Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αναβάθμιση σε αυτη την κιθάρα του 90?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα την γνώμη σας να πάρω μια απόφαση.

Καλημερα!  Εχω μια κιθαρα Pacifica 721 made in japan  του 90. Floyd rose , lock, 2 διπλους 1 μονό.

Αν και ακουγετε ωραία σκεφτόμουν μηπως εβαζα νεους μαγνήτες seymour duncan. (Jazz & custom) (για τον μονό κάποιον απο seymour).

Θα αλλάξω και την καλωδίωση με ALPHA ποτενσιομετρα, βισματα και γιώσεις κτλ.

Αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση σε αυτη την κιθάρα σε σχέση με τα ξύλα που έχει;

(Κιθάρες εχω και άλλες απλά αυτή εχει συναισθηματικη αξία για μένα).

Δεν ειμαι κιθαρίστας. Παίζω για την πλάκα μου δοκιμάζω τα πέταλια για κιθάρα που φτιάχνω. ;)

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Αν και ακουγετε ωραία σκεφτόμουν μηπως εβαζα νεους μαγνήτες seymour duncan. (Jazz & custom) (για τον μονό κάποιον απο seymour).

Θα αλλάξω και την καλωδίωση με ALPHA ποτενσιομετρα, βισματα και γιώσεις κτλ.

 

Δεν ειμαι κιθαρίστας. Παίζω για την πλάκα μου δοκιμάζω τα πέταλια για κιθάρα που φτιάχνω. ;)

 

 

Ευχαριστώ.

 

Πριν αλλάξεις κάτι, θα σου πρότεινα να σκεφτείς γιατί θέλεις να αλλάξεις μαγνήτες / ηλεκτρικά κτλ κτλ. Αν είναι κάτι που δεν σου αρέσει ή δεν σου δίνει αυτό που θέλεις, οκ. Αλλά εκεί πας πιο στοχευμένα, πχ. θέλω μαγνήτες με πιο πολύ output, θέλω ήχο P90s αντί για humbucker, θέλω active VS passive κτλ κτλ.. Το ίδιο με οποιαδήποτε μετατροπή θέλεις να κάνεις σε μια κιθάρα.

 

Αν πας όμως να αλλάξεις κάτι μόνο και μόνο για το GAS του θέματος και χωρίς να έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα ή κάτι που να μην σου αρέσει, θα σου έλεγα να μην το κάνεις.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και αλλες κιθάρες. Μια Epiphone Les Paul Limited Edition made in Czech. Εδω άλλαξα τους μαγνητες με ToneRider (φθηνη λύση αλλα καλύτερη απο αυτους που είχε η μαμα του)

 

Εχω μια αλλη Epiphone Les Paul Slash (Την αγορασα μαζι με εναν Fender ενισχυτή ας πουμε σαν δώρο... που τελικα μου αρέσει πάρα πολυ ο ήχος της...Μετα απο ενα καλο SETUP που έκανα).

 

Μετα εχω κατι ηλεκτροακουστικες , ακουστικη, κλασσικη.

 

Απλα αυτη η Yamaha ηταν η πρώτη μου ηλεκτρική οταν ημουν πιτσιρικας αγορασμένη απο την μητέρα μου.

 

Βασικά δεν μπορω να βρω τι ξύλα έχει... Σε ενα site που μιλαει για την 721 λεει τα ξύλα αλλα την βγάζει made in Taiwan. (Yamaha Pacifica 721 | Specifications) Κάτι που δεν ισχυει για την δική μου μιας και ολα τα παρελκόμενα γράφουν JAPAN και το θυμαμαι απο μικρος οτι είχε ενα καρτελάκι που έγραφε made in Japan.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου,οπως ΟΛΕΣ οι YAMAHA (και ειδικα οι Ιαπωνικες) ειναι εξαιρετικα κατασκευασμενη και μια χαρα κιθαρα.

 

ΚΑΜΜΙΑ κιθαρα δεν εχασε απο καλυτερους μαγνητες (μια και οι μαγνητες ευθυνονται για το 90%+ του "ηχου" της κιθαρας).

 

 

Βασικά δεν μπορω να βρω τι ξύλα έχει.

 

εχασε η Βενετια βελονι... ;D..ελαχιστο ρολο παιζουν τα κΣυλα στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας (και ειδικα σε ενα μεταλοκιθαρο που θα παιζει με τσιτα τα γκαζια ετσι κι αλλοιως) την συνολικη κατασκευη να κοιτας και το μπρατσο.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η κιθάρα  σου θα ακουστεί πιο bright και πιο δυνατά με τους duncan επειδή θα είναι καινούργιοι μαγνήτες αλλά κι επειδή οι duncan έχουν κι αυτόν τον χαρακτήρα. Δεν αποκλείεται στην αρχή να σου φανούν και λίγο 'σκληροί'. (μετά τους συνηθίζουμε κι αυτοί καπως στρωνουν  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η κιθάρα  σου θα ακουστεί πιο bright και πιο δυνατά με τους duncan επειδή θα είναι καινούργιοι μαγνήτες αλλά κι επειδή οι duncan έχουν κι αυτόν τον χαρακτήρα.

 

1.Η ηλικια των μαγνητων ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχει με την εξοδο τους.

2.Δεν ξερεις τι μαγνητες φοραει ΤΩΡΑ η κιθαρα,μπορει να φοραει hot κεραμικους που θα ειναι ΠΟΛΥ πιο δυνατοι απο τον low output Jazz Seymour Duncan.

3.Η SD φτιαχνει τοσους ΠΟΛΛΟΥΣ και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ μαγνητες που δεν υπαρχει "χαρακτηρας"

4.Δεν υπαρχει "στρωσιμο" μαγνητων,οπως παιζουν την πρωτη μερα ετσι θα παιζουν και μετα απο 100 χρονια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάποια χαρακτηριστικά στο ebay. H δική μου αγοράστηκε κάπου το 1993 εαν θυμαμαι καλα. Αλλα την ειχε προσφορα ο Νακας γιατι ηταν λεει παλιο μοντέλο και ηθελε να ξεστοκάρει...

 

【Item Details】

 

Color: Sunburst type

Status: B +: No problem in usual use

Year of manufacture: 1996

Pickup: Passive

Pickup configuration: HSH

Number of frets: 22 frets

Neck scale: long

Weight: 3.45 kg

Body material: Alder

Tremolo: Lock type

Fingerboard: Rosewood

Neck Joint: Detachable (Bolt on)

Neck material: Maple

Serial number: MY 16398

Accessories: Soft case, Tremolo arm

 

YAMAHA PAC721JH Cherry Sunburst 1996 Electric Guitar Free Shipping | eBay

 

Ο ηχος που βγαζει μου αρέσει πάρα πολύ. Απλά με έχει βάλει ενας φιλος μου στο τρυπάκι οτι μην αγορασεις αλλη κιθαρα αλλα να αναβαμισεις την  yamaha σου... :)

pac721.thumb.jpg.c0d863dbf24b0e9cd6144c0034411484.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος που βγαζει μου αρέσει πάρα πολύ.

 

τοτε αστην ησυχη,μια αλλαγη μαγνητων θα κανει ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορα και μπορει αυτο που καποιος θεωρει "καλυτερο" εσυ να το θεωρησεις "χειροτερο"...

 

if it ain't broken don't fix it.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι κιθαρίστας.

Εχω και αλλες κιθάρες. Μια Epiphone Les Paul Limited Edition made in Czech.

Εχω μια αλλη Epiphone Les Paul Slash

Μετα εχω κατι ηλεκτροακουστικες , ακουστικη, κλασσικη.

Δηλαδή βρε παλικάρι μου αν ήσουν κιθαρίστας τι θα είχες? :o :o

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου