Προς το περιεχόμενο

Χρήση του YAMAHA CLP-545WH σε extra voices


Scandal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες παιδιά!

 

Έχω την εξής απορία και θα χρειαστώ πληροφορίες και κατευθύνσεις για το πως θα πετύχω εύκολα αυτό που θέλω.  :)

 

Λοιπόν, έχω ένα ηλεκτρικό πιάνο YAMAHA CLP-545WH και θέλω να παίξω με τα πλήκτρα, με extra voices. Βασικά με ενδιαφέρει να παίξω σε ήχο panflute (αυλό του Πάνα).

 

Βασικά είμαι πολύ αρχάριος στο άθλημα και θέλω να παίξω λίγο.  ;D

 

Μπορώ να το πετύχω με το συγκεκριμένο "μηχανάκι", έστω και με σύνδεση με υπολογιστή; Δείτε τα χαρακτηριστικά του πιάνου στο διαδίκτυο και πείτε μου.  :)

 

Να σημειώσω ότι απ' ότι βλέπω το πιάνο διαθέτει και MIDI IN/OUT θύρες και USB για σύνδεση στο PC. Μπορώ άραγε με τη USB στο PC να πετύχω αυτό που θέλω; Το λέω γιατί δεν έχω κάρτα ήχου με MIDI θύρες.

 

Τέλος, τον ήχο θα τον ακούω από τα ηχεία του υπολογιστή ή από τα ηχεία του πιάνου;

 

Πείτε μου και ποιο προγραμματάκι για Windows να χρησιμοποιήσω. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Guru

Βάση χαρακτηριστικών, το συγκεκριμένο μοντέλο διαθέτει 34 ήχους. Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και άλλους ήχους τότε μπορείς μέσω MIDI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Και μια άλλη ερώτηση παιδιά. Το πιάνο μου έχει ρύθμιση για μέχρι +2 οκτάβες πάνω ή +2 οκτάβες κάτω. Όταν έχω τη ρύθμιση στο 0 παίζει κανονικά όπως τα περισσότερα, αν όχι όλα ακουστικά πιάνα.

Η ερώτησή μου: αυτές οι +/- 2 οκτάβες (ειδικά πχ όταν παίζω την τέρμα μπάσα ή την τέρμα πρίμα νότα), από που έχουν προέλθει σαν ήχος;; Υπάρχει πιάνο που παίζει έτσι ή έχει προέλθει από επεξεργασία ήχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου