Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για μαγνήτες για Strat(σε style Frusciante)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους τους noizαδες!!! Είναι η πρώτη μου απόπειρα να γράψω στο forum για αυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη...

Γράφω γιατί χρειάζομαι την βοήθεια σας για να επιλέξω μονόυς μαγνήτες για την Strat μου (highway one του 2003) οι οποίοι να είναι στο στυλ του Frusciante κυρίως ή John Greenwood (Ξέρω παίζουν με διαφορετικές κιθάρες). Γνωρίζω πώς για να πετύχεις τέτοιο ήχο χρειάζεσαι και πετάλια και κατάλληλο ενισχυτή αλλά θέλω να ξεκινήσω με ένα upgrade στην κιθάρα μου αρχικά...

Γενικά με ενδιαφέρει ένας alternative ήχος που να δίνει και κάποια γκάζια αλλά χώρις να χάνω τον Strat ήχο μου!:P Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ πολύ!! Έχω κάνει και απο μόνος μου μεγάλη έρευνα και τους είχα βρει! Φοβάμαι μήπως παραείναι funk για μένα... δεν έχω βρει και ηχητικό sample ακόμα...

Ξέρεις κάτι παραπάνω για αυτούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο φόρουμ τους για samples.

Νομίζω ο χρήστης elavd του είχε βάλει. Ριξτου ένα π.μ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) Ο κατασκευαστής είναι πολύ καλός. Δεν έχω ακούσει τους συγκεκριμένους αλλά τον εμπιστεύομαι. Καλή τύχη.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!! Έχω κάνει και απο μόνος μου μεγάλη έρευνα και τους είχα βρει! Φοβάμαι μήπως παραείναι funk για μένα... δεν έχω βρει και ηχητικό sample ακόμα...

Ξέρεις κάτι παραπάνω για αυτούς?

 

Μα....Frusciante δεν ζητησες...? ;D

 

Εξω απο την πλακα τωρα,ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ κλασσικος strat μαγνητης με ΧΑΜΗΛΗ εξοδο θα ειναι μια χαρα,δυστυχως ή ευτυχως οι...μαγνητες ειναι ενα ΠΟΛΥ μικρο κομματι του ηχου του Frusciante....

 

Αν η κιθαρα σου φοραει τους στοκ μαγνητες ,οι οποιοι ειναι αρκετα γκαζωμενοι αλλα δυστυχως πολυ μετριοι alnico single coils,εγω θα εβαζα κατι πιο κλασσικο & lower output οπως οι φτηνοι και εξαιρετικοι vintage Fender 57/62 (που υποτιθεται οτι ειναι και πιστα αντιγραφα των μαγνητων που ΟΝΤΩΣ χρησιμοποιει ο Frusciante)

 

 

Γενικά με ενδιαφέρει ένας alternative ήχος που να δίνει και κάποια γκάζια αλλά χώρις να χάνω τον Strat ήχο μου!

 

οι μαγνητες δεν δινουν γκαζια,ο ενισχυτης και τα πεταλια σου ειναι για αυτη τη δουλεια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε την ίδια κιθάρα και άλλαξα τους μαγνήτες με Dimarzio Area 58 (neck,middle) & Αrea 61 (bridge).Αυτοί οι μαγνήτες βελτίωσαν πάρα πολύ τον ήχο της κιθάρας μου,ειναι αθόρυβοι,αρκετά ευέλικτοι για οποιoδήποτε μουσικό στύλ και τέλος ειναι Alnico 2. Πιστεψέ με αξίζουν την προσοχή σου! http://www.dimarzio.com/site/#/pickups/

 

Υ.Γ.  R.H.C.P. βγάζουν άνετα!

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ ότι και οι 57/62 που έχω και οι Dimarzio Area - που θέλω να βάλω κάποια στιγμή - είναι kate me εξαιρετικοί μαγνήτες.

Ρε συ Deadmeat κανά κλιπάκι δεν ρίχνεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ ότι και οι 57/62 που έχω και οι Dimarzio Area - που θέλω να βάλω κάποια στιγμή - είναι kate me εξαιρετικοί μαγνήτες.

Ρε συ Deadmeat κανά κλιπάκι δεν ρίχνεις;

 

Φιλε μου δεν εχω κανενα βιντεακι, αλλα παιζει αυτο

το οποιο οτι ακους ακριβως τον ιδιο ηχο βγαζει και η δικια μου..... αλλα οχι με τοσα πολλα πριμα που βαζει αυτος σε ολα τα βιντεακια του απο τους ενισχυτες.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου