Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα και αλλοι τραυματισμοι


lampofgod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια ανοιγω αυτο το θεμα , γιατι το τελευταιο 6μηνο αφιερωνω καθημερινα γυρω στις 4 ωρες μελετη και και διαπιστωσα πως ειχα καποιες μικροενοχλησεις στο δεξι μου χερι, η στον δεξι αντιχειρα καποιες φορες. Η αληθεια ειναι πως κι εγω σε καποιες ασκησεις ταχυτητας το ζοριζα.Φυισικα σταματησα 5 μερες αλλα απ οτι φαινεται πρεπει να επισκεφτω εναν γιατρο. Αλλα εχω μια μικρη απορια. ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟλοι αυτοι οι κορυφαιοι  drummers που τα 8ωρακια λογικα τα χτυπουσαν για την πλακα, δηλαδη πως?ειναι δυνατον να μην εχεις μικροτραυματισμους , ή τενοντιτιδα οταν καθημερινα την μιση σου μερα την περνας πανω στα τυμπανα? Φυσικα το ζεσταμα ειναι απαραιτητο αλλα αν αφιερωνεις τοσο πολυ χρονο μπορεις να αποφυγεις τετοιες καταστασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Lampofgod εχει ξαναγραφτει το θεμα στο περιπου απο τον vagelism & εμενα πριν απο καιρο.Παρ'ολα αυτα μια γνωμη μπορω να σου δωσω επειδη εχω δυο τενοντιτιδες (μια στο δεξι μπρατσο και μια στον αριστερο ωμο ) αυτα λογω πολυχρησιας και οχι λογω κουρασης η ανευ ζεσταματος παιξιμο.Ολοι οι μεγαλοι και μη ντραμμερς υποφερουν απο αυτα και κυριως αυτοι που παιζουν πανω απο 25-30 χρονια ειναι κατα καποιο τροπο το τιμημα της χρησης του οργανου .

Η δικες μου τενοντιτιδες δεν περνανε αλλα τις ''κοιμιζω'' με ζεσταμα 45 λεπτων ,ασκησεις με λαστιχα ,βαρακια & παγο + διατασεις χρονοβορα πραγματα αλλα δεν γινεται αλλοιως .

Την καλυτερη λυση θα στη δωσει καποιος γιατρος ορθοπεδικος με καποιες φυσιοθεραπειες που θα σου γραψει και απο κε και περα θα τα κανεις και μονος σου πονανε δεν πονανε .Εδω ο terry bozzio παιζει με κομμενο τενοντα 3 χρομια τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη μου επι του θέματος είναι οτι καλά θα κάνεις να μη ζορίζεις τα χέρια σου να πάνε σε ταχύτητες για τις οποίες δεν είναι έτοιμα ακόμα. Γι αυτό και τραυματίζεσαι... Είναι σα να πάς στο γυμναστήριο και για πρώτη φορά να βάλεις 100 κιλά στο μηχάνημα....

Όταν η τεχνική σου θα έχει στρώσει τότε η ταχύτητα θα έρθει φυσικά και με πολύ λιγότερο κόπο. Φυσικά είναι ενοχλητικό να μήν μπορείς να παίξεις γρήγορα πράγματα, αλλά είναι και αυτό μέρος της διαδικασίας, μη σε προβληματίζει.

Γι αυτό λοιπόν αργά και σταθερά βήματα, παίρνεις ασκήσεις και της μελετάς μέχρι να σου βγαίνουν αβίαστα, και μετά ανεβάζεις το μετρονόμο 4 bpm και πάει λέγοντας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lampofgod εχει ξαναγραφτει το θεμα στο περιπου απο τον vagelism & εμενα πριν απο καιρο.Παρ'ολα αυτα μια γνωμη μπορω να σου δωσω επειδη εχω δυο τενοντιτιδες (μια στο δεξι μπρατσο και μια στον αριστερο ωμο ) αυτα λογω πολυχρησιας και οχι λογω κουρασης η ανευ ζεσταματος παιξιμο.Ολοι οι μεγαλοι και μη ντραμμερς υποφερουν απο αυτα και κυριως αυτοι που παιζουν πανω απο 25-30 χρονια ειναι κατα καποιο τροπο το τιμημα της χρησης του οργανου .

Η δικες μου τενοντιτιδες δεν περνανε αλλα τις ''κοιμιζω'' με ζεσταμα 45 λεπτων ,ασκησεις με λαστιχα ,βαρακια & παγο + διατασεις χρονοβορα πραγματα αλλα δεν γινεται αλλοιως .

Την καλυτερη λυση θα στη δωσει καποιος γιατρος ορθοπεδικος με καποιες φυσιοθεραπειες που θα σου γραψει και απο κε και περα θα τα κανεις και μονος σου πονανε δεν πονανε .Εδω ο terry bozzio παιζει με κομμενο τενοντα 3 χρομια τωρα .

 

Περικλη, μηπως 30 χρονια πριν που αρχισες να ασχολεισαι δεν υπηρχε ουτε κατα διαννοια η σωστη πληροφορηση στην χωρα μας για σωστη τεχνικη ή οντας νεός τοτε πανω στον ενθουσιασμο σου δεν εδινες σημασια σε τυχον μικροενοχλησεις μη ενοχοποιωντας την τεχνικη σου?Οπως π.χ να βαρας δυνατας χωρις να ανοιγεις το grip σου μετα την προσκρουση?

Σιγουρα στην πορεια 8α εφτιαξες την τεχνικη σου, αλλα όταν λες "λόγω πολυχρησιας" ποσες ωρες δουλευες δηλαδη καθημερινα ωστε σε βαθος χρονου να εχεις προβληματα?

 

Οσον αφορα γα τον Bozzio, ο τενοντας δεν κοβεται ετσι απλα... ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη μου επι του θέματος είναι οτι καλά θα κάνεις να μη ζορίζεις τα χέρια σου να πάνε σε ταχύτητες για τις οποίες δεν είναι έτοιμα ακόμα. Γι αυτό και τραυματίζεσαι... Είναι σα να πάς στο γυμναστήριο και για πρώτη φορά να βάλεις 100 κιλά στο μηχάνημα....

Όταν η τεχνική σου θα έχει στρώσει τότε η ταχύτητα θα έρθει φυσικά και με πολύ λιγότερο κόπο. Φυσικά είναι ενοχλητικό να μήν μπορείς να παίξεις γρήγορα πράγματα, αλλά είναι και αυτό μέρος της διαδικασίας, μη σε προβληματίζει.

Γι αυτό λοιπόν αργά και σταθερά βήματα, παίρνεις ασκήσεις και της μελετάς μέχρι να σου βγαίνουν αβίαστα, και μετά ανεβάζεις το μετρονόμο 4 bpm και πάει λέγοντας....

 

Με κάλυψε πλήρως. Αυτά ακριβώς ήθελα να σού πω και εγώ. Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλη, μηπως 30 χρονια πριν που αρχισες να ασχολεισαι δεν υπηρχε ουτε κατα διαννοια η σωστη πληροφορηση στην χωρα μας για σωστη τεχνικη ή οντας νεός τοτε πανω στον ενθουσιασμο σου δεν εδινες σημασια σε τυχον μικροενοχλησεις μη ενοχοποιωντας την τεχνικη σου?Οπως π.χ να βαρας δυνατας χωρις να ανοιγεις το grip σου μετα την προσκρουση?

Σιγουρα στην πορεια 8α εφτιαξες την τεχνικη σου, αλλα όταν λες "λόγω πολυχρησιας" ποσες ωρες δουλευες δηλαδη καθημερινα ωστε σε βαθος χρονου να εχεις προβληματα?

 

Οσον αφορα γα τον Bozzio, ο τενοντας δεν κοβεται ετσι απλα... ;D ;D ;D ;D

H τενοντιδες εμφανιστηκαν πριν απο 4 χρονια η πρωτη και πριν απο 2 η δευτερη.Ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΥΧΡΗΣΙΑ + ηλικια .Tοτε που εμεις ξεκιναγαμε δεν υπηρχαν τετοια θεματα η τουλαχιστον εγω δεν ειχα.Εξ 'αλλου η πολυχρησια δεν οφειλεται μονο στα τυμπανα αλλα και σε αλλες δουλειες .Οταν ημουν σε αρχικο σταδιο η μελετη ηταν πρωτογονη (πανω σε δισκους LP παιζαμε για να μαθουμε τα βασικα κομματια της εποχης ) .Τωρα για τεχνικη εχω την σιγουρια οτι ο δασκαλος που πηγα μετα την εναρξη της επαγγελματικης μου ενασχολησης μου εμαθε τα απαραιτητα.Εξ αλλου και οι δυο τενοντιτιδες δεν αφορουν καρπο η δαχτυλα αλλα δεξι ακρακανθιο τενοντα και αριστερο τενοντα που φυεται στην ωμοπλατη.(δεν θυμαμαι πως τον λενε) .Οι ωρες μελετης τοτε ηταν απο 4-6 ημερησιως(ο θεος να την κανει μελετη κοπανημα ηταν !!)και στο μαγαζι απο 3-6 ωρες αναλογως ποτε καναμε και το ρεπο της αλλης ορχηστρας .

Αλλα μην παρασυρεστε απο εμενα ο γιατρος ειναι ο μονος που μπορει να δωσει την σωστη διαγνωση .Τα εχουμε ξαναπει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι φανατικος θαυμαστης του BΟΖΖΙΟ και τον παρακολουθω αρκετα χρονια αν εμπαινες στο site  του πριν απο 3 χρονια το ειχε αναφερει εκτενως .Μπορει να το διαπιστωσεις ισως και τωρα.Αυτα nordic και οπως εχουμε ξαναπει πολλακις στο παρελθον :αλλο να εισαι μουσικος εν ενεργεια και να κουβαλας 30 χρονια εμπειριας πανω στο διαφορα παλκο και αλλο να εισαι μαθητευομενος και να παιζεις 1-2 φορες το μηνα (στην καλυτερη περιπτωση ).Και μια συμβουλη η πολλη μελετη οταν δεν βρισκει εφαρμογη (σε live -recording ) κινδυνευει να γινει ''αρρωστια''και να την μισησεις (οχι προσωπικα εσυ αλλα οποιοσδηποτε που μελεταει επι χρονια και καθεται απραγος οσον αφορα την εφαρμογη της ).Καλο απογευμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Εγώ πάλι ... παθαίνω τενοντίτιδες, αλλά ... απο το τέννις και απο τα βάρη ... Απο τις μπαγκέτες όμως ... τί να σας πω βρε παιδιά, ... κομμάτι δύσκολο μου φαίνεται πώς ... !

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Εγώ πάλι ... παθαίνω τενοντίτιδες, αλλά ... απο το τέννις και απο τα βάρη ... Απο τις μπαγκέτες όμως ... τί να σας πω βρε παιδιά, ... κομμάτι δύσκολο μου φαίνεται πώς ... !

 

Ακομα και απο μη εργονομικο πληκτρολογιο παθαινουν ατομα τενοντιτιδες μη το ψαχνεις...βλεπεις κατι συνδρομα καρπιαιου σωληνα να πηγαινουν συννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και απο μη εργονομικο πληκτρολογιο παθαινουν ατομα τενοντιτιδες μη το ψαχνεις...βλεπεις κατι συνδρομα καρπιαιου σωληνα να πηγαινουν συννεφο.

 

Ξέρω και άτομο που έχει πάθει τενοντίτιδα απο το κινητό,επειδή έγραφε πολλά μηνύματα,και εννοώ οτι μπορείς να την πάθεις πολύ εύκολα.

 

 

Για να επιστρέψω στο θέμα,νομίζω οτι η καλύτερη λύση είναι μια μικρή αποχή και ίσως καμία κρεμούλα,και όταν ξεκινήσεις να κάνει απαραίτητα ένα ζέσταμα για ένα τέταρτο.Εγώ που είχα ενχλήσεις σταμάτησαν με ζέσταμα 10-15λεπτά και καμιά φόρα ένα μαλακό(απο το φαρμακείο) περικάρπιο για να μου επιτρέπει σπάσιμο του καρπού...Αλλά αν επιμένει καλυτερα να επισκεφτείς κάποιον γιατρό.Περαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου