Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για σωστό ήχο - Θέματα gear


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+ σε οτι ειπε ο leatherwolf...

Δε θυμαμαι αν ο DSL εχει series η parallel loop...

Αν δεν εχει series ισως θα πρεπει να ρυθμισεις τη πεταλιερα για parallel...

Οπως και να εχει ψαξε το θεμα του effects loop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Γεια χαρά, αν έχεις κάνα πετάλι που κάθεται σε αχρηστία ίσως μπορεις να το χρησιμοποιήσεις με jack στο footswitch. Το είχα ανακλύψει σε ένα δικάναλο ενισχυτή μου και θυμάμαι παλιότερα το' χα χρησιμοποιήσει για λάιβ. Δεν θυμάμαι να δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα, ωστόσο καλό θα'ταν να ακούσεις και μια δεύτερη συμβουλή (σε περίπτωση που όντως δημιουργεί πρόβλημα). 

 

    edit: ο ενισχυτής είπες έχει τρία κανάλια οπότε αυτό μάλλον δεν γίνεται :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εν τέλει δεν βρήκα κάποια άκρη με το θέμα. :(

Footswitch δεν μπορώ να αγοράσω γιατί δεν μου περισσεύουν λεφτά δυστυχώς (πήρα και άλλη μια κιθάρα και ξέρεις τώρα... ;D).

 

Τα καθαρά είναι μια χαρά.

Κάνω το εξής:

- Για generic χρήση, απενεργοποιώ τα amp+cab sims της πεταλιέρας και έχω τα cleans του ενισχυτή. Η πεταλιέρα χρησιμοποιείται μόνο για stompboxes. Αποτέλεσμα +1.

-Αν θέλω κάποιο spacey ή παράξενο καθαρό, πειραματίζομαι με amp+cab sims ανοικτά ή και πολλές φορές με μόνο amp sims χωρίς cab sims.

Έχω βρει την άκρη μου.  :)

 

Το θέμα μου είναι τα driven patches.

H X3 έχει σαν προσομοιούμενα drive pedals τα εξής:

- Tubescreamer

- Big Muff

- Rat Overdrive

- Chandler Tube Driver

- Boss Metal Zone

(έχει και ένα καλό Boost+EQ αλλά δεν βγάζει πολύ gain)

 

Έχω δοκιμάσει στον ενισχυτή μόνο το screamer και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό μεν (δηλαδή πιστό στο κανονικό screamer), αλλά, όπως και το κανονικό screamer, δεν είχε μεγάλο επίπεδο gain για να παίζω rhythmic parts.  :(

 

Σκέφτομαι να δοκιμάσω το tube driver που έχει παραπάνω gain να δω αν με καλύπτει.

Αυτό που θα ήθελα είναι με κάποιον τρόπο στην Χ3 να έχω ένα generic drive πετάλι (π.χ. σαν OCD ή Suhr Riot, σε τέτοια επίπεδα gain δηλαδή).

Πως θα το πετύχω αυτό?

Ακούω τις απόψεις όσων γιγνώσκουν.

 

Από κει και πέρα, σκέφτομαι να δοκιμάσω να δω αν μπορώ μπροστά από τον Marshall να χρησιμοποιήσω και amp sim για να έχω παραπάνω gain.

Σε 1-2 patches μου που το δοκίμασα, δεν είχα καλό αποτέλεσμα. Τσίριζε πολύ...

Τα 2 patches αυτά είχαν amp sim Orange και Line6 Big Bottom.

Μπορεί να έφταιγαν τα συγκεκριμένα, δεν ξέρω...

 

Ίσως κάτι πιο light (π.χ. amp sim του Vox AC30) σε συνδυασμό με το preamp του ενισχυτή, να δουλεύει καλά.

 

There has to be some way... :)

 

Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά 2 φίλοι μου με Vox πεταλιέρες τις συνέδεαν μια χαρά μπροστά από ενισχυτές με τα patches τους να έχουν πάνω απ' όλα (amp sim+cab sim+stompboxes) και είχαν πολύ καλό ήχο.

Γιατί άραγε συνέβαινε αυτό? ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά 2 φίλοι μου με Vox πεταλιέρες τις συνέδεαν μια χαρά μπροστά από ενισχυτές με τα patches τους να έχουν πάνω απ' όλα (amp sim+cab sim+stompboxes) και είχαν πολύ καλό ήχο.

Γιατί άραγε συνέβαινε αυτό? ???

 

Γιατί πολύ απλά το να παρακάμψεις την προενίσχυση δεν είναι πάντα η λύση! Μπορείς να καρφώσεις μπροστά και να έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα, με λίγη προσοχή στο EQ του ενισχυτή και τις ρυθμίσεις της πεταλιέρας.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ metalmike

 

Γενικά ο Benvesco τα σπάει.

Έχω τσεκάρει το site του ουκ ολίγες φορές για θέματα recording/mixing.

Τα tips του είναι πραγματικά χρήσιμα.  :D

 

Ψάχνοντας τις ρυθμίσεις της πεταλιέρας μου, εν τέλει ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ!!

Τα καθαρά όπως είπα σε προηγούμενο post, είναι σχετικά ΟΚ (αν και θα επανέλθω ;D ).

 

Έφτιαξα όμως ΚΑΙ ΤΑ DRIVE!

Η λύση ήταν το "tube drive" πετάλι, που είναι μοντελοποίηση του Chandler Tube Driver.

Βγάζει πολύ έμορφο και defined drive και μαζί με τον ενισχυτή δένει πολύ ωραία.

Λίγη δουλειά θέλω σε compressor και gate (και ίσως EQ) για να το κάνω λίγο πιο heavy.

Ακούω τις απόψεις σας.

Είναι μια χαρά απλά I could use some more bottom end.

Συγκεκριμένα το patch έχει μόνο το πετάλι drive και compressor χωρίς additional gain με threshold στα -20db.

Να αλλάξω κάτι?

Να βάλω και gate?

Από EQ? (με στόχο ένα ρυθμικό ζεστό drive)

 

Για Leads έχω πάλι αυτό το πετάλι με λίγο παραπάνω gain στον compressor (και με διαφορετικά settings στο drive προφανώς).

Με λίγο delay και ελαφρύ reverb δένει πολύ ωραία.

Ακούω προτάσεις για EQ.  :D

Υποθέτω ένα boost στην περιοχή μεταξύ 600Hz-1500Hz...

 

Τα καθαρά patches είναι μια χαρά, απλά χάνω λίγο σε sustain. Σαν να σβήνουν οι νότες σχετικά γρήγορα.

Λέω να δοκιμάσω τον stomp compressor της MXR (τον κόκκινο) που έχει Sustain και Level knobs στην Χ3.

Σήμερα μου ήρθε η ιδέα και παίζει να είναι σωτήρια.

Για τα Lead καθαρά το ίδιο.

 

Σημασία έχει ότι έφτιαξα τα drive!!  :D

ο ήχος είναι πολύ καλύτερος έτσι (για πρώτη φορά στην πρόβα δεν χανόμουν στη μίξη, χωρίς να είμαι πιο δυνατά).

 

p.s.: Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι σε κάποια patches, αν έκλεινα το "amp+cab" τότε δεν είχα ήχο.

Παράξενο...

Το αντιμετώπισα βάζοντας amp model το "No amp" πράγμα που βολεύει γιατί μπορείς να ρυθμίσεις και Channel volume ενώ με κλειστό "Amp+cab" δεν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου