Προς το περιεχόμενο

"Tonelab" + "What Clean Amp" ?


Kozzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα, έγινα υπερήφανος φανατικός και αμετανόητος κάτοχος της πεταλιέρας Tonelab  ;D και ενδιαφέρομαι για έναν καλό κυρίως "καθαρό" ενισχυτή που να την αναδείξει.

 

Ενδιαφέρομαι για τα εξής χαρακτηριστικά ενισχυτή:

 

- Καλός "καθαρός" ήχος από ενισχυτή για ανάδειξη των δυνατοτήτων/ήχων της Tonelab

- Μικρός ενισχυτής σε  μέγεθος

- Οικονομικός, κάτω από 400 Euros

- Λίγα Watt (15-50, max 60). Για practise και να απολαμβάνουμε κάθε μέρα τον εξοπλισμό μας (Εμείς και οι γείτονες  ;D )!!!!

- Μερικά features ή effects στον ενισχυτή είναι επιθυμητά αλλά όχι και απαραίτητα.

- Tube ή Solid State.

- Να είναι όμορφος.

 

Τα καυτά μου ερωτήματα που ζητουν την αποψή σας, λοιπόν είναι :

 

(1) Πρόταση Ενισχυτή

 

(2) Εάν έχετε ήδη ToneLab, τί ενισχυτή χρησιμοποιείτε ?

 

(3) Εχει δοκιμάσει κανείς συνδυασμό

 

Tonelab (Multieffects/Amp Modelling) + Roland Cube 30 (ή 60)

 

ώστε να παραθέσει τις εντυπώσεις του?

 

 

Memento Mori | Carpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριακα στα 400 μπορεις να παρεις εναν Laney vc-15. τον εχω και προσωπικα ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος(αν και καποια στιγμη θα φυγει για εναν vox ac15 :D ).

 

δεν ξερω ποια tonelab εχεις. εγω εχω την se και σε συνδιασμο με τον laney μου εχω εναν πεντακαθαρο και ζεστο ηχο.

με ακομα λιγοτερα λεφτα μπορεις να παρεις και τον lc-15, εναν fender pro Junior μεταχειρισμενο, εναν tech 21 trademark 30 κλπ κλπ. ορεξη να χεις να δοκιμαζεις και να ψαχνεις  ;D

 

παντως για διαμερισμα μην σκεφτεις πανω απο 15 watts λαμπας. εγω παιζω μετα βιας στο 1.5 για να μην ενοχλησω και ηδη ψαχνομαι για ενα ενισχυτη 5-7 watts ωστε να μπορω να χαιρομαι λαμπατο ηχο σε χαμηλοτερες εντασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδηποτε λαμπατος ενισχυτης με ΕΝΑ και καλο ΚΑΘΑΡΟ καναλι θα σε βγαλει παλικαρι.

 

εγω τη χρησιμοποιω με μια πλειαδα τετοιοων ενισχυτων απο παμφθηνους (Harley Benton GA5H) μεχρι ακριβους (MESA BOOGIE MARK 1) & ακουγεται αψογα με ολους.

 

το μεγαλο καλο με τον συνδιασμο TL & Tube amp ειναι οτι θα μπορεις οταν παιζεις ΚΑΘΑΡΑ να απενεργοποιεις τους "ενισχυτες" της TL απολαμβανοντας το φυσικο καθαρο ηχο του λαμπατου ενισχυτη σου & χρησιμοποιωντας την TL σαν "εφεδιερα".

 

Αν ομως θες να παιζεις με τα amp models της TL τοτε καλυτερα να παρεις εναν τελικο ενισχυτη/μεγαφωνο τυπου Tech 21 Power Engine & να χρησιμοποιεις τους "ενισχυτες" της TL σαν προενισχυσεις...και ετσι δουλευει καταπληκτικα... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Kozzi χαιρομαι για το post σου διοτι βρισκομαι ακριβως στην ιδια φαση με σενα κ τα χαρακτηριστικα που ανεφερες στροβυλλιζονται καιρο στο μυαλο μου.. Παλι καλα που εκανες την ερωτηση κ με προλαβες γιατι τα εχεις διατυπωσει πολυ σωστα σε αντιθεση μ μενα που με διακατεχει μια διαρκης συγχυση..... 8)

Εχω κ εγω τις ιδιες συστασεις απο την ερευνα που εχω κανει ειδικα για τον Tech 21 Power Engine σε κατι πιο φθηνο, αν κ βλεπω να κλεινω περισσοτερο στον hot rod deluxe, λογω λαμπας αλλα κ λογω οτι ειναι κ γενικα καλυτερος ενισχυτης με πεταλιερα ή οχι..

Αυτο που με κολλαει κ δεν εχω κανει κινηση ειναι οτι ο hot rod θα με ζορισει πολυ στο σπιτι αλλα θα μπορω να τον περνω κ στα live, τουλαχιστον σε νορμαλ μαγαζια(ετσι κ αλλιως δε βλεπω να παιζω κ στο ΟΑΚΑ)... αλλα αμα δε μπορεις να το χαρεις κ σπιτι...... ηδη εχω μαζεψει αρκετες μηνυσεις για διαφορα αλλα, αμα φαω κ αλλες για ηχορυπανση με βλεπω να παιζω στη ψειρου.... :-\

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω να κλεινω περισσοτερο στον hot rod deluxe, λογω λαμπας αλλα κ λογω οτι ειναι κ γενικα καλυτερος ενισχυτης με πεταλιερα ή οχι..

Αυτο που με κολλαει κ δεν εχω κανει κινηση ειναι οτι ο hot rod θα με ζορισει πολυ στο σπιτι

 

Θα σε ΖΟΡΙΣΕΙ στο σπίτι, πίστεψέ με...

 

Για αυτό το λόγο είχα αγοράσει τον Pro Jr (για να έχω normal ένταση και ήχο λάμπας στο σπίτι), αλλά μάταιος κόπος.

 

Το μέγιστο που μπορούσα να τον ανοιξω χωρίς να έχω προβλήματα ήταν το 1.5 :(

Και δυστυχώς οι λαμπάτοι αρχίζουν να αποδίδουν από μιά ένταση και πάνω...

 

Για αυτό έφυγε και ο Pro Jr, και μάλλον θα πάρω κάποιον transistor-ικό για το σπίτι τελικά....

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα παρε αυτον

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h.htm

 

& αυτην

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_1x12_cabinet.htm

 

θα κανεις....κακακια απο την ποιοτητα του ηχου σε ΧΑΜΗΛΕΣ  εντασεις... :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αυτό που προτείνει ο SF, να είναι μια καλή λύση.

 

Πάντως οι 2 άλλοι "μικροί" λαμπάτοι: ο H.B. GA5 (combo) και ο Fender Champion 600, για τα δικά μου γούστα δεν είναι αρκετοι, μιας και τα μεγάφωνά τους (6" και 8" αντίστοιχα) είναι αρκετά μικρά για να δώσουν όγκο στον ήχο της κιθάρας...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε κανε αυτο που σου λεω και θα..μαζευεις το σαγονι σου απο το πατωμα... :)

 

Χθες γραφαμε κιθαρες σπιτι μου και το ενισχυτακι αυτο των 89 ευρω με τη καμπινουλα των 140 ευρω εγραψε τις καλυτερες κιθαρες που εχουμε γραψει ποτε....αλλο πραμα σου λεω....

 

Δεν το πιστευαμε...γραφαμε με τον Boogie,γραφαμε με τον KOCH & παρολα αυτα το... "παιχνιδακι" αυτο ακουγονταν καλυτερα... :o

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου