Προς το περιεχόμενο

Ένα πετυχημένο... set up;


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου,

Πρώτα από όλα καλως ήρθατε (όσοι ήρθατε) από τις καλοκαιρινές σας διακοπές και καλή δύναμη για την νέα χρονιά.

 

Μετά από χρόνια αλλαγών εξοπλισμού κιθαρών ενισχυτών εφφέ κλπ κατέληξα και ...λίγο τυχαία δεν το κρύβω σε ένα σετ το οποίο με ικανοποιεί (προσοχή , όχι για live,αλλά για in door καταστάσεις) απόλυτα - τουλάχιστον για καθαρό παίξιμο.

 

κιθάρα : fender eric johnson stratocaster

ενισχυτής : orange 30 rocker combo

reverb: ehx holy grail

delay: carl martin delayla

 

μιλάμε για την ....γλύκα (την οποία και προτείνω αναπιφύλακτα)

 

Βέβαια δεν σας κρύβω ..και εδώ χρειάζομαι την βοήθειάσας ότι για βρώμικο κανάλι δεν έχω καταλήξει ακόμα.

 

έχοντας μια gibson lespaul standard και ένα boss dd6 αγόρασα πριν ένα μήνα τον engl screamer 50 combo με δέλεαρ το πολύ καλό (για τα λεφτά του) high gain κανάλι. Όμως επειδή δεν πολυπαίζω μέταλ αλλά blues kai classic rock, άντε μέχρι evh, εξακολουθώ να αναζητώ έναν ποιοτικό ενισχυτή για την βρώμικη φάση.

Τελευταία ακούω τα καλύτερα για τον Mesa Boogie f50 combo o οποίος μάλιστα απέσπασε το 2ο από τα 2 μοναδικά gold awards που έχει δώσει ποτέ το guitarist σε ενισχυτή (πάντα αναλογικά με την τιμή του)

Θα ήθελα τη γνώμη σας γενικό τερα

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλα βρωμικα παρε ενα καλο ΠΕΤΑΛΙ & μην παρεις δευτερο ενισχυτη (στο σπιτι σου παιζεις ετσι κι αλλοιως & ειναι πρακτικα αδυνατον να κουβαλας δυο διαφορετικους ενισχυτες στα Live).

O Orange δεν εχει 2 καναλια αν δεν απατωμαι?(γιατι δεν χρησιμοποιεις το βρωμικο καναλι του?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς high gain, χωρίς το metal παίξιμο να είναι προτεραιότητα.

 

Έχεις δύο κτήνη ενισχυτές, και ρωτάς για τρίτον.

 

Χωρίς την παραμικρή διάθεση εξυπνακισμού, να ρωτήσω δυο πράγματα;

 

-Ο Rocker δεν καλύπτει τις blues-rock απαιτήσεις;

 

-Ο Engl δεν αφιερώνεται για πιό βαριά παιξίματα;

 

 

Εγώ στη θέση σου θα είχα "παντρευτεί" τον Orange και θα άφηνα τους άλλους να κουρεύονται... :roll:

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θα ήθελα τη γνώμη σας γενικό τερα

Ευχαριστώ

Δημήτρης

 

Η δική μου είναι οτι μάλλον μας κάνεις πλάκα :x ...

 

Σοβαρά τώρα, συμφωνώ με Earendil!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW, νομίζω οτι το αλλο απο τα δύο χρυσα αστέρια το πήρε ο Rivera Clubster 45, ζητω την γνώμη σας και σε ένα άλλο ποστ. Τον έχει ακούσει κανείς? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου