod αλλα και απο αλλους line 6 ενισχυτες (Flextone, HD147). Αυτο που με τραβαει προς το modelling (το καλλο modelling τουλαχιστον) ειναι το γεγονος πως εχω ηχους απο πολλους διαφορετικους ενισχυτες μεσα σε ενα πακετο και ακομα και αν δεν ειναι 100% αναπαρασταση ενος λαμπατου, ερχεται αρκετα κοντα. Επειδη δεν εχω κατασταλλαξει σε εναν συγκεκριμενο ηχο, πιστευω πως θα ηταν καλο να μπορεσω να πειραματιστω με ενα τετοιο μηχανημα, μεχρι να αποφασισω και να αρχισω να μαζευω λευτα για το real thing (αλλα και αυτο δεν θα γινει για τουλαχιστον 2-3 χρονια)... Επισης καλα ειναι και τα πολλα features που εχει πανω του, οπως το να εχεις 2 μοντελα ενισχυτων ταυτοχρονα σε stereo η mono, ολα τα εφφε και stompboxes που εχουν τα pod (που σημαινει οτι δεν θα χρειαστω κατι αλλο περα απο τον ενισχυτη και την πεταλιερα του), καθως και το γεγονος οτι περα απο εναν ενισχυτη εχω και μια οραια λυση για recording.

 

Τωρα το προβλημα μου ειναι το εξης: ποιον απο τους δυο να παρω ???  Απο τη μια εχω εναν λαμπατο γκαζωμενο ενισχυτη με ικανοποιητικα καθαρα, και απο την αλλη ενα τερας απο επιλογες και ηχους, απο τους οποιους οι περισσοτεροι ειναι καλοι. Αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως ο λαμπατος με "εγκλωβισει" σε εναν συγκεκριμενο ηχο τον οποιο ισως καποια στιγμη στο μελλον βαρεθω. Επισης ειναι και το θεμα της εντασης. Το ξερω, δεν προκειται να τον ευχαριστηθω στις full ικανοτητες του στο σπιτι, αλλα παιζει αρκετα καλα και σε χαμηλα επιπεδα εντασης (ασε που υπαρχουν και οι προβες/live). Απο την αλλη φοβαμαι με τον Vetta μην αγορασω ποσοτητα και οχι ποιοτητα. Δηλαδη δεν θελω να εχω τονους ηχους που να μην με ικανοποιουν. Θελω να εχω τις επιλογες μου ομως...

 

 

Γνωμες? Αποψεις?

 

Υ.Γ. Καποιος μου ειχε πει να αφησω το modelling και να παρω τον λαμπατο, και αν ποτε επιθυμησω κατι αλλο, να παρω ενα pod.. Αυτο θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα με τον Vetta?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα με τον Vetta?

Μαλλον καλυτερο. Γιατι 100 watt ομως, τι θα τα κανεις? Η ιδια εταιρια δεν βγαζει μικροτερους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι 100 watt ομως, τι θα τα κανεις? Η ιδια εταιρια δεν βγαζει μικροτερους?

Βασικα θελω εναν ενισχυτη και για σπιτι αλλα και για προβες/live, και δεν μπορω να εχω δυο. Η Ιδια εταιρια παντως δεν βγαζει σε 50αρη αυτο το μοντελο, μονο 100σταρι. Αλλα και μικροτερος να ηταν, 50Watt ας πουμε, παλι δεν θα τον χαιρομουν. Και ενισχυτη με λιγοτερα απο 50 Watt σε αυτο που θελω δεν βρισκω, γιατι ο ηχος που μαρεσει βγαινει με τελικες 6L6 οι οποιες βγαζουν καμια 20αρια Watt η καθε μια...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα watt του vetta δεν είναι πρόβλημα, μιλάμε για modeling μηχάνημα...

 

Τον b-52 τον έχω ακούσει και τα γκάζια του μου άρεσαν μπορώ να πω.. Τα καθαρά του ήταν οκ (απλά)...

 

Ναι, ξέρω, δε δίνω λύση στο πρόβλημά σου... :P Λύση όμως μπορείς να δώσεις μόνο ο ίδιος συγίζοντας τις ανάγκες σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε πηρα τον B-52 AT-100 προχτες...δεν θα πω τιποτα ακομα περι του συγκεκριμενου ενισχυτη γιατι ετοιμαζω το review του το οποιο θα ποσταρω εδω στο forum...απλα ενα πραγμα...πηγαινε αυριο κιολας και παρ'τον (ή τουλαχιστον αν θες περιμενε μεχρι αυριο που θα ποσταρω το review, θα ειναι αναλυτικοτατο ;))...τα αυτια σου σωστα ακουσαν παντως...πραγματικα προσπαθω να κρυψω τον ενθουσιασμο μου και να μην γραψω πολλα πραγματα, αυριο με το καλο (ενα και μονο link που θα εχει το review ειμαι 100% σιγουρος πως θα σε πεισει) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πολλα τζιτζιμπλοκια θα τα βαρεθεις αργα η γρηγορα θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι ο ηχος σου θα θελεις να εχει 4-5 πραγματακια και καλα οσο αναφορα τα εφε!

θα προτεινα κατευθειαν ενα καλο λαμπατο ενισχυτη ο οποιος κατα βαση να εχει οσο το δυνατον καλα καθαρα.τα γκαζια και αυτα καλα ειναι αλλα σκεψου οτι ανα πασα στιγμη αγοραζεις οποιο dist πεταλακι γουσταρεις  και κανεις οτι θελεις,δηλαδη εχεις οτι γκαζια θελεις.

παντως ριξε και καμια ματια στους ENGL ή KOCH αφου διαθετεις το χρημα ;)

και φανταστικα καθαρα αλλα και γκαζια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πολλα τζιτζιμπλοκια θα τα βαρεθεις αργα η γρηγορα θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι ο ηχος σου θα θελεις να εχει 4-5 πραγματακια και καλα οσο αναφορα τα εφε!

θα προτεινα κατευθειαν ενα καλο λαμπατο ενισχυτη ο οποιος κατα βαση να εχει οσο το δυνατον καλα καθαρα.τα γκαζια και αυτα καλα ειναι αλλα σκεψου οτι ανα πασα στιγμη αγοραζεις οποιο dist πεταλακι γουσταρεις  και κανεις οτι θελεις,δηλαδη εχεις οτι γκαζια θελεις.

παντως ριξε και καμια ματια στους ENGL ή KOCH αφου διαθετεις το χρημα ;)

και φανταστικα καθαρα αλλα και γκαζια!

 

Έτσι είναι!!

 

Άσε που πόσους απο τους ήχους του Vetta θα χρησιμοποιήσεις τελικά; ;)

 

Β-52 ασυζητητί!!Αυτός παίζει να είναι και rectifier απο ότι θυμάμαι.

 

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πολλα τζιτζιμπλοκια θα τα βαρεθεις αργα η γρηγορα θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι ο ηχος σου θα θελεις να εχει 4-5 πραγματακια και καλα !

θα προτεινα κατευθειαν ενα καλο λαμπατο ενισχυτη ο οποιος κατα βαση να εχει οσο το δυνατον καλα καθαρα.

 

+ 10000000000000000000000000000000000 ;D

 

κι αν θέλεις modeling πήγαινε σε καμία επίδειξη μόδας .... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Πέρα απ την πλάκα , έχε μια καλή βάση στον ήχο σου (λαμπάτο ενισχυτή του γούστου σου-εγώ θα προτιμούσα κάποιον με πολύ καλά καθαρά) , και μετά αμα γουστάρεις

modeling και τεχνολογία (εγώ γουστάρω πολύ!!!) χτυπάς καμία πεταλιέρα ...έτσι θα έχεις άπειρες επιλογές αλλά ...όταν θα θέλεις έναν σωστό ,στρογγυλό ,ζεστό και με ατάκα ήχο ...ο ενισχυτής σου θα είναι πάντα εκεί για να στον δώσει .... 

 

Υ.Γ.

Το modeling δίνει το χρώμα αυτού που προσομοιώνει....το real thing σου δίνει  χαρακτήρα ,ουσία , ζωντανό ήχο με δυναμικές .... και τα παπούτσια στο χέρι  ;D ;D ;D

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FrosT

 

Ειναι σα να ρωτάς:

να παω με την κουκλάρα με τις δίμετρες ποδάρες που έχει φυσική ομορφιά  ή με αυτήν που είναι φτιασιδωμένη, έχει προσπαθήσει απεγνωσμένα να γίνει σαν τη φισική κουκλάρα μει 354325 lifting και όταν ξυπνήσω το πρωί δεν θα ξέρω από που να φύγω; :) :) :)

 

 

(off

Φιλε πηρα τον B-52 AT-100 προχτες...

 

Εσύ μπούλη γρήγορα ξεψάρωσες....από κάτι Randall τρανζιστορικούς 15w, σε 100w λάμπα κτήνος; να δω τι θα τον κάνεις σε εκείνο το δωματιάκι...πλάκα κάνω έτσι;... :) :) Μιχάλη καλόπαιχτος....σκίστον ;D ;D ;D  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πολλα τζιτζιμπλοκια θα τα βαρεθεις αργα η γρηγορα θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι ο ηχος σου θα θελεις να εχει 4-5 πραγματακια και καλα οσο αναφορα τα εφε!

θα προτεινα κατευθειαν ενα καλο λαμπατο ενισχυτη ο οποιος κατα βαση να εχει οσο το δυνατον καλα καθαρα.τα γκαζια και αυτα καλα ειναι αλλα σκεψου οτι ανα πασα στιγμη αγοραζεις οποιο dist πεταλακι γουσταρεις  και κανεις οτι θελεις,δηλαδη εχεις οτι γκαζια θελεις.

παντως ριξε και καμια ματια στους ENGL ή KOCH αφου διαθετεις το χρημα ;)

και φανταστικα καθαρα αλλα και γκαζια!

 

Συμφωνω οσον αφορα τα τζιτζιμπλοκια και τα ψιψιψινια ;D αλλα δεν συμφωνω στο να παρεις εναν λαμπατο και να χρησιμοποιησεις ενα distortion πεταλι στο καθαρο του καναλι (ακομα πιο τραγικο ειναι να το κανεις σε μηχανημα σαν τον B-52 :-X)...το distortion των λαμπων δεν συγκρινεται με κανενα αλλο (για πολλους λογους, ογκο κτλ)

 

(off

Εσύ μπούλη γρήγορα ξεψάρωσες....από κάτι Randall τρανζιστορικούς 15w, σε 100w λάμπα κτήνος; να δω τι θα τον κάνεις σε εκείνο το δωματιάκι...πλάκα κάνω έτσι;... :) :) Μιχάλη καλόπαιχτος....σκίστον ;D ;D ;D  )

 

Γκουχ γκουχ...κρυβε λογια ::) :P Περισσοτερα σε pm ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου