Προς το περιεχόμενο

Ποιος ήχος και πως?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλά μπορεί να το άρεσε η λαχανιι αποχρωση....

ίσως πάλι δεν του αρέσουν οι ξανθές...

και πήγαινε το μάτι δεξιά...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Νομίζω ότι η jaguar δεν σ'άρεσε  στο συγκεκριμένο κλιπ επειδή μάλλον έχει μπει μια ρύθμιση στα κυκλώματα για πιο rhytyhm ήχο, πράγμα όμως που βοηθάει στο να βγει καλά η danelectro, οπότε και χρήσιμο ενίοτε. Σε bright ρύθμιση βγαίνει κι η τζάγκουαρ πιο μπροστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως,η Dano έχει τον lipstick μαγνήτη κοντά στο μανίκι, στον οποίο και παίζει η μελαχροινή Καναδέζα, ο οποίος θεωρείται ταμάμ για surf. Και αν δεν κάνω λάθος, τουλάχιστον ο Seymour Duncan έχει και σε σετάκι για Strat, για να μιλήσουμε και λίγο για μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν ανέφερα πουθενά ότι μου άρεσε η Danelectro και δεν μου άρεσε η Jaguar  ;D Μου αρέσουν και οι 2 και φυσικά θα ήθελα να τις πάρω και τις 2  :)

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ και τον Mistral για την παρατηρητικότητά του και την απάντηση του για τους ενισχυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Πως μπορω να αναπαραγω τον ηχο που ακουμε στην ηλεκτρικη κιθαρα, στην εισαγωγη? Ειναι πολυ πριματος, απο single coil, και εαν καταλαβαινω καλα, εχει παιχτει κατι στις μεσαιες συχνοτητες (καποιος περιορισμος τους) αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως. Ή μηπως χρησιμοποιει το wah σε μια σταθερη θεση που βγαζει τετοιο ηχο? Το τελευταιο μου φαινεται και πιο πιθανο.

iarebelsoul.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να αναπαραγω τον ηχο που ακουμε στην ηλεκτρικη κιθαρα, στην εισαγωγη? Ειναι πολυ πριματος, απο single coil, και εαν καταλαβαινω καλα, εχει παιχτει κατι στις μεσαιες συχνοτητες (καποιος περιορισμος τους) αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως. Ή μηπως χρησιμοποιει το wah σε μια σταθερη θεση που βγαζει τετοιο ηχο? Το τελευταιο μου φαινεται και πιο πιθανο.

 

Εγώ έναν κανονικό ηχο Jaguar & Danelectro ακούω ,τώρα όλα τα άλλα που λες δεν τα πολυκαταλαβα :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να αναπαραγω τον ηχο που ακουμε στην ηλεκτρικη κιθαρα, στην εισαγωγη? Ειναι πολυ πριματος, απο single coil, και εαν καταλαβαινω καλα, εχει παιχτει κατι στις μεσαιες συχνοτητες (καποιος περιορισμος τους) αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως. Ή μηπως χρησιμοποιει το wah σε μια σταθερη θεση που βγαζει τετοιο ηχο? Το τελευταιο μου φαινεται και πιο πιθανο.

 

Stuck wah.

 

 

Ή απλά παρκάρεις το wah εκεί που θες, προφανώς πριν "ανοίξει" αλλά ούτε κι εντελώς κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#superfunk Δεν τα καταλαβες, φυσικα, διοτι μιλαω με πολυ προχωρημενες ορολογιες... :)

Jaguar ενισχυτης ή κιθαρα?

Danelectro fuzz? Μπορει να δωσει λιγοτερη παραμορφωση, μιας και ειναι σχετικα καθαρος ηχος? Σαν εναλλακτικη, με το big muff deluxe θα μπορουσα να κανω κατι αραγε?

Μου εδωσες υλικα, αλλα δεν μου ειπες την συνταγη να τα μαγειρεψω...

(Ειμαι στραβαδι ακομα αλλα το παλευω)

 

#x-minor Κατι τετοιο φανταστηκα. Δηλαδη κοτσαρω το wah μαζι με ενα bluesy πεταλακι με λιγο od, ή υπαρχει καποιο αλλο πεταλι που βγαζει αυτον τον χαρακτηριστικο ηχο?

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#superfunk Δεν τα καταλαβες, φυσικα, διοτι μιλαω με πολυ προχωρημενες ορολογιες... :)

Σιγά την ορολογία που χρησιμοποίησες  ;D

Απλά ο ΣΦ (Αυλώνα) λογικά δεν έπεσε στην αντίληψη του το κλιπάκι που έβαλες και σου απάντησε με βάση το βίντεο στην αρχή του θρεντ. Λέω εγώ τώρα με το μικρό μου το μυαλό  :P

 

Πως μπορω να αναπαραγω τον ηχο που ακουμε στην ηλεκτρικη κιθαρα, στην εισαγωγη?

Ποια από τις 3? (τουλάχιστον τόσες ακούω, τέτοια ώρα και χωρίς ακουστικά). Λογικά μιλάς για την παναρισμένη ελαφρώς δεξιά και όχι για την παναρισμένη τέρμα αριστερά ούτε για την τέρμα δεξιά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω για την lead κιθαρα, και οχι την αλλη/ες που παιζουν ρυθμικα. Εγω βεβαια τις ακουω ολες κεντρο (με το κινητο ειμαι...).

 

Το παναρισμα που λες ειναι το ελαφρυ od που εχει? Πως μπορω να το πετυχω (με απλες ορολογιες για να μπορει να μας παρακολουθησει και ο φιλος πιο πανω :)))?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου