Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικα κ Μαγνητες για καινουργια κιθαρα, 80τιλα, κι οχι μονο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιαχνω μια "καινουργια" κιθαρα, αν και κανονικα ειναι μια παλια Strat μου που την ειχα κανει decor τοιχου,  αποφασισα ομως οτι κακως την εχω παροπλησμενη, και οτι χρειαζομαι μια Posero-killer κιθαριτσα.. ετσι λοιπον την ξεκρεμασα. Δοκιμασα οσο μπορουσα να ισιωσω το σκατενιο μπρατσο της.. αδικα γιατι ειχε γινει σαν Σιγμα τελικο.. και ετσι πηρα ενα maple american standard απο το Allparts Της Fender.

Σκοπος μου ειναι να την κανω οσο πιο Pimped μπορω...αλλαζω τα παντα επανω της, εκτος απο το σωμα της, ειναι swamp ash 2 κομματια. το εσκαψα για Floyd Rose original να πηγαινει προς 2 κατευθυνσεις. το ιδιο κ το μπρατσο για να μπουν τα locks.τωρα ειμαι στα βαψιματα, και ειναι μια διαδικασια που ευχαριστιεμαι πολυ.

Λοιπον τα ηλεκτρικα θα αλλαξουν ολα, τα παντα ΟΛΑ  ομως, μεχρι και το Ιnput Jack :P

 

Εχουμε και λεμε λοιπον...

Απο μαγνητες με διαταξη H/S/H σκεφτομαι για

 

bridge :

Dimarzio Super 2

Dimarzio Evo

Dimarzio Breed

Dimarzio SuperDistortion

S.D.    JeffBeck

 

Middle:

δεν εχω ιδεα (εδω θελω καθαρα η μηπως να βαλω κατι πιο bluesy? η μηπως λεω μαλακιες και τα χω χασει...???)

 

Neck

Dimarzio Fred

Dimarzio Evo

προτινετε και εδω τιποτα αλλο...

 

απο ποτς εχω διαβασει καλα λογια για τα 500κ της CTS , επεισης απο πυνκωτη τι προτινετε?

 

απο συνδεσμολογια η κλασικη , me 5-way switch μονο που θα βαλω και 3 on off switches gia να κοβω τις εντασεις στα μισα...δεν ξερω ποσο θα το πολυ χρησημοποιησω αλλα μιας και παει για pimping... ετσι "για την κωλοφαση" και μονο θα τα βαλω..

επεισης απο καλωδια συνδεσμολογιας? η μην τρελαθουμε και τελειως? ( δηλαδη 0.001% οξυγονο κτλ κτλ  :o

 

σας κουρασα...αλλα ηθελα να εχετε μια γενικη εικονα...

 

Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τον χρονο σας να διαβασετε ολο αυτο το μακριναρι, και φυσικα για τις οποιες προτασεις σας.

 

 

Υ.Γ. το χρωμα παει για Frankenstrat Black n white. ( δεν ειναι και πολυ πρωτοτυπο αλλα ειναι αδυναμια μου. και αυτο θα εχει τις παραλαγες του απο του E.V.H. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και δεν είμαι ειδικός σε σχέση με κάποιους άλλους εδώ στα poseroκίθαρα, ένας καλός συνδυασμός έιναι:

 

Bridge: DiMarzio Tone Zone

Neck: DiMarzio Paf Pro

Middle: DiMarzio Area '61

 

To μόνο που θα σου λέιπει μετά είναι το λεοπάρ κολάν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω τι να σου πω για αυτα που ρωτας, αλλα οπωσδηποτε θελω να δω φωτογραφιες πριν και μετα το ρεκτιφιε!

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα που μου το θυμησες...παω να βγαλω μερικες φωτο πριν αρχισω να περναω κ αλλα χρωματα, το Τριψιμο και το Primer τα ξεχασα.. τωρα εχω φτασει στο μαυρο το οποιο κ αυτο στεγνωσε και περιμενει το λευκο να πεσει απο πανω...

για να δουμε ρε παιδια...καμια ιδεα για τα ηλεκτρικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι επιμενετε να τον αποκαλειτε jeff beck? Τι σχεση μπορει να εχει ο beck με αυτον τον μαγνητη? Οτι εχει ο bb king με τον breed...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι επιμενετε να τον αποκαλειτε jeff beck? Τι σχεση μπορει να εχει ο beck με αυτον τον μαγνητη?

Ίσως το ότι έπαιξε με την πρωτότυπη εκδοχή του μαγνήτη στο "Blow by blow". Πάντως επίσημο endorsement δεν υπήρξε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου