Προς το περιεχόμενο

Τι μου λείπει για Home recording


Wrath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο μενα...

 

Καινουργιος και γω στον χωρο του recording...

 

Ηθελα να ρωτησω για την περιπτωση μου τι χρειαζομαι...

Εχω την κιθαρα μου και τον ενισχυτη μου...απο κει και περα απο οσα διαβασα σιγουρα θα χρειασω καρτα ηχου με προενισχύσεις...και μικροφωνο. Η απορια μου εχει να κανει με το αν χρειαζομαι εξτρα ηχεια (μονιτορς)...

 

Σκοπός μου είναι προς το παρόν να μπορω να ηχογραφω και να βιντεοσκοπω...καποια covers που θελω να κανω...θα χρησιμοποιώ κυρίως backing tracks δηλαδη...και 2η ερωτηση...πως συχρονίζεις μετα τον ήχο με την εικόνα...??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπερα σε πρωτη φαση θα χρειαστεις καρτα ηχου και μονιτορ.

επειδη μπαινεις σε αυτο το χωρο τωρα απο ότι ειπες θα σου προτεινα να παρεις φτηνα σε πρωτη φαση Steinberg UR22 καρτα  ,M-Audio AV42 ηχεια

 

αν δινεις παραπανω προτεινω αλλα καλυτερα ..το συγχρονισμο τωρα τον κανεις με ενα προγραμμα επεξεργασιας βιντεο και ενας τροπος ειναι να συγχρονισεις τις κυματομορφες του ηχου (εικονας -καθαρος ηχος)οποτε αν τις φερεις ακριβως θα ειναι συγχρονισμενη και η εικονα..επειτα για το στουντιο χρειαζεσαι καποια εφε(plugins)εχει πολλα free

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τη δευτερη ερωτηση σου, εγω προσωπικα χρησιμοποιω το Adobe Premiere Pro. Περναω το βιντεο μεσα και αντικαθιστω τον ηχο του με αυτο που ηχογραφησα στο Cubase. Το Adobe σου δινει τη δυνατοτητα να μετακινεις τον ηχο η το βιντεο με ακριβεια msec, ωστε να τα συγχρονισεις. Απο κει και περα εχει διαφορα εφε και τιτλους που μπορεις να βαλεις για να κανεις το τελικο αποτελεσμα πιο ελκυστικο. Επειδη το Adobe ειναι λιγο βαρυ υπαρχουν και αλλα προγραμματα που μπορεις να χρησιμοποιησεις, που ενδεχομενως να σου προτεινουν καποιοι συμφορουμιτες λογω εμπειριας.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το adobe ειναι πολυ καλο οντως..το sony vegas ειναι πιο ευχρηστο και για καποιον

αρχαριο σε τετοια προγραμματα θα ειναι καλο..(αν ειναι αρχαριος.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλο παντρεμα ηχου και εικονας μπορεις να κανεις και με το απλο και δωρεαν (ειναι μεσα στα windows) movie maker (παντρεμα δυο εικονων δεν μπορεις να κανεις ομως), αλλα μια αξιοπρεπης καρτα ηχου και μονιτορ (εστω entry level, πχ yamaha hs5, krk g3) ειναι απαραιτητα, οτι σκοπο και να εχεις.

 

Αν γραφεις με τον ενισχυτη θα χρειαστεις κι ενα sm57 τουλαχιστον.

 

Προγραμμα ηχογραφησης, μπορεις να χρησιμοποιησεις μεν καποιο Free και ελαφρυ , πχ εγω

με μια webcamera των 30e, το cool edit pro και το movie maker (και διαφορα pod για προσομοιωσεις).

Θα συνιστουσα ομως να παρεις και να μαθεις το cubase απο τωρα, εστω και για τα απλα σχεδια που εχεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου, δες και εδώ:

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

με τη καρτα της steinberg που σου προτεινα δινει δωρο και ενα cubase lite version

Και καποια βασικα plugins που μπορεις να χρησιμποποιησεις σε πρωτη φαση

.τι χρηματα διαθετεις

για να σου προτεινω ενα setup σε αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου