Προς το περιεχόμενο

Eρώτηση για φυσικό sustain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Tις τελευταίες μέρες διαβάζω σε διάφορα ξένα φόρουμ περί sustain, ειδικά στο mylespaul όπου μερικοί θέτουν ερωτήματα σχετικά με το πως μπορούν να αυξήσουν το φυσικό sustain της κιθάρας τους.

 

  Σόρρυ αν είναι χαζή η απορία μου, αλλά πόσο ακριβώς πρέπει να είναι το φυσικό sustain μιας les paul για να πούμε αν ''αξίζει'' σαν κατασκευή? Η πρώτη μου κιθάρα είναι μια studio lp του '96 (alpine wine-πλεον cream με ebony fretboard). Αν βαρέσω όλες τις χορδές ελεύθερες ταυτόχρονα, ο ηχος ακουστικά ακούγεται 3 περίπου δεπτερόλεπτα κα μετά σβήνει. Βέβαια η δόνηση στις χορδές συνεχίζει και σβήνει στα 20 + περίπου δεπτερόλεπτα, γιατί ανοίγοντας το knob του volume ακούω ακόμα τον ήχο, που δεν νομίζω να είναι το feedback αλλά ο ήχος που προκαλεί αυτή η μικρή δόνηση (ο ενισχυτής στο τέρμα καθαρό χωρίς καθόλου βάθος-delay κ.τ.λ.-και εξάλλου νιώθω ανεπαίσθητα την δόνηση από το μπράτσο τουλάχιστον τα πρώτα 10sec). Το ίδιο συμβαίνει και όταν κάνω το ίδιο αλλά με μπαρέ στο 12ο τάστο, αλλά αντί για 20 κρατάει 10 sec.

 

  Είναι φυσιολογική συμπεριφορά για LP? Έχω παίξει και με standard-custom αλλά λίγο και με ενισχυτή στο φουλ φυσικά...οπότε δεν μπορώ να κρίνω (πάντως σόρρυ ρε παιδιά, αλλά αυτό το ακουστικό ''άπειρο sustain'' δεν το καταλαβαίνω, αφού μιλάμε για solid body κιθάρα, μήπως λέμε το ίδιο πράγμα?).

 

  Σε περίπτωση που δεν είναι φυσιολογικο, μπορώ να το βελτιώσω (μέσω action, nut, γέφυρας κτλ)?

 

  Kαι τέλος ένα ποστ αλλό ξένο φόρουμ:

Any les paul will sustain for days if the tail piece is against the body and the strings are new. Unless of course, you have the pickups adjusted all the way up and they're stopping string vibration?.....!

  Τι εννοει? Πάντως ο bridge μαγνήτης μου είναι στον θεό (πολύ output) ίσως όντως να χρειάζεται κατέβασμα...

 

Αυτά, και σόρρυ για το κουραστικό πόστ.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα φίλε μου!

 

Η πλειοψηφία αυτών που γράφουν στο mylespaul ασχολείται περισσότερο με το εάν το χρώμα των πλαστικών της κιθάρας είναι vintage-correct παρά με την ίδια την κιθάρα.

 

Το sustain έχει να κάνει περισσότερο με το σετάρισμα της κιθάρας παρά με οτιδήποτε άλλο.

Έχει καλά κομμένο Nut? Έχει πολύ χαμηλό action?, οπότε αναπόφευκτα οι χορδές βρίσκουν στα τάστα και χάνεις λίγο sustain, τί μέγεθος χορδών φοράς? κλπ.

 

Επίσης είναι λογικό στις ανοιχτές χορδές να έχεις περισσότερο sustain καθώς το μήκος τους είναι μεγαλύτερο και συνεπώς η ταλάντωσή τους. Στο 12ο τάστο οι χορδές έχουν μικρότερο μήκος μέχρι τη γέφυρα και συνεπώς η ταλάντωσή του είναι συντομότερη.

 

Εάν η κιθάρα δεν έχει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα (ελατωματική γέφυρα πχ), θα σου έλεγα να μην προβληματίζεσαι με τη διάρκεια του sustain.

 

Άλλωστε οι ηλεκτρικές κιθάρες έχουν φτιαχτεί για να παίζονται ΜΕ ενισχυτή. Οπότε μή σε αγχώνει το γεγονός ότι ακουστικά δεν ακούς sustain για ώρες.

 

Αυτή την εμμονή με το sustain δεν την κατάλαβα ποτέ (δεν αναφέρομαι σε σένα Goumis, είναι γενικό το σχόλιο). Κιθάρα σωστά σεταρισμένη αποκλείεται να μην έχει sustain μερικών δευτερολέπτων. Αν δε σου φτάνει αυτό κάνε vibrato.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ευχαριστώ sephiroth...έχεις δίκιο ότι το sustain είναι κυρίως θέμα set-up. Aπλά αν στο μέλλον θελήσω να πάρω ένα higher end μοντέλλο της gibson θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ακουστικά πριν την δοκιμάσω σε ενισχυτή (Αν και πιστεύω ότι τα custom shop μοντέλλα φτάνουν από την παραγωγή στο μαγαζί με πολύ πιο προσεγμένο set-up σε σχέση με τα ''μαζικά'' παραγώμενα μοντέλα studio, standard, traditional κτλ με αποτελεσμα να υπάρχει κίνδυνος να αδικήσεις τις δεύτερες....μπέρδεμα  :-\ )

 

  Στα της κιθάρας μου τώρα, πριν 2 μήνες πήγε για set-up και fret-dress. Το action είναι χαμηλό (όπως με βολεύει δηλαδή) και είμαι υπερ-ευχαριστημένος παικτικά. Οπότε δεν θα την πειράξω σύντομα. Ίσως μόνο χαμηλώσω τον bridge μαγνήτη και ελέγξω το nut .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το σεταπ 2 ποστ πιο πανω^

 

Επίσης είναι μύθος ότι μια bolt on πάσχει από sustain a priori.Μια σωστά φτιαγμένη bolt on έχει μια χαρά sustain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι το sustain το βγαζεις με τα δαχτυλα.

Και φυσικα με λογικο action και οχι τις χορδες να σερνονται σε αποσταση τσιγαροχαρτου απο τα ταστα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanx guyz. Σωστά αυτά περί σετ-απ, αλλά πιο συγκεκριμένα?Κάνας lespaul-άκιας να μας πει λίγο αναλυτικά τα μυστικά του καλού sustain μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη,μπορώ να σου γράψω ολόκληρη πραγματεία σχετικά με τις Les Paul και του πως "το παιχνίδι" αρχίζει και τελειώνει από τα ξύλα και έχει σχέση με το sustain κτλ. κτλ. ,αλλά θα αρχίσει ακόμα μιά σχετική συζήτηση μέσα στις εκατοντάδες που έχουν γίνει κατά καιρούς... ;D

 

Είσαι,όμως,ευπρόσδεκτος αν τυχόν βρεθείς Θεσ/νίκη,να έρθεις να δοκιμάσεις μερικές από τις Les Paul που έχω,ωστέ να έχεις μια εικόνα σχετικά με το πως "ακούγεται" μιά κορυφαία Les Paul. ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhank you Σάββα για την πρόσκληση, σε κάνα μήνα ίσως ανέβω Ξάνθη οπότε σίγουρα θα περάσω από Θεσσαλονίκη. Ευχαρίστως θα περνούσα μια βολτίτσα και ας καθυστερήσω να πάω στον προορισμό μου (η γυναίκα θα γκρινιάξει λίγο αλλά τι να κάνουμε  ;D). Ίσως φέρω και την εν λόγω κιθάρα να την δεις. Θα μιλήσουμε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhank you Σάββα για την πρόσκληση, σε κάνα μήνα ίσως ανέβω Ξάνθη οπότε σίγουρα θα περάσω από Θεσσαλονίκη. Ευχαρίστως θα περνούσα μια βολτίτσα και ας καθυστερήσω να πάω στον προορισμό μου (η γυναίκα θα γκρινιάξει λίγο αλλά τι να κάνουμε  ;D). Ίσως φέρω και την εν λόγω κιθάρα να την δεις. Θα μιλήσουμε  :)

 

You're welcome!Αξίζει να την φέρεις για να δεις και τις διαφορές συγκρίνοντάς τες. ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου