Προς το περιεχόμενο

My journey to a Jazz Crash


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό πώς σου φαίνεται?

 

Like little drops of Heaven!  :) Αλλά πού σκατά να το ακούσω up close.

 

εγω ειμαι της αποψης οτι δεν υπαρχουν crash & ride πιατινια....ολα τα πιατινια μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και για τις 2 δουλειες φτανει να ειναι μεγαλυτερα απο 20" και απο medium & κατω σε βαρος 

Συχνά ναι, κάποιες φορές όχι. Μεγάλη συζήτηση, που μάλλον θα καταλήξει στη γνωστή κολοκυθόπιτα ογκρατέν.  :) 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δει στο σάιτ της Paiste όπου εχει καταργηθεί η σειρά twenty και υπάρχει η σειρά Masters ο Θωμάς μας λέει ότι ειναι το ίδιο πρέπει να έχει δίκιο :D

Τα έσπασαν με τον Τούρκο κατασκευαστή (Mustafa Diril) που τους προμήθευε τους ακατέργαστους "δίσκους". Τώρα άγνωστο πού φτιάχνονται αλλά η συνταγή - βλ. κράμα - είναι η ίδια.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήγα στον Νάκα μόνο και μόνο για να ακούσω. Είχε πολλά Κ dark και K constantinople τα οποία μου ακούγονταν καλά αλλά ζαλίστηκα απο ένα σημείο και έπειτα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι βάραγα... έπαθα και την πλάκα μου με ενα K light 16" hats :P. έπειτα πήγα και σε ένα άλλο κατάστημα και άκουσα ένα Istanbul agop 19" crash ride to οποίο με μάγεψε. Stick definition, wash kai crashing ήταν πάρα πολύ καλά όλα και όσο dark ήθελα. Θα ξαναβγώ στη γύρα μέσα στην βδομάδα γιατί ήταν η πρώτη επαφή και δεν τα έπαιξα με set. Γενικά δεν βιάζομαι και βλέποντας το πόσο δεν έχω ιδέα με τοσες επιλογές μάλλον θα μου πάρει μήνες να πάρω το πιατίνι.Το μόνο πρόβλημα έιναι οτι ο Νάκας μου φαίνεται ΠΑΡΑ πολύ ακριβός κυρίος στα zildjian. Υπάρχει λόγος γι' αυτό ή απλά εγώ δεν είμαι ενημερωμένος για τις τιμές? ???

Υ.Γ. Το Hi hat που αναφέρω παραπάνω μου είπε αρχική τιμή 800 κοντά :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hi hat που αναφέρω παραπάνω μου είπε αρχική τιμή 800 κοντά

 

DER DEUTSCHE SAGT ANDERWEITIG

 

https://www.thomann.de/gr/zildjian_16_k_series_light_hi_hat.htm

 

;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hihat, ξε-hihat, είναι δύο 16άρια Zildjian K. Η τιμή είναι φυσιολογική. Και όταν έγραψες "αρχική τιμή" φαντάστηκα ότι θα υπήρχε έκπτωση. Όλοι προσπαθούν να προσαρμόσουν τις τιμές τους στα νέα δεδομένα (έρχονται οι ξένοι και καθορίζουν τους τιμοκαταλόγους μας!  ;D ).

 

Τεσπα, για να μην ξεφεύγουμε, ξαναδές εκείνο το Istanbul και πες, γιατί με πρίζωσες. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Λοιπόν ήταν πολύς καιρός στο ψάξιμο και τελικά κατάλαβα την μαγία του complex dark ήχου, οπότε στα μέσα της πορείας μου άλλαξα το πλάνο απο ψάχνοντας για αριστερό ride σε άλλο main ride. Μετά απο πολύ ψάξιμο και πολλές ώρες στο νάκα βρήκα ότι απο τα πιατίνια που μπορούσα να ακούσω στην Ελλάδα προτιμούσα τα K Constantinople. Έπειτα πήγα στο διαδύκτιο και είδα ότι πολύ λέγανε ότι τα πρώτα K Con ήταν πολύ πιο inconsistent και ίσως καλύτερα.

Οπότε καθόμουν και κοίταζα τα μεταχειρισμένα. Και βρήκα ένα 22" Medium/Light K con του 2000. πήγα και το άκουσα και εν τέλη το πήρα αλλά αμα πω ότι το εκτίμησα μόλις το πήρα θα πω ψέματα.

Είμαι σχεδόν μια βδομάδα στην αγορά και νιώθω χαμένος απο το πόσους διαφορετικούς ήχους μπορεί να έχει ένα πιατινι. Το συγκεκριμένο είναι πολύ κακα ζυγισμένο και νομίζω ότι έχει κάπου στα 200 g παραπάνω μάζα στο μια πλευρά σε σχέση με την άλλη. Το πιατίνι γέρνει μονόπαντα. Αυτό έχει ώς αποτέσμα η μια πλευρά να είναι πρίμα με λίγα overtones και η άλλη μπάσα με πολλά. Και εκτός αυτού ο ήχος του αλλάζει πολύ δραστικά με την κλίση που το βαράω , με τι μπαγκέτες χρησιμοποιώ κ.ο.κ.

Αμα ενδιαφέρεστε νομίζω οτι έχω αρκετά καλό μικρόφωνο για να ανεβάσω sample αμα ενδιαφέρεστε, αλλά πιο πολύ θα ήθελα την εμπειρία σας γιατί αλλάζει τόσο ο ήχος (κυρίως για την κλίση με έχει παραξενέψει πολύ).

Υ.Γ. Crashαρετε πολύ όμορφα για 22"

Υ.Γ. 2 η μια πλευρά της καμπάνας με την άλλη έχουν διαφορά μιας τρίτης νομίζω :P

22093399_276514939520654_1791043704_n.jpg.d55db5ad3844c73316bf573bb6813553.jpg

22140566_276514892853992_710716364_o.thumb.jpg.4b1520a22671efe4f7eb46324dda67db.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα πω ότι το εκτίμησα μόλις το πήρα θα πω ψέματα

Δωσ' του λίγο χρόνο, και αν δεν το εκτιμήσεις πούλησέ το. Η ζωή είναι μικρή. :)

 

Είμαι σχεδόν μια βδομάδα στην αγορά και νιώθω χαμένος απο το πόσους διαφορετικούς ήχους μπορεί να έχει ένα πιατινι.

Αυτό είναι καλό. Welcome to the (cymbal) world.

 

Το συγκεκριμένο είναι πολύ κακα ζυγισμένο και νομίζω ότι έχει κάπου στα 200 g παραπάνω μάζα στο μια πλευρά σε σχέση με την άλλη. Το πιατίνι γέρνει μονόπαντα. Αυτό έχει ώς αποτέσμα η μια πλευρά να είναι πρίμα με λίγα overtones και η άλλη μπάσα με πολλά.

Τώρα, σοβαρολογείς; Σο φάκινγκ γουάτ;

 

Και εκτός αυτού ο ήχος του αλλάζει πολύ δραστικά με την κλίση που το βαράω , με τι μπαγκέτες χρησιμοποιώ κ.ο.κ.

Αυτό είναι καλό. Welcome to the (cymbal) world.

 

Αμα ενδιαφέρεστε νομίζω οτι έχω αρκετά καλό μικρόφωνο για να ανεβάσω sample

Ενδιαφερόμαστε.

 

Υ.Γ. 2 η μια πλευρά της καμπάνας με την άλλη έχουν διαφορά μιας τρίτης νομίζω

Τώρα, σοβαρολογείς; Σο φάκινγκ γουάτ;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου