Προς το περιεχόμενο

Floyd προβληματισμός...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα λοιπόν μια 7χορδη κυρία για το πρώτο και καλό της setup στον Καγμάκη στην Σόλωνος (στον junior δηλαδή) και ενώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την δουλειά που μου έκανε το παλικάρι μου είπε κάτι που με έβαλε σε σκέψεις.

 

To nut radius και το radius της ταστιέρας είναι λέει διαφορετικά!?!? και έτσι δεν μπορεί να την φέρει όσο χαμηλά θα μπορούσε κανονικά. Για shimάρισμα στο bridge του floyd κάτω από τα saddles ξέρω, αλλά για το nut δεν έχω ιδέα τι θα έπρεπε να γίνει.

 

Κατ'αρχάς ισχύει το πρόβλημα? Υπάρχει πιθανότητα να είναι κάτι άλλο?

Αν και η κιθάρα κάθεται καλά στο χέρι μου, οπότε δεν υπάρχει ανάγκη ακόμα, υπάρχει κάποιος που να ξέρετε να μπορεί να κάνει αυτήν την δουλειά (να φέρει το radius του nut σ' αυτό της ταστιέρας)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα, είναι εύκολο να αλλάξεις το nut του floyd ανάλογα με το radius της ταστιέρας. Απλά αγοράζεις ένα nut καινούργιο. Μικρό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! Νut για 7χορδη όμως που θα βρω? Γιατί ο γουγλης δεν με βοηθάει ιδιαιτέρως. Τα locking parts φαντάζομαι τα κρατάω. Το βιδωτό μέρος αλλάζω μόνο δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν αλλάζεις τίποτα άλλο, μόνο το nut, το ξεβιδώνεις το αλλάζεις και είσαι κομπλέ. Για την εξάχορδη θα σου έβρισκα σε μερικά λεπτά, για 7χορδη θα το ψάξω λίγο. Τι radius είναι η ταστιέρα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κιθάρα είναι; Μοντέλο παραγωγής ή custom; Από ότι είδα στο site της floydrose, το μόνο nut που υπάρχει για 7χορδη είναι 15άρι.

 

http://www.wdmusic.com/media/floyd_rose_chart.html

 

Οπότε αν η κιθάρα είναι έτσι από το εργοστάσιο μάλλον δεν τίθεται θέμα, αν είναι customια μάλλον κάτι δεν υπολογίσατε καλά.

 

ΑΛΛΑ άμα παίζει καλά, και αν το action και το setup είναι στα μέτρα σου, μην σκας κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια Loomis FR είναι. Γι αυτό μου κάνει εντύπωση, επειδή θα περίμενε κανείς να είχανε σκεφτεί τέτοια πράγματα όταν σχεδιάζανε το όργανο. Εννοείται πως δεν είναι θέμα, είναι περισσότερο η ιδέα μου τώρα.

 

Ουσιάστικά πρέπει να διαλέξεις μεταξύ λίγο ψηλότερο action σε 1η και 7η ή buzzing στις ενδιάμεσες, οπότε η επιλογή είναι προφανής...

 

Το μόνο που ίσως θέλει πάλι διόρθωση είναι ίσως λιγό παχύτερη η drop G# (7η)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι κούρδισμα παίζεις??? Την έχω και εγώ, αλλά σε στανταρ (Β,Ε,Α,D,G,B,e). Παίζω με χαμηλό action αλλά δεν είχα κάποιο θέμα (δεν το ήξερα και το θέμα με το nut). Δεν χάνεις να στείλεις ένα mail στη Schecter ή να ρωτήσεις κάποιον αντιπρόσωπο (αν όντως ισχύει το θέμα του radius).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε χρειάζεται και πολύς προβληματισμός.

 

Η διαφορά μεταξύ 14" & 15" καμπύλης σε ένα ΝUT 7χορδης ( το 1.65" μάλλον είναι λάθος, προφανώς είναι για 6χορδη, εκτός αν εννοείς string spacing ), από E σε Β είναι της τάξης των 0,05 mm.

 

Aν δεν έχεις πρόβλημα ακουρδισιάς στο πρώτο-δεύτερο τάστο, μην πολυ-σκοτίζεσαι. Άφησέ το ως έχει.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hμιτόνιο κάτω με drop την 7η (G#D#G#C#F#A#d#)

 

Πέρα από το θέμα tension στην 7η (θέλει λογικά ένα δυο νουμεράκια παραπάνω) δεν έχω κανένα παράπονο, όποτε δε θα το ζαλίσω άλλο  ;D

 

(Μέχρι να με πιάσει κανα upgrade GAS και να της βάλω Coldsweat ή Νailbomb soapbars  ::)  )

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου