Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση για scalloping


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε αμφισβητεις τα 600; θα φας μήνυση λαιμεεεεεεεεε.

Ίσα ίσα.

Δεν είπα ότι θα πάρει και τον Πέλκα, να τον βάζει αλλαγή στο 90φεύγα να τους δείχνει τα π@π@ρια του. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη οπως γραφεις στο πρωτο σου ποστ δεν υπαρχει αρκετο ρευστο για μαστορα,φανταζομαι οτι δεν υπαρχει αρκετο ρευστο και για νεα κιθαρα ή εστω νεο μανικι,οποτε ισως θα ηταν καλυτερα να περιμενες μεχρι να μπορεσεις να στην κανει καποιος που ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εμπειρία από δύο κιθάρες με scallop. Τη μία την έχω πουλήσει και την άλλη την έχω ακόμα, εδώ και 25 χρόνια. Ήταν η πρώτη κιθάρα μου και χρησιμοποίησα ράσπα για να τη σκάψω. Αυτή είναι λίμα με δύο πλευρές, μια επίπεδη και μια ημικυκλική. Ήμουν πιτσιρικάς, τα χέρια μου δεν πιάναν, και τότε δεν υπήρχε internet και youtube για να μάθεις από την εμπειρία των άλλων.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η δουλειά που έκανα να έχει αρκετές ατέλειες οπτικά. Θα μπορούσα να διορθώσω τις περισσότερες τώρα αλλά πραγματικά δε με νοιάζει. Στο πρακτικό μέρος σκίζει.

Από θέμα ταχύτητας δε βρίσκω ότι έχει διαφορά. Δε νιώθω να παίζω ούτε πιο γρήγορα ούτε πιο αργά σε σχέση με νορμάλ κιθάρες. Αυτό που μου αρέσει είναι ότι επειδή δε νιώθω την αντίσταση του ξύλου στα δάχτυλα, γίνονται λίγο πιο εύκολα τα σηκώματα και ακόμα περισσότερο το vibrato.

Αν έχεις συνηθίσει να βάζεις περισσότερη δύναμη στα δάχτυλα απ'ό,τι χρειάζεται θα σε βοηθήσει να απαλλαγείς από αυτή την κακιά συνήθεια γιατί θα φαλτσάρεις οπότε θα το ακούς και θα αναγκαστείς να παίζεις πιο ελαφριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Ήμουν πιτσιρικάς, τα χέρια μου δεν πιάναν, και τότε δεν υπήρχε internet και youtube για να μάθεις από την εμπειρία των άλλων.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η δουλειά που έκανα να έχει αρκετές ατέλειες οπτικά. Θα μπορούσα να διορθώσω τις περισσότερες τώρα αλλά πραγματικά δε με νοιάζει.....

 

Αφού πλέον υπάρχει το internet    ;)    και έχεις εμπειρία  . Αγοράζεις ένα μπρατσάκι το κάνεις όοοοπως  γουστέρνεις  . Και όταν έρθει η ώρα να πουλήσεις το όργανο  βάζεις το μαμά για να έχεις target group και τους ..... πιουρίστες      ;)

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες (και απευθύνομαι σε όλους εκτός του OP) δεν υπάρχει καλύτερο thread για να δείξει γιατί το Noiz είναι forum του... και της...

 

Μπήκε το παιδί και ρώτησε για συμβουλές για το πώς να κάνει ένα συγκεκριμένο πράγμα, και μπήκατε 10 για να του πείτε να μην το κάνει, ότι δεν είναι αυτό που θέλει να κάνει, ότι άλλο θα έπρεπε να κάνει, ότι δεν ξέρει τί του γίνεται, για τον Σώρρα, τη Μάρα, τη Σάρα και το κακό συναπάντημα (που γίνεται εδώ μέσα).

 

Σας απάντησε με επιχειρήματα, σε όσους μπήκαν στον κόπο να μιλήσουν σοβαρά, έτσι κι αλλιώς βρήκε 1 (ΜΙΑ) σοβαρή απόκριση από κάποιον που όντως έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο πράγμα και 20 εξυπνάδες...

 

 

 

 

Κάντο ρε μάγκα μου αυτό που θες, δικιά σου είναι και η κιθάρα, δικά σου και τα λεφτά και λογαριασμό δεν δίνεις σε κανέναν. Όντως, συναρμολογούμενη είναι (Fender-οειδές γαρ) και στη χειρότερη, θα πρέπει να αγοράσεις καινούριο μανίκι. Κλάιν μάιν, που λένε.

 

Καλή συμβουλή (ίσως, γιατί κοστίζει) είναι να αγοράσεις άλλο μανίκι για να πειραματιστείς πάνω του και να μάθεις.

 

Α, και για τους... τεχνικούς στην Ελλάδα, την ίδια άποψη με εσένα έχω.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω scalloped neck στον οποίο παίζω - και επίσης έχω κάνει scallop σε μανίκι (μιας παλιάς και φτηνής κιθάρας μου).

 

Λοιπόν. Το scallop σου δίνει πολύ μεγαλύτερη ευχέρεια στην έκφραση επειδή μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις με τη χορδή.

 

ΟΜΩΣ το scallop δεν σε βοηθάει να παίξεις γρήγορα. Το scallop απαιτεί μεγάλη ακρίβεια στο παίξιμο και τιμωρεί το έστω και ελάχιστο στραβοπάτημα κάτι που δεν συμβαίνει με την κανονική ταστιέρα. Άλλωστε όλοι οι μεγάλοι shredders παίζουν με κανονική ταστιέρα και μόνο ο Σουηδός παίζει με scalloped.

 

Τέλος, μην χαλάσεις το μανίκι της USA. Θα πετάξεις κατοστάρικα ευρώ στα σκουπίδια ακόμα και αν τα καταφέρεις.

Πάρε ένα κιτ στρατ από τον Thomann στα 70 ευρώ και βγάλε του τα μάτια.

Γενικά, η διαδικασία δεν είναι πολύ δύσκολη αν ακολουθείς το χρυσό κανόνα που λέει "ξύλο που φεύγει, δεν επιστρέφει". Οπότε προχωράς με προσοχή και σιγάαα σιγάααα....

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειδα καμια σοβαρη συμβουλη. Απ ότι καταλαβα δεν ειναι εμπειροι γιατι απο scalloped εχουν μαυρα μεσανυχτα. Αυτο με τον τεχνικο εχεις δικιο αλλα θελει 250 ευρω και εγω δεν τα δινω. Ευχαριστω που απαντησες σοβαρα btw  :)

 

Warpaint και εγώ θα σου έλεγα να μην το κάνεις μόνος σου, αλλά σε βλέπω αποφασισμένο και έχεις δίκιο, ρώτησες για συμβουλές για το "πως" και ακούς μόνο "μην" . Απλά αν σε παίρνει οικονομικά, εφόσον δεν το έχεις ξανακάνει, μήπως να έπαιρνες κανα φτηνό μεταχειρισμένο μπράτσο ή καμια μισοχαλασμένη κιθάρα και να το δοκιμάσεις εκεί πρώτα; Ακόμα και τα ασυναρμολόγητα σετάκια thomann με 70-80€ θα είναι καλή βάση για πειραματισμούς και  αφού πιάνουν τα χέρια σου θα σου μείνει και μια κιθαρίτσα στο τέλος. Κρίμα να ξεκινήσεις στην δικιά σου κιθάρα και να ανακαλύψεις στο 3ο τάστο κάτι που κάνεις λάθος..

 

Επίσης, όλα καλά, αλλά το να πουλήσεις κιθάρα που της έκανες επέμβαση και δεν έπιασε...τι να σου πω...αυτό σημαίνει οτι θα εκμεταλευτείς την άγνοια κάποιου από εδώ μέσα. Τουλάχιστον στην δικιά μου λογική, δεν είναι πολύ σωστό. Τουλάχιστον εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Ξανασκέψου το.

 

Πολύ φιλικά και καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.  :)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γουσταρεις να το κανεις τοτε καντο. Υπάρχουν απειρα βιντεο στο youtube για να δεις πως γινεται.

 

Όμως σαν ερασιτεχνης DIY-er μπορω να σου πω με σιγουρια ότι την πρωτη φορά που θα το προσπαθησεις θα τα κανεις μαντάρα.

 

Οσοι λοιπόν εδώ μεσα σου λένε "πάρε ενα άλλο μανικι και πειραματισου" κλπ εχουν δικιο γιατι οι πιθανότητες είναι κατά σου.

 

Σχετικά με το κόστος: Τελικα, αν καταστρεψεις την καλη σου κιθαρα θα την πουλησεις πολυ λιγοτερα απο αυτά που θα επιανε κανονικα οπότε θα χάσεις αρκετα χρήματα. Αν αγορασεις μονο ενα φτηνο μανικι να πειραματιστεις θα χαλάσεις παλι καποια χρηματα. Αν πας σε τεχνικο θα δώσεις πάλι κάποια χρήματα.

 

Οπότε όπως καταλαβαινεις το οτι θα δώσεις ή θα χασεις χρήματα είναι δεδομένο. Το θέμα είναι που θα χάσεις τα λιγότερα. Προσωπικα θα πηγαινα σε 2-3 τεχνικους να ρωτήσω ποσο πάει το scalloping για να παρω μια ιδεα. Και θα εδινα μερικα χρηματα για να παρω κάποιο άλλο μανικι ή φτηνη κιθαρα για να πειραματιστω.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες (και απευθύνομαι σε όλους εκτός του OP) δεν υπάρχει καλύτερο thread για να δείξει γιατί το Noiz είναι forum του... και της...

 

Μπήκε το παιδί και ρώτησε για συμβουλές για το πώς να κάνει ένα συγκεκριμένο πράγμα, και μπήκατε 10 για να του πείτε να μην το κάνει, ότι δεν είναι αυτό που θέλει να κάνει, ότι άλλο θα έπρεπε να κάνει, ότι δεν ξέρει τί του γίνεται, για τον Σώρρα, τη Μάρα, τη Σάρα και το κακό συναπάντημα (που γίνεται εδώ μέσα).

 

Σας απάντησε με επιχειρήματα, σε όσους μπήκαν στον κόπο να μιλήσουν σοβαρά, έτσι κι αλλιώς βρήκε 1 (ΜΙΑ) σοβαρή απόκριση από κάποιον που όντως έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο πράγμα και 20 εξυπνάδες...

 

 

 

 

Κάντο ρε μάγκα μου αυτό που θες, δικιά σου είναι και η κιθάρα, δικά σου και τα λεφτά και λογαριασμό δεν δίνεις σε κανέναν. Όντως, συναρμολογούμενη είναι (Fender-οειδές γαρ) και στη χειρότερη, θα πρέπει να αγοράσεις καινούριο μανίκι. Κλάιν μάιν, που λένε.

 

Καλή συμβουλή (ίσως, γιατί κοστίζει) είναι να αγοράσεις άλλο μανίκι για να πειραματιστείς πάνω του και να μάθεις.

 

Α, και για τους... τεχνικούς στην Ελλάδα, την ίδια άποψη με εσένα έχω.  ;)

 

Πάνο, δεν συμφωνώ.

το παιδί έχει δικαίωμα να θέλει και να κάνει ό,τι γουστάρει, πλην όμως μη μας κάνει και συμμέτοχους.

Βασικά θεωρεί ότι αυτό το πράγμα θα τον κάνει να παίξει γρηγορότερα.

ΛΑΘΟΣ. (άρα έχοντας λάθος πεποίθηση θα κάνει μια ζημιά με κόστος)

Δεν λαμβάνει υπόψη ότι το scalloping δεν είναι εύκολη δουλειά (συνεπώς σωστές οι απόψεις να πειραματιστεί με ένα μανίκι). Όμως ότι θα σακατέψει μια αμερικάνα είναι σίγουρο και αυτό δεν έχει επιστροφή. Όπως δεν υπάρχει απάντηση θα την πουλήσω. Διότι κανένας τρελλός δεν θα αγοράσει ανασκολοπισμένη αμερικάνα. Εδώ δεν αγοράζουν κανονικές.

Τρίτον. Η κιθάρα θα μετατραπεί σε σιτάρ. Ακκόρντο σωστό δεν θα βγαίνει, θα είναι ανάλογα με το πως θα πιέσεις και ποιές χορδές.

 

Κατά τα άλλα ασχολούμαι με τα φόρα πάνω από 20 χρόνια και με το νοιζ γύρω στα 3. Ορισμένα πράγματα τα μυρίζομαι. Όπως πχ κάποιον που παει να καρφωθεί. Δεν ξέρω γιατί, ίσως να φαίνομαι σαν καλός σαμαρείτης.

Στην αρχή πάντα φροντίζω να είμαι λίγο διερευνητικός και ίσως απόλυτος για να καταλάβω τι παίζεται. Όταν η αντίδραση είναι προς την κατεύθυνση που έχω μυριστεί μπορεί και να αγριέψω ελαφρώς.

 

Ο φίλος μας λοιπόν κατ εμέ κάπου μπερδεύτηκε και πάει να καταστρέψει μια κιθάρα. Μια κοινότητα που σέβεται τον εαυτό της θα πρέπει ίσως να τον "προστατέψει"

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου