Προς το περιεχόμενο

Πως να ρυθμισω τις αρμονικες σε κιθαρα με floyd rose και σε les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά το εργαλειάκι για intonation του Lo-Pro και Edge-Pro που μπορώ να το βρώ; Είναι σαν αυτό που χρησιμοποιεί ο τύπος στο πρώτο video.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί! Και το λέω αυτό γιατί κάνοντας μια γύρα στα μαγαζιά πριν από καιρό οι μισοί μαγαζάτορες δεν το είχαν δει καν και οι άλλοι μισοί δεν ήξεραν "που" & "πως". Κάποιος μου είπε κιόλας αν ποτέ το έβρισκα από internet να το έλεγα και σε εκείνον. Ο εδώ αντιπρόσωπος δεν το είχε και σε μία σύντομη κουβέντα που κάναμε δεν μπόρεσα να καταλάβω αν θα το έφερνε, αν πωλείται σαν ανταλλακτικό τελικά, αν για να το αποκτήσει κάποιος πρέπει να αγοράσει νέο τρέμολο, αν...

Τελικά η είδηση είναι ότι ΔΕΝ έχω βρει άκρη μέχρι αυτή τη στιγμή. Η μόνη πληροφορία που έχω είναι ότι το μόνο intonation tool που μπορεί να βρεθεί είναι το "key" για Floyd Rose. Αν κάποιος το έχει και το έχει δοκιμάσει σε γέφυρα Ibanez ας κάνει τον κόπο να μας πει αν λειτουργεί και σε ποιά.

 

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for:_Bridges/1/The_Key/Pictures.html#details

 

http://www.jemsite.com/articles-menu/tech-setup-step-6-intonation-adjustment/

 

Και ένα βίντεο κάποιου που το κατασκεύασε μόνος του.(Θα βαρέθηκε να ψάχνει και εκείνος) ;D

 

Tool_for_Edge_Tremolos.jpg.0216aa2fdfc67561aec1a2eee0d0dcd7.jpg

Tool_for_Lo-Pro_Edge_Tremolos.jpg.3dc83f08cb1231de67b0f439500e0e63.jpg

Floyd_Rose_key_2.JPG.79249383b58d7be392b04725e38b29dc.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου