Προς το περιεχόμενο

Ένα πεταλάκι reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναζητώ ένα πεταλάκι reverb για να έχω τη δυνατότητα να μην κουβαλάω μια αρχαία φέτα που έχω στο σπίτι (που κάνει διάφορα) σε πρόβες, ώστε να μην έχω ξερό ήχο.

 

Σκεφτόμουν κάτι σε mooer (shimverb skyverb) αλλά μήπως να ξοδέψω και να παω σε tc HOF?

Τα έχει δοκιμάσει κάποιος?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To hall of fame είναι όντως πολύ καλό και προσιτό.

Επίσης το M300 της ΜΧR είναι εξίσου καλό, έχει πολλά modes και δέχεται expression pedal για να φτιάξεις δύο presets και με το πετάλι να κυμαίνεσαι οπουδήποτε ενδιάμεσα σε αυτά τα δυο presets (το οποίο είναι πολύ χρήσιμο κατά τη γνώμη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

έχει στις αγγελίες ακόμα νομίζω το Hardwire RV-7. Δεν έχω καμία σχέση με τους πωλητές αλλά έχω... μεγάλη σχέση με το πετάλι που το λατρεύω και το έχω ακόμα σε ένα από το 2 boards. Με κλειστά τα μάτια. Το προτιμώ από το HoF και στο λέω ενώ είμαι μεγάλος fan της TC. Αλλά στα reverbs προτιμώ τους Lexicon ήχους που έχει η Digitech / Hardwire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν μια εξτρα επιλογη,χωρις να ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο τα αλλα,σου προτεινω κ το marshal reverb...το εχω κ ειμαι ικανοποιημενος!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να τα διαθεσεις, το splash mk3 του crazy tube circuits ειναι φανταστικο. Στην ιδια φιλοσοφια ειναι και τα Neunaber Wet, αλλα ακριβα και δε νομιζω να τα βρεις Ελλαδα.

 

Εχω τα boss rv-5, rv-6 και tc electronic t2. Απο αυτα θα σου προτεινα ειτε το rv5 για το εξαιρετικο modulation που εχει, ειδικα σε στερεο, η για πιο allround καθαρους pristine ηχους το rv6.

 

Αλλα για μονοφωνικο, νομιζω το splash mk3 ειναι εξαιρετικο, και εχει και ενα preamp boost πανω. Το mk2 νομιζω οτι δεν εχει το mod που μ αρεσε στο mk3, οποτε θα πηγαινα καρφι για το mk3.

 

Επισης νομιζω πως ο Τσακαλης εχει ενα καινουριο reverb, το Ocean αλλα δε ξερω αν κυκλοφορει ηδη ή οχι.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω λίγο πιό εστιασμένη τη συζήτηση θα σας πω ότι πλέον στην ηλικία που έφτασα (ναι έχω ξεφύγει κάπως) είμαι πιά στη φάση του καναπέ, εύκολης αναπόλησης και χαλαρής ηχογράφησης παραγωγών του παρελθόντος όσο ακόμα τα έχω στο μυαλό μου.

Οι ώρες του live περιορίζονται σε πρόβες κι αυτές όταν γίνονται με τα παλιά φιλαράκια.

Στο σπίτι λοιπόν έχω μόνιμα να περνάνε όλα σε ένα πολυεφέ φέτα της ακατανόμαστης behringer το v amp pro.

Από αυτό χρησιμοποιώ σχεδόν καμιά από τις προσομοιώσεις του και το έχω μόνο σε bypass και κρατώ μόνο τα βασικά του εφέ, δηλαδή chorus, flanger, phaser, echo, delay και reverb, τα οποία είναι ικανοποιητικά γιατί είναι όλα μαζί. Ακόμα και στο midi footswitch έχω preset μόνο να αλλάζουν αυτά τα βασικά εφέ.Επικουρικά έχω το προιστορικό mxr delay system II (λέγε με Gilmour....  ;D) επίσης σε φέτα για modulation.

 

Το θέμα είναι τις λίγες φορές που θα πάω για προβίτσα, σκέφτομαι τη μέση μου και τη φασαρία να βγαίνουν πράγματα απ το ρακ, και ο ήχος μου είναι κατάξερος.

 

Για αυτό και είπα να βρώ ένα προσιτό πεταλάκι reverb.

Ξεκίνησα με τα μινι mooer και είπα να ξεφύγω στα όρια του tc που είναι μόλις πάνω από κατοστάρικο.

Αν είναι να πάμε σε digitech (είδα το rv7 και όντως φαίνεται ευκαιρία) έχω να κάθεται ένα digitech rp255 πολυεφέ με presets που τουλάχιστον τα βασικά plate, hall, spring, tape echo τα έχει και είναι προφανώς lexicon.

Το ερώτημα είναι αν ένα από όσα ήδη προτάθηκαν ή προτείνονται θα είναι ενδεχομένως τόσο πιό αξιόλογο και από το behringer και από το digitech ώστε να αξίζει να δώσω κάτι.

 

Η ιδέα περί mooer δεν ήταν τυχαία, Ήταν στη λογική της φορητότητας. Δεν πιάνει χώρο. Και αν ήδη κουβαλάω το τροφοδοτικό δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω.

Αν και η απόλυτη φορητότητα για πολλούς είναι ένας ενισχυτής και ένα reverb. (και στη περίπτωσή μας με μπαταρία ! - εκεί κολλάει πχ ένα HOF...)

 

Τι λέτε?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Θα σου πρότεινα το TC Electronic Hall of Fame, την κανονική έκδοση. Προσωπικά το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι εύχρηστο, έχει εσωτερικό διακόπτη για buffer ή true bypass, έχει stereo output και έχει και το toneprint, θέση στα settings που μπορείς να κατεβάσεις έτοιμους ήχους από γνωστούς κιθαρίστες ή αν είσαι γνώστης, να σετάρεις ένα δικό σου 100% εφέ, πειράζοντας πολλές παραμέτρους, όπως σε ένα εφέ προγράμματος ηχογράφησης. Περαιτέρω, για το moer που ρωτάς, το έχει ένας φίλος, το έχω ακούσει και η άποψή μου είναι ότι μπορεί να είναι καλό για τα λεφτά του, αλλά λίγο μονοδιάστατος ο ήχος του. Όσον αφορά το μέγεθος, εντάξει, ένα reverb θα πάρεις, δεν είναι και big muff :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου