Προς το περιεχόμενο

gretsch 2622lh or epiphone custom pro?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σε όλους.είμαι αριστερόχειρας και όπως καταλαβαίνετε οι επιλογές μου πόσο μάλλον η δυνατότητα να δοκιμάσω κιθάρες έιναι το λιγότερο περιορισμένες. το χρηματικό ποσό που διαθέτω είναι 500+ ευρώ και θα θελα την γνώμη σας ποιά κιθάρα να προτιμήσω από τις δύο.να σημειώσω πως την gretschτην εχω δοκιμάσει και μου φαίνεται απίστευτο όργανο, επειδή όμως δεν θέλω να βιαστώ θα ήθελα να μάθω αν και η epiphone είναι αντάξια της.κυρίως σκέφτομαι την δεύτερη για τον μεγαλύτερο εύρος ήχων που μπορεί κάποιος να πετύχει μαζί της(coil-splitting and Phase reversal)το είδος που παίζω είναι κυρίως post-rock/metal, pcychedelic kai math.θενκ γιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την gretsch την εχω δοκιμάσει και μου φαίνεται απίστευτο όργανο,

 

EINAI απιστευτο οργανο και ΕΧΕΙ ΚΑΙ BIGSBY...

 

end of story  ;)

 

 

για τον μεγαλύτερο εύρος ήχων που μπορεί κάποιος να πετύχει μαζί της(coil-splitting and Phase reversal)το είδος που παίζω είναι κυρίως post-rock/metal, pcychedelic kai math.θενκ γιου

 

αχρηστα ειναι αυτα τα τζουτζουμπλεκια και ειδικα για το ειδος της μουσικης που παιζεις αλλα ετσι κι αλλοιως μπορεις να τα εχεις και στην Gretsch (  ενας τεχνικος μπορει να σου βαλει αυτα τα options με 50-60 ευρω).

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για την απάντηση superfunk.πολλα χρόνια πριν ήμουν μέλος και από τα λίγα ονόματα που θυμάμαι είναι το δικό σου.χεχε.θα ήθελα να σου θυμίσω όμως πόσο άδικος κόσμος είναι αυτός των αριστερόχειρων καθώς η κιθάρα έρχεται χωρίς bigsby και θα πρέπει να το αγοράσω extra.btw ξέρεις αν υπάρχει κάποιος διανομέας στην Ελλάδα;γτ gretsch χωρίς bigsby είναι λειψή.βρηκα μόνο από ebay αλλά φοβάμαι το τελωνείο.θενκ γιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ήθελα να πω πως σκέφτομαι την epiphone γιατί μέσα στη μουσική μου θέλω να δω και αρκετά μέταλ στοιχεία με βαρύ ογκωδες ήχο.κατι που που η gretsch δεν ξέρω αν πετυχαίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ήθελα να πω πως σκέφτομαι την epiphone γιατί μέσα στη μουσική μου θέλω να δω και αρκετά μέταλ στοιχεία με βαρύ ογκωδες ήχο.κατι που που η gretsch δεν ξέρω αν πετυχαίνει....

 

αυτα δεν πετυχαινονται με κιθαρες αλλα με ΕΦΕ και ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα δεν πετυχαινονται με κιθαρες αλλα με ΕΦΕ και ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ  ;)

Έεε, ::)  κάποιο μικρό ρόλο παίζουν οι humbuckers (σαν αυτούς στο δίλημμα του OP...) και οι βαριούτσικες χορδές.... Μην μιλήσω για τα κσύλα..... :-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έεε, ::)  κάποιο μικρό ρόλο παίζουν οι humbuckers (σαν αυτούς στο δίλημμα του OP...) και οι βαριούτσικες χορδές.... Μην μιλήσω για τα κσύλα..... :-X

 

Μπα....

 

 

 

 

ασε που οι μαγνητες της 2622 ΕΙΝΑΙ humbuckers  ;D

 

και οι βαριούτσικες χορδές.... .

 

καλα ρε αρχηγε μου ΠΟΥ το ειδες αυτο?

 

ΟΛΟ το κλασσικο μεταλ με 8αρες και 9αρες εχει γραφτει.... ;D

 

Μην μιλήσω για τα κσύλα

 

ου τι να σου πω...με το gain στο 20....και EMGs και ΚΑΥΣΟΞΥΛΟ να βανεις στην κιθαρα ...μεταλ θα ακουγεται.. ;D

 

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε που οι μαγνητες της 2622 ΕΙΝΑΙ humbuckers  ;D

 

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό... :) 

ΟΛΟ το κλασσικο μεταλ με 8αρες και 9αρες εχει γραφτει.... ;D

  Ναι με επαγγελματίες ηχολήπτες, σε άρτια εξοπλισμένα στούντιο με επαγγελματικά "μηχανήματα".... ;)  Όσο για τα live, μην μιλήσω για τους τεχνικούς και τα "μηχανήματα" στα stage κι όχι μόνο ;) 

  Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, ότι το άπειρο gain και τα middle και bass ποτενσιόμετρα κάνουν "δουλειά" σε ότι έχει να κάνει με το πάχος μας! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ γενικά μαγεύτηκα από τον ήχο των gretsch όταν πρωτάκουστα πιτσιρικάς 16horsepower kai woven hand.αυτος ο ήχος που σε κάρφωνε με τον όγκο του ήταν ότι είχα στο μυαλό μου να παραξω.βεβαια οι filtrons(η όπως λέγονται) μαγνήτες οι αυθεντικοί gretsch δηλαδή έχουν διαφορετικό ήχο και εδώ είναι που θα συμφωνήσω πως και οι μαγνήτες παίζουν το ρόλο τους.αν ήταν δεν  θα υπήρχε λόγος για διαφορετικά είδη μαγνητών...και όταν λέω μέταλ δεν εννοώ το γκραγκρα γκραγκρα αλλά τον βαρύ γεμάτο ήχο που σε στήνει στον τοίχο με μια νότα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά τον βαρύ γεμάτο ήχο που σε στήνει στον τοίχο με μια νότα..

 

τα'παμε αυτα :  ενισχυτης και εφε (και φυσικα ΠΑΡΑΓΩΓΗ).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου