Προς το περιεχόμενο

τενοντιτιδα


BURNING13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικότερα είναι επιθυμητό να μην σφιγγόμαστε.

 

Αρκετή "προπόνηση" στο πρακτις παντ ή στα τύμπανα έτσι ώστε να αναπτύξεις την ταχύτητα που επιθυμείς και παράλληλα να είσαι χαλαρός. Παράλληλα να δεις τα χέρια σου πως είναι, να πειραματιστείς λίγο με το πως κρατάς τα στιξ μέχρι να βρείς αυτό που σου είναι πιο άνετο και φυσικό, χωρίς να θέλει υπερπροσπάθεια.

 

Και με την προπόνηση, δεν εννοούμε να παίζεις στην επιθυμητή ταχύτητα "σφιγμένος" αλλά σε οποιαδήποτε ταχύτητα είσαι χαλαρός, μέχρι να νοιώσεις άνετα να πας γρηγορότερα.

 

Φυσικά το να σφίγγεσαι δεν είναι πάντα κακό νομίζω. Να σφιχτείς ΛΙΓΟ για να φτάσεις λίγο πιο πάνω και να εξασκηθείς μέχρι να χαλαρώσεις.

 

Διευκρινίζω ότι δεν είμαι δάσκαλος, και αυτά που λέω μπορεί να μην είναι σωστά. Απλά η γνώμη μου  :)

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν θες τα εναλλακτικά, οπωσδήποτε να αποφύγεις τα αντιφλεγμονώδη που απλώς κουκουλώνουν το πρόβλημα χωρίς να το θεραπεύουν...

 

Καλό είναι να μην αναφερόμαστε σε πράγματα τα οποία δε γνωρίζουμε.Η τενοντίτιδα είναι φλεγμονή και ως φλεγμονή αντιμετωπίζεται πρωτίστως με ακινησία και αντιφλεγμονώδη.Ο ορθοπεδικός είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος γιατρός για να κάνει τη διάγνωση και να προτείνει θεραπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σοβαρό θέμα για όλους τους μουσικούς. Η δική μου εμπειρία είναι η εξής: την πρώτη τενοντίτιδα την έπαθα στον αντίχειρα του αριστερού όταν ξεκίνησα να μαθαίνω traditional, καθώς έσφιγγα πολύ τον αντίχειρα μου. Ακολούθησα θεραπεία (αντιφλεγμονώδη, κάτι σταγόνες τοπικά και δέσιμο με επίδεσμο), αλλά ακόμη, μετά από κάποια ώρα με traditional με ενοχλεί.

Τη δεύτερη την έπαθα από ανεπάρκεια ζεστάματος, στο δεξί καρπό μου. Ακολούθησα και πάλι θεραπεία (αντιφλεγμονώδη και περικάρπιο) και πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

 

Ελπίζω να μη χρειαστεί, αλλά θα σκεφτόμουν και κάτι εναλλακτικό που προτείνει ο φίλος αν με ξαναπιάσει (φτου φτου).

 

πάντως: πολύ καλό ζέσταμα, προσέχεις για να έχεις :)

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...

ανοιξαμε ενα πολυ επικαιρο θεμα,μια και την τεταρτη που μας περασε ξεκινησε ενας ανυποφορος πονος στον δεξι καρπο μου,με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω καμια κινηση...για να καταλαβετε το μεγεθος τις ''ακινησιας'',προσπαθωντας να παιξω κιθαρα,μπορουσα να χτυπησω μονο τα καντινια...απο την ρε και προς τα πανω το χερι αρνιοτανε πεισματικα να ακολουθησει τις εντολες...ξεκινησα λοιπον με γαντι με ναρθηκα για ακινησια,και αφου περασαν οι πρωτες 2 μερες χωρις καμια βελτιωση,μιλωντας με καποιον φιλο που ασχολειται με ιατρικα ειδη (δεν πηγα σε γιατρο επειδη ειναι χρονια η τενοντιτιδα και στα 2 χερια,οποτε μου εχουν πει πως να την αντιμετωπιζω οποτε εμφανιζεται) μου ειπε για καποια περικαρπια με ινες χαλκου,ψευδαργυρου και σιλικονης που πουλιουνται σε φαρμακεια...παιδια σωθηκα...!!!!!στο μισαωρο αρχισα να κουναω το χερι μου...!!!οσο και αν φαινετε απιστευτο....!!!!!και μαλιστα (παραλληλα παντα με αντιφλεγμονωδη) δουλεψα παρασκευη-σαββατο και κυριακη μεσημερι-βραδυ.χωρις κανενα προβλημα...εννοειται βεβαια πως ''φυλαγομαι'',αλλα οπως και να εχει δεν το περιμενα με τιποτα τοση βελτιωση...

για ευνοειτους λογους δεν αναφερω μαρκες και τετοια.

οποιος ενδιαφερεται ας στειλει πμ,η ακομα καλυτερα ας επισκευτει ενα φαρμακειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση από Lorda01

Καλό είναι να μην αναφερόμαστε σε πράγματα τα οποία δε γνωρίζουμε.Η τενοντίτιδα είναι φλεγμονή και ως φλεγμονή αντιμετωπίζεται πρωτίστως με ακινησία και αντιφλεγμονώδη.Ο ορθοπεδικός είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος γιατρός για να κάνει τη διάγνωση και να προτείνει θεραπεία.

 

Καλό είναι επίσης να μην προτρέχουμε και μην κουνάμε το δάχτυλο προτού ρωτήσουμε το συνομιλητή μας τι εννοεί. Και εγώ αυτό ακριβώς λέω στο φίλο μας, να πάει σε καλό γιατρό και σε καλό φυσιοθεραπευτή. Επίσης λέω (το σημείο που σχολιάζεις) να μην κάνει τη βλακεία και πάει από μόνος του να πάρει αντιφλεγμονώδη, κουκουλώνοντας το πρόβλημά του, όπως κάνουν αρκετοί. Ζούμε στη χώρα που ο καθένας μπαίνει στο φαρμακείο και παίρνει αντιβιώσεις. Στην περίπτωση του αντιφλεγμονώδους δεν ξέρει ότι αυτό είναι επίσης ένα δραστικό αναλγητικό, που θα τον κάνει να νομίζει ότι του πέρασε η φλεγμονή, με αποτέλεσμα να πλακωθεί σε 10 μέρες εντατικές πρόβες και μετά να είναι τρισχειρότερα... Όσο για τον ορισμό που δίνεις για το πώς αντιμετωπίζεται η τενοντίτιδα, σου διέφυγε η φυσιοθεραπεία μεταξύ άλλων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Και εγώ αυτό ακριβώς λέω στο φίλο μας, να πάει σε καλό γιατρό και σε καλό φυσιοθεραπευτή. Επίσης λέω (το σημείο που σχολιάζεις) να μην κάνει τη βλακεία και πάει από μόνος του να πάρει αντιφλεγμονώδη, κουκουλώνοντας το πρόβλημά του, όπως κάνουν αρκετοί....

 

Και όμως το είπες:

 

Αν δεν θες τα εναλλακτικά, οπωσδήποτε να αποφύγεις τα αντιφλεγμονώδη που απλώς κουκουλώνουν το πρόβλημα χωρίς να το θεραπεύουν και να βρεις έναν συνδυασμό γάτου ορθοπεδικού-γάτου φυσιοθεραπευτή.

 

Τώρα όμως που το θέτεις πιο σωστά, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

 

... Όσο για τον ορισμό που δίνεις για το πώς αντιμετωπίζεται η τενοντίτιδα, σου διέφυγε η φυσιοθεραπεία μεταξύ άλλων...

 

Δε μου διέφυγε, είπα :Ο ορθοπεδικός είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος γιατρός για να κάνει τη διάγνωση και να προτείνει θεραπεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου διέφυγε, είπα :Ο ορθοπεδικός είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος γιατρός για να κάνει τη διάγνωση και να προτείνει θεραπεία.

 

Λες ότι πρωτίστως θεραπεύονται με ακινησία και αντιφλεγμονώδη. Αυτό δεν είναι ακριβές. Αν αφαιρέσεις το πρωτίστως, γίνεται λιγότερο μη-ακριβές. Αν προσθέσεις και τη φυσιοθεραπεία γίνεται πιο ακριβές, και πάλι είναι όμως ελλιπές. Δεν το εντοπίζω όμως για επιστημονικούς λόγους, αλλά για ουσιαστικούς. Σε ένα φόρουμ, ο καθένας μπορεί να γράψει κάτι που δεν είναι σαφές με την πρώτη, επειδή έγραψε βιαστικά, επειδή δεν εκφράζεται σωστά, επειδή βρίσκεται σε αυτό το μέσο όπου μετράει κυρίως η ταχύτητα και όχι η απόλυτη ακρίβεια. Τα νήματα και τα ποστ δεν είναι ευαγγέλιο, διάλογοι ανθρώπων είναι που απλώς τυχαίνει να καταγράφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα το θέμα θεωρείται λήξαν.Αν πιστεύεις ότι η απαντησή μου είχε ως σκοπό να σε προσβάλει, σε διαβεβαιώνω πως δεν είχα τέτοιο σκοπό.

 

Δεν το εντοπίζω όμως για επιστημονικούς λόγους, αλλά για ουσιαστικούς.

 

Εγώ πάλι και για τους 2 λόγους το ανέφερα...Εκτός κι αν είσαι γιατρός, οπότε θα μπορούσαμε να συζητήσουμε ποιός από τους 2 μας θα σκίσει το πτυχίο του ;)

Φιλικά πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς, δεν υπάρχει θέμα προσβολής, απλώς καλύτερης επικοινωνίας στα πλαίσια ενός φόρουμ, γιατί γράφοντας βιαστικά και από το γραφεία μας βγαίνουν λάθος συμπεράσματα, και ιδίως μεταξύ ατόμων που δεν γνωρίζονται. Φιλικά και από τη μεριά μου και καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πονο στο αντιβραχιο κοντα στην περιοχη του αγκωνα (παπια) ισως να υπαρχει περιπτωση πιεσης νευρου... παρατηρησε  εαν σου πονα εσω πλευρα του αντιβραχιου και μουδιαζει το μικρο δακτυλο και εσω του παραμεσου = πιθανη πιεση ωλενιου νευρου , εαν το μουδιασμα ειναι αντιθετα στον (απ την πλευρα )αντιχειρα πιθανη πιεση κερκιδικου , βεβαια πολλες παθησεις παιζουν οπως διαμερισματικο συνδρομο στον αντιχειρα και συνδρομο καρπιαιου σωληνα.. αυτα θελουν αξιολογηση απο ειδικο..

 

ολα αυτα θα προκαλουν και πονο παραλληλα καθως και μειωση δυναμης και αντοχης

καλο ειναι να λαβεις αντιφλεγμονωδη για μια βδομαδα και να το ξεκουρασεις πληρως

, τα περικαρπια δεν θα βοηθησουν... ειναι περισσοτερο ψυχολογικη η βοηθεια τους , αντι γι αυτο ζητα TAPPING ταινια απο ενα καταστημα με ορθοπεδικα, ειναι αυτοκολλητες ελαστικες ταινιες , οπου καταλληλη περιδεση θα σου σταθεροποιησουν ικανοποιητικα καρπο και αντιχειρα ωστε να μπορεις να μελετας σε χαλαρους ρυθμους ομως.

 

Δοκιμασε περα απο αυτα κατα την πορεια του τενοντα αλλα και εκει που πονας παγο για 10' καθε 2 ωρες . Βεβαια εαν το προβλημα σου ειναι χρονιο ελατωσε τον παγο και καλο ειναι να δεις εναν ορθοπεδικο , οπου κατα πασα πιθανοτητα θα σου προτεινει φυσικοθεραπεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου