Προς το περιεχόμενο

Eπιλογη ηχειων μεχρι 150 ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.Εχω την καρτα ηχου focusrite 2i2 και θελω να αγορασω 2 ηχεια.

Σκεφτομαι τα Mackie CR4 - Skroutz.gr

υπαρχει κατι καλυτερο?

To πολυ μεχρι τα 150 ευρω.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

από απάντηση που έχω δώσει παλιότερα σε άλλον φίλο για να μην ξαναγράφω παρόμοια άποψη και για σένα... ;) :)

 

έχεις δύο επιλογές...

η πρώτη, είναι αν σε ενδιαφέρει στο μέλλον να ασχοληθείς σχετικά σοβαρά με την ηχογράφηση και την επεξεργασία του ήχου...

έτσι αρχικά θα πρέπει να αποκτήσεις ένα ηχείο με σχετική συχνοτική ισορροπία και αποδεκτά "αχρωμάτιστο" μέχρι το σημείο που μπορεί να "κατέβει", όπως το m audio που σου προτάθηκε (εννοείται ότι είναι οριακά αποδεκτό ως monitor και απέχει από την έννοια του reference, αλλά σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν μόνο "εισαγωγικές" λύσεις, προσωρινές μέχρι να αποκτηθεί κάτι καλύτερο)...

 


η δεύτερη και "αβασάνιστη" (που αν τελικά έχω εκτιμήσει σωστά, είναι και αυτό που ζητάς), είναι να ασχοληθείς με την fun πλευρά του "αθλήματος" που δεν προϋποθέτει επιμονή στην λεπτομέρεια και στην τεχνική αντικειμενικότητα, αλλά καλύπτει χαλαρά την υποκειμενική πλευρά της audio διασκέδασης, χωρίς ιδιαίτερους τεχνικούς προβληματισμούς...

 

έτσι ας πούμε, μπορείς να αποκτήσεις τα Alesis Elevate 5 (τα μοναδικά σε αυτή την τιμή που κατεβαίνουν άνετα κοντά στα 60Hz) για να έχεις all around ηχεία που θα παίζουν αρκετά δυνατά και καθαρά χωρίς να παραμορφώνουν, με έμφαση στο (άφθονο για την κατηγορία) "μπάσο", χωρίς βέβαια αυστηρά "ουδέτερη" ηχοληπτική γραμμή, αλλά όμως επί το πλείστον κολακεύει" τα αυτιά των απλών χρηστών, που θα τα χρησιμοποιήσουν ικανοποιητικά λίγο για να παίζουν παιχνίδια, λίγο για να ακούν μουσική και λίγο για να ηχογραφούν χωρίς περαιτέρω απαιτήσεις για βραχυπρόθεσμη αλλαγή τους για αναβάθμιση... 

 

9953611_800.jpg

 

άκου κι αυτά πριν αποφασίσεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Alesis ωραια μου φαινονται.Ξεχασα να γραψω οτι θελω να παιζω κιθαρα -->πεταλια -->focusrite --> PC :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου