Προς το περιεχόμενο

Setαρισμα για C κούρδισμα


Jester

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειάς σας παιδεία. Λοιπόν είμαι καινούργιος στην παρέα και μπορώ να πώ οτι το site είναι απίστευτα ενημερώτικο και διάβασα πράγματα που έψαχνα για πολυυυυυυυυυυύ καιρό. Τέλος πάντων. Παίζω κομμάτια σε C κούρδισμα και κάπου είχα διαβάσει  (μέσα στο forum αν θυμάμαι καλά) το νούμερο τον χορδών που είναι κατάλληλες για αυτο το παίξιμο. Αλλά δεν ξέρω αν αυτο θα ειναι αρκετό η αν θέλει κάποιες αλλαγές ο καβαλάρης. Και συγγνώμη αν εχει αναφερθεί το ίδιο θεμα στο forum αλλα έψαξα και δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κουρδισεις σε C πιστευω πως οι πιο καταλληλες χορδες ειναι οι 13αρες.

Επειδη ειναι πιο χοντρες προσφερουν αρκετη αντισταση (tension) ωστε να μην εχουν οι χορδες μορφη "σπαγγετι"! ;D

Θα χρειαστει να ανοιξεις λιγο και το Nut (τον πανω καβαλαρη) με λιμα (αργα,απαλα,και προσεκτικα,ε?) γιατι αλλιως υπαρχει περιπτωση να σπασει το nut (αν ειναι πλαστικο), γιατι αντι να ακουμπαει η χορδη στον "πατο" του καβαλαρη θα ακουμπαει στα ακρα του, και τελικα στην προσπαθεια να "πατωσει" θα το σπασει.(το εχω παθει... :-\)

Ελπιζω να βοηθησα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό το κούρδισμα έχω. Σε κιθάρα με Floyd. Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο στο σετάρισμα όμως. Πήρα 12άρες χορδές και απλώς χαμήλωσα όσο μπορούσα το action (που ήδη είναι πολύ ψηλά για να μην έχουμε τριξίματα απο την χαλαρότητα των χορδών).

Στον καβαλάρη μου δεν έκανα τίποτα αφού είναι μεταλλικό lock για floyd.

 

Γενικώς όμως ήταν πολύ επίπονο το setup γιατι πέρασα απο 8άρες σε 13άρες. Προστέθηκαν ελατήρια, ψήλωσε το ήψος του floyd και θέλει ακόμη δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω floyd (βασικά δεν μου κάνει και πολύ εντύπωση αν και στην παλιά είχα  ;D ) οπότε πιστέυω οτι αμα πειράξω λίγο το nut θα είναι μια χαρά. Απλά νόμιζα  ότι επρεπε να την πάω σε κανα μαγαζί. Τέσπα thnx for the help.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου