Προς το περιεχόμενο

Scalloped ταστιέρα...


Alexei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον επειδη μολις σημερα εφτασε στα χερια μου μια κιθαρα με scalloped και δεν ειχα ξαναπαιξει να πω οτι καταρχην ειναι πανευκολη για να ακουστει αλλη νοτα πρεπει να πατησεις αρκετα δυνατα την χορδη τοσο που εγω δεν την παταω ουτε σε νορμαλ ταστιερα και γενικα εμενα μου εκατσε κουτι μιας και εχω ιστορικο τενοντιτιδας και απλα αγγιζω απαλα τις χορδες...

 

πανευκολη,οπως μια κανονικη κιθαρα,με το που την πηρα στα χερια μου ημουν in tune...νομιζεις οτι τα δακτυλα σου πατανε στον αερα αυτο ειναι το περιεργο...και αφου δεν χρειαζεται ιδιαιτερη δυναμη να πω οτι μπορεις να παιξεις και πιο γρηγορα...ειδικα σε καποια κομματακια μαλμστιν που ειχα βγαλει μου φανηκαν πολυ πιο ευκολα στην σκαλλοπ αφου χωρις ιδιαιτερη δυναμη αλλα με απλο αγγιγμα ανεβοκατεβαινεις κλιμακες...

 

προσωπικα μου ερχεται να παρω η να κανω κι αλλες κιθαρες σκαλλοπ μονο και μονο για το προβλημα υγειας(τενοντιτιδα) που εχω...αυτα προς το παρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω δοκιμασα να μετατρεψω ενα μπρατσο απο lag σε scalloped και δεν ειναι δυσκολο. το δοκιμασα στα τελευταια ταστα με στρογγυλη λημμα και ειναι πανευκολο.αλλα στα πιο πανω ταστα μαλλον θα ειναι δισκολοτερο γιατι πρεπει να γινει χωρις λημμα. απλως θελει λιγη χαρτοταινια,λημμες, ψιλο γυαλοχαρτο και λιγο χρονο και προσοχη. φυλικα κι ενα σημειο να στηριξεις το μπρατσο, αν εχεις καμια μεγγενη προχειρη :D :D :D θα ηταν πιο ευκολο!!!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιστορικο τενοντιτιδας και απλα αγγιζω απαλα τις χορδες...

 

προσωπικα μου ερχεται να παρω η να κανω κι αλλες κιθαρες σκαλλοπ μονο και μονο για το προβλημα υγειας(τενοντιτιδα) που εχω...αυτα προς το παρον...

 

sorry για το off topic, αλλά μήπως μπορείς να μου πείς τι έκανες με το θέμα και σε τι γιατρό πρέπει να πάω (ορθοπεδικο, παθολόγο, φακίρη :D ) γιατί αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα σοβαρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

παντως εγω δοκιμασα να μετατρεψω ενα μπρατσο απο lag σε scalloped και δεν ειναι δυσκολο. το δοκιμασα στα τελευταια ταστα με στρογγυλη λημμα και ειναι πανευκολο.αλλα στα πιο πανω ταστα μαλλον θα ειναι δισκολοτερο γιατι πρεπει να γινει χωρις λημμα. απλως θελει λιγη χαρτοταινια,λημμες, ψιλο γυαλοχαρτο και λιγο χρονο και προσοχη. φυλικα κι ενα σημειο να στηριξεις το μπρατσο, αν εχεις καμια μεγγενη προχειρη  :D  :D  :D  θα ηταν πιο ευκολο!!!

Δεν είναι δύσκολο ακόμα και στα πάνω τάστα, απλά πρέπει να βρείς κάτι πιό φαρδύ στρογγυλό για να εφαρμόσεις πάνω τα γυαλόχαρτα.

Συνήθως πλαστικοί σωλήνες σε μήκος 20εκ σε διάφορες διαμέτρους (αυτό που λέμε Φ) κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Δες και εδώ να πάρεις μία ιδέα.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170173.msg351013#msg351013

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου