Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για σωστό ήχο - Θέματα gear


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά του noiz!

Ελπίζω να την παλεύετε με τις ζέστες που συνεχίζουν ακάθεκτες... :) (εγώ προσωπικά όχι)

 

Θέλω τη βοήθεια σας σε ένα θεματάκι που έχω όσον αφορά τον ήχο μου σε πρόβες και live.

Παίζω σε instrumental rock μπάντα (αν και δεν έχει σημασία το είδος  :)).

Έχω στην κατοχή μου μια pod x3 live που με βολεύει πολύ όσον αφορά τη λειτουργικότητα της για την αλλαγή των patches.

Τα κομμάτια έχουν απαιτητικές αλλαγές εφφέ και σε αυτό με έχει βολέψει πολύ -με ένα τακ καθαρίζω, ενώ οι άλλοι κιθαρίστες στη μπάντα πρέπει να αλλάζουν 4-5 πετάλια κάθε φορά- ;D.

Αρχικά έπαιζα καρφί κονσόλα.

Ωστόσο, δεν με ικανοποιούσε ο ήχος πολύ.

Πιστεύω ότι και τα drive αλλά και τα καθαρά ακούγονταν θολά και χανόμουν στη μίξη.

 

Ένα βήμα παραπέρα, ξεκίνησα να χρησιμοποιώ έναν Marshall JCM2000 (triple super lead, κανάλια crunch-lead-clean) που έχουμε στο studio που προβάρουμε και τον παίρνω και σε live αν χρειαστεί.

Συνδέω πεταλιέρα στο fx return και παίζω μόνο με τον τελικό.

Το αποτέλεσμα αν και ίσως λίγο καλύτερο από κονσόλα στο θέμα του αν χάνομαι στη μίξη, πάλι δεν με ικανοποιεί δυστυχώς.

Είναι σαν να έχει ένα κομμάτι μπετόν μπροστά από την καμπίνα... :(

Αυτό το λέω εν συγκρίσει με το πως μου ακούγεται ο ενισχυτής κανονικά, χρησιμοποιώντας το preamp του.

 

Οπότε θέλω να δοκιμάσω να έχω κανονικά τον Marshall και την πεταλιέρα μόνο για εφφέ (χωρίς προσομοιώσεις ή άντε με καμία περίεργη προσομοίωση στα καθαρά, αλλά drive από ενισχυτή).

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο ενισχυτής δεν έχει footswitch και δεν μπορώ να το αγοράσω... :( (είναι ακριβό)

Συν τοις άλλοις μαζεύω λεφτά για να πάρω δικό μου μηχάνημα σε 2-3 μήνες και δεν μπορώ να προβώ σε τέτοια αγορά.

 

Θέλω λοιπόν τις συμβουλές σας:

Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή και τα εφφέ της πεταλιέρας έχοντας πρόσβαση και σε καθαρό και σε driven ήχο??

Σκέφτομαι να έχω μονίμως το crunch κανάλι με τον ένα μαγνήτη χωρίς πολύ gain (ή με ελλατώμενο το gain από την πεταλιέρα) και τον άλλο μαγνήτη με full gain και tubescreamer.

Θα με καλύψει αυτό για lead όμως?

 

Οι πιο έμπειροι με λαμπάτα μηχανήματα, ρίξτε τα φώτα σας... :)

Αντιμετωπίστε την πεταλιέρα μου σαν πολλά πετάλια που μπορώ να χρησιμοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε λίγο με το EQ (δώσε πιο πολλά μεσαία) και δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την εξομοίωση καμπίνας (αν δεν έχει κάτι τέτοιο το Pod, αγνόησε το)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει προσομοίωση καμπίνας...

Λες να την απενεργοποιήσω και να έχω μόνο προσομοίωση ενισχυτή από το POD?

Συνήθως είναι καλύτερο να μην έχεις προσομοίωση καμπίνας όταν παίζεις με κανονικό ενισχυτή. Φυσικά μία δοκιμή δε θα βλάψει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κι εγω πεταλιερες-πεταλακια και οτιδηποτε αλλο μπορεις να φανταστεις με πολλα κουμπακια...

Μαντεψε:

Less is better...

Ειδικα σε συνθκες μπαντας και οχι παιζοντας παζω σε μπακινκ τρακ οσα λιγοτερα εχεις τοσο καλυτερα για μενα...

Δοκιμασε τον ενισχυτη MONO του...

Ο DSL απ'οτι θυμαμαι εχει και clean + crunch + lead καναλι...

Ρυθμισε τα ετσι ωστε να μη χρειαζεσαι μπουστερ για σολο(αρκετα μεσσαια και πριμα) με αυτο το τροπο θα εχεις 3 διαφορετικους ηχους και με το reverb του ενισχυτη θα μπορεις να εχεις λιγο βαθος στα σολο...

Οι DSL ειχαν ενα θεματακι με το effects loop αν θυμαμι καλα...

ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ

 

Εγω ετσι κανω με τον 6262,ετσι εκανα και με τον ενγκλ παλιοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Blackie, καλά και άγια όσα λες αλλά όπως προείπα:

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο ενισχυτής δεν έχει footswitch και δεν μπορώ να το αγοράσω...

 

Πώς θα αλλάζω από κανάλι σε κανάλι?

 

Moreover, χρησιμοποιώ πολύ delay-chorus-reverb-gate-compressor κλπ επομένως δεν τίθεται θέμα να παίξω με σκέτο ενισχυτή (δεν παίζω hard rock, όλα αυτά τα εφφέ μου χρειάζονται  :))

 

Αυτό με την προσομοίωση καμπίνας μπορεί να είναι κάτι πολύ καλό, θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καιρό ήμουν κι εγώ στο ψάξιμο για κάποιο πολυεφέ και πως θα το χρησιμοποιώ με τον ενισχυτή μου χωρίς να χρειάζεται να πατάω πάνω από ένα κουμπί κάθε φορά στις αλλαγές ήχων. Η καλύτερη λύση κατά την γνώμη μου είναι ή ενισχυτής με midi ώστε να αλλάζεις τα κανάλια από το πολυεφέ ή πολυεφέ με relay switch ώστε να κάνεις τις αλλαγές χωρίς foot switch. Πήρα το G-Major 2 της TC Electronics το οποίο έχει relay switch και έχω προγραμματίσει τους ήχους μου να αλλάζουν και τα κανάλια του Krankenstein μου οπότε με ένα πάτημα έχουν αλλάξει και τα εφέ και το κανάλι. Πέρα από το switch, το G-Major έχει και πολύ καλά εφέ. Δοκίμασε το και θα δεις.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα αλλάζω από κανάλι σε κανάλι?

 

Εφόσον δεν έχει το studio, μπορείς να αποφύγεις τη λύση του original Marshall footswitch και να επιλέξεις (εφόσον βεβαιωθείς ότι είναι συμβατό), κάτι σε φθηνό generic όπως αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/lead_foot_fs2.htm

 

Δεν είναι για πολλά, αλλά θα την κάνεις τη δουλειά σου. Από εκεί και πέρα η πεταλιέρα στη λούπα, και η κιθάρα σου κανονικά συνδεδεμένη από μπροστά.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι μια πιθανή λύση, αν δεν καταφέρω να την παλέψω αλλιώς.

 

Ξέρεις πουθενά εν Αθήναι να πουλάνε τέτοια μαραφέτια ή πρέπει να κατεβάσω από Thomann?

 

p.s.: Ψιλοφτιάχνω και δικά μου πετάλια και τα footswitch είναι σχετικά απλά, λες να το δοκιμάσω diy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πουθενά εν Αθήναι να πουλάνε τέτοια μαραφέτια ή πρέπει να κατεβάσω από Thomann?

 

Κάνε μια βόλτα στο κέντρο και θα βρεις, δεν αξίζει να δώσεις +20 για μεταφορικά. Βεβαιώσου μόνο ότι είναι συμβατό με τον ενισχυτή σου, πχ στον Bugera μου το βύσμα του Footswitch είναι με pins σαν βύσμα από πληκτρολόγιο. Οπότε κάτι τέτοιο δεν θα μου έκανε. Στους Marshall συνήθως είναι το απλό τύπου "καρφί".

 

p.s.: Ψιλοφτιάχνω και δικά μου πετάλια και τα footswitch είναι σχετικά απλά, λες να το δοκιμάσω diy?

 

ΝΑΙ! Όχι για το οικονομικό αλλά για τη χαρά (και το όφελος) του DIY.

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου