Προς το περιεχόμενο

το custom οργανο μου!!!!!!!


hariskats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια.!!!!ανυπομονω να ακουσω τις γνωμες σας σε ενα καινουργιο θεμα που καιρο λεω να ανοιξω αλλλα επειδη φραγκα δεν υπαρχουν αποτελλει μελλοντικο σχεδιο και απλα κοιταζω να μαζεψω γνωμες απο τωρα αν και θα το επαναφερω οταν θα ειναι η ωρα του..

 

θελω ενα οργανο που να ειναι ακριβως στις δικες μ απαιτησεις..θα ειναι το πρωτο ''καλο'',ακριβο μου οργανο και επειδη ισως να μην εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασω και επομενο τουλ αμεσως μετα,σκεφτομαι να ειναι warmoth γτ οσο και να εψαξα στην αγορα νομιζω δεν βρηκα κατι ακριβως ετσι οπως το θελω..

 

ακουω αρκετα ειδη μουσικης απο classic rock,hardrock,funk,country,blues,jazz μεχρι και πιο ''μοντερνα'' πραγματα λιγο πιο εφετζιδικα τυπου vai,satriani κτλ..το μεταλ δεν μπορω να πω οτι με ενδιαφερει και πολυ..

 

προσπαθωντας λοιπον να καλυψω (αν και ξερω πως δεν γινεται αλλα λεμε τωρα) οσα περισσοτερα στυλ μπορω ψαχνομαι για ενα οσο πιο all around οργανο γινεται..

 

και με λιγο περισσοτερη προτιμιση και συμπαθεια στις strat και στην rock,blues μουσικη το project μου εχει ως εξεις:

 

body

 

Model: Standard Stratocaster®

Orientation: Right handed

Wood: Quilt Maple on Alder

Pickup Rout: Hum, Strat®, Hum

Bridge: Rec Orig Floyd Trem

Top Finish: Blue Burst (μην σχολιασετε το χρωμα ειμαι λιγο εφετζης και εγω)

Back Finish: Black Gloss

Jack Rout: Top

Binding: Pearloid Binding

Neck Pocket: Strat® Shape

Mounting Holes: Standard 4 Bolt

Countours: Contoured Heel / Tummy Cut / Forearm Countour

Battery Box: Double

 

neck

 

Style: Stratocaster®

Construction: Warmoth Pro

Neck Wood: Maple

Fingerboard Wood: Ebony (για να ταιριαζει με το blue Βurst σωμα)

Orientation: Right Handed

Nut Width: 1 11/16"

Back Shape: Wolfgang

Fret Size: 6150

Tuner Ream: Schaller (25/64", 11/32")

Inlays: Pearloid Diamond

Pre-Cut Installed String Nut: R3 Flyd Prep,Mtng Hls

Finish: No Finish

Radius: 10-16" Compound (για να ειναι ευκολο σε συγχορδιες αλλα και σε σολο)

Scale: 25-1/2 in.

Mounting Holes: Standard 4 Bolt

 

+Floyd Rose Locking Nut, R3, Chrome (αν και δεν το συμπαθω αλλα ειναι χρησιμο)

+white pearl pickuard

 

για μαγνητες (μαλλον sd ή dimarzio ή kai barenuckle) ηλεκτρικα και τα υπολοιπα βλεπουμε..

 

τα στοιχεια που παραθετω ειναι ακριβως οπως τα εχω σχεδιασει στη warmoth..

με ενδιαφερει περισσοτερο να μ πειτε γνωμες για τα τεχνικα χαρακτηριστικα πχ ξυλα εξαρτηματα κτλ και οχι για την εμφανιση (ειπαμε ειμαι λιγο εφετζης..καλαισθητος ομως ελπιζω.. ;D )

 

η κιθαρα θα ειναι καπως ετσι http://www.warmoth.com/Showcase/ShowcaseItem.aspx?i=ps4047&Body=2&Path=Body

 

λοιπον τι λετε??

καλο το οργαγανακι??

και με σωστες αναλογιες η μηπως εχω κανει καποιο λαθος και δεν το προσεξα???

ps4047A.jpg.4980dd0eaf66c4cadcf3682097607b07.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θελω το μανικι να ειναι λιγο πιο παχυ απο το ''κανονικο'' standard οπως το λεει και οχι τοσο οσο το boat η το fat..δεν εχω παιξει αλλα με τα αλλα δυο εχω παιξει και με βολευαν αλλα νομιζω θα με βολευε ακομα περισσοτερο ενα λιγο πιο λεπτο και ειδικα λιγο ασυμετρο οπως αυτο..αλλα για να ειμαι σιγουρος θα παιξω πρωτα και μετα θα επιλεξω ακριβως..thnx για την παρατηρηση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν επιθυμω να σε στεναχωρησω, ουτε να διαπληκτιστω μαζι σου, ουτε δικα μου ειναι τα λεφτα που θα ξοδεψεις αλλα αντιθετα με τα υπολοιπα παιδια που εσπευσαν να το συζητησουν μαζι σου και να σε βοηθησουν εγω διαφωνω και θα ηθελα να σε αποθαρρυνω (προς το παρον) απο την αγορα... εχω την αισθηση οτι το post σου εκπεμπει μια επιθανατια αγωνια, σα να τα'χεις ολα χυμα, σκορπιες φωτογραφιες, λεξεις, specs απο την warmoth και πρεπει να αποφασισεις με το ζορι τωρα... επισης θα ελεγα οτι προδιδει και το πολυ νεαρο της ηλικιας σου (αν κανω λαθος γραψε λαθος και μην το παρεις προσωπικα, αλλα δε σε κοβω για πανω απο 18 χρονων... δεν ξερω καν αν θα επρεπε να εισαι εδω και να σε συμβουλευουμε για το πως θα ξοδεψεις 2000 ευρω με πιστωτικη καρτα των γονεων σου για κατι πραγματα που σου αρεσαν απο φωτο στην Αμερικη...)

 

 

Διαβασα και προηγουμενα ποστς σου (tonelab, boss me, αποριες για πεταλια κλπ...) και κατεληξα οτι εχεις πολυ μουσικο δρομο μπροστα σου. Αν ο μουσικος δρομος σου τελικα θα καταληξει σε ενα καστομ οργανο φτιαγμενο μονο για σενα δεν ξερω ... αλλα ειναι παρανοια να ξεκιναει απο αυτο το βημα...

 

Οι μουσικες προτιμησεις σου, ο τροπος που επιλεγεις μπρατσο, σωμα, αριθμο ταστων, profile, μαγνητες ολα φωναζουν ΜΗ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΣΤΟΜ ΟΡΓΑΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟΣ.

 

Σου προτεινω ειλικρινα να διαβασεις τις απαντησεις του evris (μιλαω σε 3 ενικο της μεγαλοπρεπειας ενω αναφερομαι στον εαυτο μου) περι παραγγελιας ενος custom made οργανου με specs του πελατη:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170639.0

 

Μπορει να ειναι κατι απο παντελως αναγκαιο και επιβεβλημενο (και το αποτελεσμα να ερχεται γαντι στις αναγκες καποιου) εως και εντελως ματαιο και το αποτελεσμα να ειναι και αβολο και φαιδρο.

 

Κατι τετοιο απαιτει οχι μονο απο τον μαστορα, μεγαλη πειρα για το πως θα καταφερει ο,τι του ζητηθηκε αλλα και απο πλευρας πελατη  για το τι θελει και γιατι. Και συνεργασια μεταξυ τους. Η Warmoth εχει αυτο που χρειαζεται στα σιγουρα. Εσυ απο πλευρας σου ομως οχι. Επισης στα σιγουρα.

 

Δε λεω...Να το φτιαξεις καποια μερα βρε παιδι μου το custom, να βελτιωσεις το standard, να αγορασεις το reissue, να χτυπησεις σε δημοπρασια ακομα και το original αλλα δωσε λιγο χρονο ακομα στον εαυτο σου. Οι εμπειριες σου και η ηλικια σου δειχνουν οτι εισαι ακομα πολυ ευμεταβλητος. Δεν υπαρχει λογος να σπευσεις να δεσμευτεις ακομα και να αγορασεις τωρα. Ασε λιγο χρονο.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συνεχίσω πάντως και θα πω ότι καλό θα είναι να κοιτάξεις και την επιλογή του FR. Αν πραγματικά το χρειάζεσαι οκ, αν όχι το 90% των δυνατοτήτων του FR τις έχει και το Wilkinson χωρίς λοκ. Το FR θα είναι μπελάς στο κεφάλι σου.

 

@ Evris, ο καθένας έχει τη δική του ατζέντα, και οι τιμές της Warmoth είναι αρκετά χαμηλές για να κάνει και μια κάστομ τώρα και μια κάθε δύο χρόνια. Όσο για τη θάλασσα των Specs δείξε μου κάποιον που έφτιαξε κάστομ και δεν έπεσε στη θάλασσα αυτή...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα θα ηθελα να σε ρωτησω με ΠΟΣΕΣ και με ΠΟΙΕΣ κιθαρες εχεις - ειχες (η και μονο παιξει) και να μας πεις τι εχεις απορριψει απο την καθε μια (απο αυτην μ αρεσε αυτο αλλα οχι αυτο). Και ποιος ειναι ο ΛΟΓΟΣ που θα ηθελες custom οργανο.

Α, επισης σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που τελικα ΔΕΝ σου κατσει - αρεσει να ξερεις οτι δυσκολα θα το ξεφορτωθεις μιας και η "ουγια" δεν θα λεει τιποτε (Fender Gibson etc).

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για ΟΛΑ οσα λετε εχετε δικιο ομως οπως προανεφερα αυτο ειναι απλα ενα project που ειναι αρκετα μελλοντικο και οχι προς το αμεσο μελλον..ειναι μια ιδεα για καποιο custom οργανο που θα ηθελα να φτιαξω αν και οταν βρω τα (ΔΙΚΑ ΜΟΥ) χρηματα ισως πριν αλλα ισως και μετα απο καποια αλλη αγορα καλης κιθαρας..δεν ειναι δηλ κατι που επειγει..ειναι πες το απλα ενα......ονειρο η κατι τετοιο...πιστευω ολοι θελουμε καποια στιγμη κατι που να ειναι ακριβως οπως το θελουμε...αυτο ακριβως κοιταζω κ εγω...κατι που θα ειναι ακριβως οπως το θελω γτ ετσι το θελω και αυτο προς στιγμην δεν αλλαζει

και απλα ανοιξα το θεμα τωρα και ψαχνωντας και αλλα τοσα θεματα σχετικα με τα custom οργανα γΙΑ να μαζεψω οσο το δυνατον περισσοτερς αποψεις σχετικα με το θεμα..

 

δεν με ενθαρυνετε λοιπον ουτε με αποθαρυνετε γτ απλα δεν θα γινει τωρα και δεν με καιει...ειναι κατι πολυ μελλοντικο που θελει πολλη προσοχη και ισως τοτε να εχω στη συλλογη μου και αλλα 10 οργανα ας πουμε...απλως θεωρησα καλο να αρχισω να μαζευω γνωμες και να αρχιζω να μαθαινω ολο και περισσοτερα πραγματα απο τωρα που ειναι νωρις..αυτα για να ξεκαθαρισω τη θεση μου και να μην δη,ιουργουνται παραιξηγησεις γτ με αποπειρατε λιγο...

 

τωρα τα οργανα που εχω παιξει οχι βεβαια για πολυ ετσι ωστε να τα συνηθησω πανω στο χερι μου αλλα απλα τα εχω δοκιμασει για να δω αν με διευκολεινουν η οχι ειναι απο fender strat kai tele σε ibanez rg,s kai jem σε καποιες parker και καποιες esp και ltd...α και με μια δυο lespaul..εκει που εκλεινα περισσοτερα και νομιζω ταιριαζαν πιο καλα στο χερι μου ηταν οι στρατ και οι τελε ενω στις υπολοιπες (οχι σε ολλες) δεν μου αρεσε το μανικι που αν και ηταν ανετο για γρηγορες καταστασεις θα το ηθελα λιγο πιο παχυ και το fingerboard θα το ηθελα λιγο πιο στρογγυλεμενο (radius)..καλα για τον ηχο δεν το συζηταω...

 

και τελικα για να τελειωνω και να μην σας κουραζω κιαλο αυτο που κοιταω ειναι να ειναι κατι σε στρατο στυλ με διπλους μαγνητες για περισσοτερα γκαζια λιιιγο πιο ανετο μανικι στα σολο και με αυτο το χρωμα και το φινιρισμα...

 

για το fr δεν ειμαι σιγουρος θα κοιταξω και το wilkinson..(βασικα οπως ειπαμε για τπτ δεν ειμαι σιγουρος ...απλα γνωμες παιρνω..  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου